Doğu’da MHP’ye Jest yok!

7 Aralık 2018
3 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

AK Parti Doğu’daki tüm adaylarını açıkladı. Düne kadar AK Parti’nin Kars ve Iğdır’da aday göstermeyeceği, bu illerde MHP’yi destekleyeceği iddiaları vardı. Tahminler tutmadı ve AK Parti, Iğdır’da Adil Aşırım, Kars’ta ise Ensar Erdoğdu isimlerini belediye başkan adayı olarak açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi, iki il için henüz adayını açıklamadı. 2014 yerel seçimlerinde Kars’ı AK Parti’den geri alan MHP, kendilerine doğuda tek belediye başkanlığını kazandıran Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın istifasını istemişti. Partisinden istifa eden Karaçanta, halen Kars Belediye Başkanı.

Iğdır’da iki dönemdir iktidarı elinde tutan parti ise HDP. AK Parti ile MHP’nin Iğdır’da tabanı aynı seçmen kitlesi. Oylar bölündüğü için tek blokta oyunu tutmayı başaran HDP, her seferinde sandıktan başarı ile çıkan parti oluyor. Henüz MHP adayını açıklamadı ama Iğdır’da bir ittifak olmaması durumda HDP’nin belediye başkanlığı koltuğunu koruması yüksek ihtimal.

MHP İle AK Parti arasında ittifak yapılacak illerden birinin de Erzurum olması bekleniyor. Her iki parti de Erzurum adayını açıklamış, ilk davranan MHP Prof. Dr. Serdar Sevimli’yi Büyükşehir adayı olarak ilan etmişti. Bir süre sonra MHP Sevimli’ye istifa etmek için acele etmemesini çünkü Erzurum’un ittifak görüşmelerine dahil edildiğini bildirdi.

Bu haber ile birlikte MHP’nin Erzurum’a karşılık Iğdır ve Kars’ı istediği öne sürülmüştü. Yani MHP Erzurum’da AK Parti lehine çekilecek, AK Parti’de buna karşılık Iğdır ve Kars için aday çıkarmayıp MHP’yi destekleyecekti. Ancak bu senaryo tamamen boş çıktı ve AK Parti iki il için adayını açıkladı.

Şimdi gözler Erzurum’a çevrildi. Peki, Erzurum’da ne olacak? Erzurum için ittifak olup olmayacağı hala gizemini korurken Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre ittifak görüşmeleri netleşti ve işaret MHP’den geldi. Daha önce açıklanan 100 aday arasından Denizli ve Erzurum çıkarıldı. O isimler Denizli’de adaylığı ilan edilen Ebru Leman Kalkan ve Erzurum’da adaylığı ilan edilen Serdar Sevimli’ydi. Şimdilik açıklanan 100 isimden 98’i listede kaldı, iki isim listeden çıkarıldı.

Doğu açısından AK Parti listelerine bakıldığında MHP’ye karşı yapılmış hiçbir jest yok. Biri Erzurum olmak üzere üç ilde yüksek oy potansiyeline sahip olan MHP’nin nasıl bir yol izlediği hala muamma. Eğer Saliha Çolak’ın haberi sağlam bir bilgiyse MHP iddialı olduğu Erzurum’dan çekilmiş görünüyor. Erzurum’a karşı ilçe belediyesini tercih ettiği ileri sürülüyor. Hatta MHP’nin Erzurum’un güney ilçelerinde de AK Partiyi destekleyeceği biliniyor.

Nereden bakarsanız bakın Erzurum açısında ilginç bir seçim olacak. Tüm siyasi manevraların yapıldığı AK Parti’nin kalesi konumunda ki bir şehirde, ittifaka ihtiyaç duyulması siyaset tarihine geçecek bir mevzu…

YORUMLAR 3 Yorum Yapıldı.
  • 1950 ve sonrası otekilestirelen yalnızlığa itilen bir erzurum ve ne yazık ki erzurum için canla başla göreve geldik denilen kişilerin, kendi kasalarını doldurup ve yakın çevrelerini ihya edip erzurumu terk etmeleri alışılagelmiş bir durum iken bundan sonra süper kahramanın gelmesini beklemek hayalden öte bir şey değildir sanirim. Size sormak lazim halkimiz acaba sordu mu yilalrdir sag partilerin yonettigi erzurum 1 milim ileriye gidebilmistir diye , Milletcilikle ve din ile kandırılan bir halk ve bunların üzerinden prim yapip zenginleşen insanların yaşadığı şehirdir erzurum siz kendinizi avundurmaya devam edin millet mali götürüyor milliyetçilik ve diincilikte sizlere kalıyor. Mhp ne ise bu ülke için akp de aynıdır ve erzurumda ulkemizin prototipidir boşuna beklemeyin bu saatten sonra ne memlekette ne memleket asirisinda hiç bir şey olmaz hayallerimizi hayallerinizi siyah ata binip götürler . Onun icin yiyip icin keyfinize bakın bu saatten sonra bir şey olmaz
    11 Aralık 2018 04:29
  • '' AK Parti’nin kalesi konumunda ki bir şehirde, ittifaka ihtiyaç duyulması siyaset tarihine geçecek bir mevzu…'' ASLA OLAMAZ.. sayın yazar; 1980' den sonraki refarandum ve seçimlere baktıgımızda, fikriyatı ve zikriyatı farketmeden AK Parti’nin kalesi dediginiz bu cografya nice kaleler görmüştü ve bu kale sahipleri sonradan hüsranı tanımışlardı. bence Erzurum seçmeninin 1983 ile başlayan degişen,evrilen tercih yanını Akparti gördü ve önlem almayı tercih ediyor.bu açıdan konuya katkım olsun istedim,allahaısmarladık.
    7 Aralık 2018 13:56
  • Erzurumdaki MHP li arkadaşlarımıızın süreci iyi takip etmeleri lazım.. çünkü tarihe geçecek işlere imza atıyorsunuz. peki ya seçmen... bence en masum onlar. önlerine ne gelirse.........
    7 Aralık 2018 11:15

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN