Mahsur Kalan Köylüler Kurtuldu 

2 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Hakkari’de etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle yaklaşık 400 küçükbaş hayvan ile birlikte Ülebeya Yaylasında mahsur kalan 7 köylü zorlu bir yolculuğun ardından köylerine ulaştı. 

Kar ve tipi Doğu Anadolu’da etkisini sürdürüyor.

Yayladan mahsur kalan köylüler kurtuldu

Hakkari’de etkili olmaya başlayan kar yağışı nedeniyle yaklaşık 400 küçükbaş hayvan ile birlikte Ülebeya Yaylasında mahsur kalan 7 köylü zorlu bir yolculuğun ardından köylerine ulaştı.

Eylül ayından beri köylerine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ülebeya Yaylasında küçükbaş hayvanlarını otlatan Abdullah, Mecit, Resul, Adil, Haydar, Arafat ve Alahattin Çiftçi aniden başlayan kar yağışı ile birlikte yaylada mahsur kaldılar. Bir mağaraya sığınarak geceyi burada geçiren köylüler sabah saatlerinde 400 küçükbaş hayvan ile birlikte karla kaplı dağlardan Bay köyüne doğru yola çıktılar. Yaklaşık 4 saat süren uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra köylerine ulaşan köylülerin, donmaktan son anda kurtulduklarını söylediler.

Ardahan’da gizli buzlanma uyarısı 

Ardahan’da hava şartlarının belirsizleşmesi ile yollar üzerinde oluşacak gizli buzlanma nedeniyle sürücüler uyarıldı.

Yetkililer, yüksek kesimlerde kar, şehir merkezinde ise yağmurun etkili olması sonucu hava sıcaklıklarının düşmesiyle yollarda oluşan gizli buzlanma riskine karşı dikkatli olmaları çağrısında bulunuyor.

Sabah saatlerinde gölgede kalan yol yüzeylerinde oluşan gizli buzlanmada sürücülerin tedbirli olmaları gerektiğini belirten yetkililer, fren kullanmamalarını, yavaş hızda seyir etmeleri uyarısında bulundu.

Yollar kapandı

Hakkari genelinde 24 köy ile 59 mezra yolu ulaşıma kapandı.

Dün etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy ve mezra yollarının yeniden ulaşıma açılması için çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor. Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, il genelinde bugün saat 09.00 itibariyle 24 köy ile 59 mezra yolunun ulaşıma kapandığını duyurdu. Hakkari merkezde 9 köy ile 21 mezra, Yüksekova ilçesinde ise 5 köy ve 38 mezra yolunun ulaşıma kapandığı ifade edilen açıklamada, yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışmaların aralıksız olarak sürdürüldüğü kaydedildi.

Görüş mesafesi düştü

Sarıkamış’ta sabaha doğru etkili olan sis, görüş mesafesini zaman zaman 5 metreye düşürdü.

Sarıkamış’ta sabaha doğru soğuk hava ve sis etkili oldu. Yoğun sis dolayısıyla zaman zaman görüş mesafesi 5 metreye kadar düşerken, sürücüleri de zor anlar yaşadı. Kent merkezinde etkili olan sis hayatı olumsuz etkilerken, trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Van’da 15 mahalle ile 8 mezranın yolu kardan dolayı kapandı 

Van’da, belli aralıklarla etkili olan kar yağışından dolayı 15 mahalle ve 8 mezra yolu ulaşıma kapandı.

Kar yağışı ile birlikte Bahçesaray’da 1 mahalle-2 mezra, Başkale’de 14 mahalle-6 mezra olmak üzere toplam 23 yerleşim yerinin yolları ulaşıma kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmaları devam ediyor.

Meteoroloji’den uyarı

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Van, Bitlis, Hakkari ve Muş çevreleri için kuvvetli yağış uyarısı ile birlikte meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.

Van Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezince yapılan son değerlendirmelere göre, “Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin güneyinde yer yer kuvvetli olması beklenmektedir. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmezken rüzgar güneyli yönlerden orta kuvvette, yer yer kuvvetli (30-60Km/saat) esmesi beklenmektedir. Dün gece gerçekleşen en düşük sıcaklıklar şu şekilde Bitlis 3.1, Hakkari 0.4, Muş 5.3, Van 7.2. Günün beklenen en yüksek sıcaklıkları ise Van 10, Bitlis 8, Hakkari 8, Muş 9. Van Gölü’nde hava, çok bulutlu, yağmurlu, rüzgâr: doğu ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) yer yer 6 kuvvetinde, dalga: 0,25 ila 0,75m, görüş: iyi, yağış anında orta. Yağışların; Hakkari, Bitlis, Muş ve Van’ın güneyinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN