Eğitimde Performans Dibe Vurdu

21 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) performans raporu yayınlandı. Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü’nce paylaşılan sıralamada Trabzon’un 372,72 puan ortalaması ile birinci, Erzurum’un da 336,86 ortalama ile 60. olması şaşkınlıkla karşılandı.

İrfan TARAKÇIOĞLU-Saadettin CACI

 Erzurum dibe vurdu

Doğu Anadolu illerinin büyük bir kısmının Erzurum’dan alt sıralarda yer aldığı raporda, Malatya 6. Oldu. Elazığ’ın 9’uncu, Bingöl’ün 42 ve Tunceli’nin de 57’inci olduğu listede Erzurum’un 60’ıncı sırada bulunması düşündürücü olarak nitelendirildi.

 Derslere göre sıralaması

Rapordaki verilere göre ders sorularına göre de sıralama yapıldı. Buna göre Erzurum,  Türkçe’de 52, Matematikte 62, Fen Bilimlerinde 61, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 44, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde 38’inci sıralarda yer aldı. Yabancı dil de ise 65’inci oldu.

 Milli Eğitim Bakanlığı’nca yayınlanan LGS Performansında illere göre yapılan sıralamada Erzurum’un 60. Sırada yer alması şaşkınlıkla karşılandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 yılı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) performans raporu yayınlandı. Bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre,  illere göre merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı, alt test ham puan ortalamaları ve merkezi sınav puanı ortalamaları belirtildi.

Rapordaki verileri sıralayan Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü, kendisini birinci ilan etti. Bu sıralamaya göre, Erzurum 60. Doğu Anadolu’nun bir çok ile ise Erzurum’dan sonra sıralanıyor.

Erzurum’un performansı

Rapora göre: Erzurum’dan sınava katılan öğrencilerin 20 Türkçe sorusundan 16.34, Matematikten (20 soru) 6,25, 20 sorulu Fen Bilimleri’nden 12,49, 10 sorulu T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük alanında 9,28, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (10 soru) 9,76, 10 sorulu Yabancı Dil’de 7,35 ortalamalarını elde etti. 100-500 arası Sınav puanın bölümünde ise Erzurum’daki öğrencilerin puan ortalaması 336,86 olarak belirlendi.

Erzurum Sınav Puanı ortalamasında 60,  Türkçe sorularında 52, Matematikte 62, Fen Bilimlerinde 61, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük  dersinde 44, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nde 38. Sıralarda yer aldı. Yabancı dil dersinde ise Erzurum’un sırası 65 oldu. Erzurum Din Kültürü’nde en iyi, yabancı dil de ise en kötü dereceyi yaptı.

Erzurum’dan puan sırası olarak diğer bölgelerden Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Bolu, Çankırı, Bayburt, Kilis, Mardin, Siirt, Gümüşhane, Şanlıurfa, Artvin, Şırnak,

Doğu Anadolu’dan Erzincan, Van, Bitlis, Kars, Muş, Iğdır, Ağrı, Ardahan, Hakkari illerinin önünde yer aldı.  Doğu Anadolu Bölgesi’nden  Malatya 6. sırada, Elazığ 9.sırada,  Bingöl 42. Sırada, Tunceli 57.sırada.

Genel sıralama

Genel sıralama şöyle belirtildi:

Trabzon, Denizli, Uşak, Karabük, Isparta, Malatya, Niğde, Balıkesir, Elazığ, Adıyaman, Osmaniye, Kütahya, Nevşehir, Kırşehir, Aydın, Antalya, Amasya, Tokat, Samsun, Yalova, Kayseri, Bartın, Burdur, Sakarya, Hatay, Düzce, Aksaray, Eskişehir, Yurtdışı, Çanakkale, Muğla, Ankara, Mersin, Zonguldak, K.Maraş, Çorum, Afyon, Sivas, Ordu, Rize, Konya, Bingöl, Kastamonu, İstanbul, Tekirdağ, Kırıkkale, Bursa, Karaman, Giresun, Edirne, İzmir, Manisa, Bilecik, Kocaeli, Yozgat, Kırklareli, Tunceli, Sinop,Batman, ERZURUM,  Adana, Erzincan, Van, Gaziantep, Diyarbakır, Bolu, Çankırı, Bitlis, Kars, Bayburt, Kilis, Muş, Mardin, Siirt, Iğdır, Gümüşhane, Şanlıurfa, Artvin, Ağrı, Ardahan, Şırnak,Hakkari.

Trabzon’un verileri

Raporda herhangi bir sıralama yer almazken Trabzon Valiliği Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü’nün twitterde yayınladığı sıralamalı raporu Retweetledi. Bu sıralamaya göre Trabzon 1.sırada. Trabzon’un verileri ise şöyle:

Türkçe soruları: 17,60, Matematik 8,62, Fen Bilimleri 14,47, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 9,61,  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi:8,68, Genel  puan ortalaması 372,72. Trabzon bu ortalama ile birinci geldiği ifade edildi.  Trabzon, puan ortalaması, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri alanlarında birinci,  T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 2. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil  derslerinde ise 3. Oldu.

Proje ile ilgili bilgiler

MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer  tarafından yürütülen  çalışmanın bazı üniversite rektörleri, MEB Genel müdürleri  ile yöneticiler bulunuyor.  Çalışmayı Dr. Sadri Şensoy,  Dr. Hande Tanberkan  , Dr. H. Eren Suna  ,Emine Eroğlu ve Ümare Altun hazırladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da çalışmanın ön sayfasında bir takdim yazısı yazdı. Selçuk, şunları kaydetti:

Millî Eğitim Bakanlığı olarak yeni bir uygulama olarak Eğitim Analiz ve Değerlendir­me Raporları Serisinden eğitimin farklı boyutları ile ilgili değerlendirme raporları ya­yımlamaya başladık. Bu kapsamda ilk değerlendirme raporu olarak Türkiye’de Meslekî ve Teknik Eğitimin Görünümünü yayımladık. Bu raporda ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin mevcut durumu, dünyadaki meslekî eğitimdeki yeni yaklaşımlar ve küresel eğilimler detaylı olarak ele alınmış ve 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde hedeflerimiz ve bu hedeflere ulaşmadaki yol haritamıza yer verilmişti.

İkinci değerlendirme raporu olarak Meslekî ve Teknik Ortaöğretimde Kurumsal Dış Değerlendirme Raporunu yayımladık. Bu raporda da Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz bünyesinde kurduğumuz kalite güvence sistemi bağlamında meslekî ve teknik ortaöğretimde kalite izleme ve değerlendirme birimlerimiz tarafından ger­çekleştirilen çalışmaların sonuçlarına yer verdik.

2017 ve 2018 yıllarında ilgili birimlerimiz tarafından tüm okullarımızın kalite kurumsal dış değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Kurumsal değerlendirme raporları Bakanlı­ğımıza iletilmiş olup raporda yer alan bilgiler üzerinden okullarımızın zayıf alanları, iyi­leştirmeye ve geliştirmeye açık alanları ile bu alanlara ilişkin iyileştirme önerileri tespit edilmiş ve illere ve okullara geri bildirim olarak gönderilmiştir. Amacımız okullarımızda kaliteyi sürekli iyileştirme kültürünü kalite güvence sistemi ile güçlendirmektir.

Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin ilk iki değerlendirme raporu­nu meslekî eğitime ayırmamız meslekî ve teknik eğitime verdiğimiz özel önemin de önemli bir göstergesidir.

Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin üçüncü değerlendirme raporunda 2018 Liselere Geçiş Sistemi: Merkezi Sınavla Yerleşen Öğrencilerin Performansını ele aldık. Bu raporda 2018 Merkezi Sınav sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara merkezi olarak yerleşen öğrencilerin sınav performanslarının incelenmesi ve sınav süreçlerinin iyileştirilmesi için atılacak adımların veriye dayalı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır.

Bu raporun hazırlanmasında emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, raporun hayırlı olmasını diliyorum”.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN