Değişen ve Gelişen Bir Digor

8 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Digor Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Güngör, görev yaptığı süre içinde ilçeye yapılan hizmetler ile devam eden projeleri anlattı. Vatandaşların en tabi belediyecilik hizmetlerinden mahrum bırakıldığına dikkat çeken Güngör, “ Tüm kaynakları doğru kullanarak Digor İlçemizi daha yaşanabilir bir kent hüviyetine kavuşturma gayretindeyiz” dedi.  

Cihat İncesu/Pusula

Digor’da Kaymakamlık görevine başladıktan iki ay sonra Belediyeye kayyum olarak atanan Mustafa Güngör, 700 günde ilçe tarihine damga vuran hizmetlere imza attı.  Kaymakamlık ile Belediye Başkan Vekilliği görevlerini birlikte yürüten Güngör, göreve başladığında vatandaşın en tabi belediyecilik hizmetlerinden dahi yoksun olduğunu söyledi.

Haftalarca çöplerin toplanmadığı, suların akmadığı bir belediye devralan Kaymakam Mustafa Güngör, “Temel alt yapı, su ve diğer günlük çöp toplama gibi belediyecilik hizmetlerinin yerine getirilmesi, temiz çevre ve yaşanabilir kent hayatı organize etme adına öncelikle plan proje hazırladık. Daha sonra kaynakları yerinde kullanarak seri bir şekilde projelerimizi hayatiyete geçirdik” dedi.

Belediye yoktu!

Digor’un belediyecilik hizmetlerinden mahrum olduğunun altını çizen Güngör, “ Bizden önceki dönem terör ve terör suçları nedeni ile açığa alınan kamu görevlilerinin belediye başkan ve başkan vekilinin yaptığı işleri incelettirdik. Bu noktada amacı kamu hizmeti üretmek olmayan işlerin tasfiye kararını aldık. Öyle ki burada Kanunlara ve mevzuatlara uygun olmayan bir yapı oluşturulmuştu. Belediye bütçesine gelen paralar hizmet ediyormuş gibi gösterilip farklı amaçlarda kullanılmış. Yalnızca para çıkışını sağlamak amacı ile birçok uygulama ile karşılaştık. Tabi ki bu uygulamalarda en büyük zararı vatandaş görüyor, hakkı olan belediyecilik hizmetini alamıyordu. Örnek vermek gerekirse; belediyenin olmayan aracına lastik almak veya sulama kanalının sıhhileştirilme işi gibi görülen hiçbir vatandaşımızın faydasına olmayacak işe harcayarak, ölçülemez daha sonra hesap edilemez iş ve işlemlerde kullanarak para çıkışları yapıyorlarmış. Biz bunları kestik doğal olarak” diye konuştu.

Kaynakları iyi kullandık

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin belediye başkan vekilliği görevlendirdiği belediyelere hiçbir zaman sınırsız şekilde kaynak aktarımı yapmadığının altını çizen Kaymakam Mustafa Güngör, “  Burada asıl önemli olan işlerin plan program çerçevesinde, kaynakların doğru yerde ve zamanda kullanılarak vatandaşlara hizmet etmek. Yoksa bizlerin elinde sihirli değnek yok, devlet hakkımızdan fazlasını da göndermiyor, burada önemli olan kaynakları doğru kullanmaktır. Bizde onu yaptık” dedi.

Kısa sürede değişen Digor

Öncelikle kurumsal kimliğin ön plana çıkması için ilçeye yeni bir tanıtıcı amblem belirlediklerini ifade eden Güngör yapılan hizmetleri sıraladı:

“ Belediye şemasını değiştirdik, astın üstün olmadığı kimin kimden sorumlu olduğu belli olmayan bir belediye vardı elimizde. Belediyeyi devir aldığımızda bir adet itfaiye aracı bir de küçük çaplı CSP’si vardı. Biz ondan sonra Türkiye Belediyeler Birliği’nden hibe damperli kamyon aldık. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir yol sürüme ve temizleme aracı hibe aldık. Daha sonra bir çöp toplama aracı hibe aldık ve iki çöp toplama aracımız oldu. İlçede yayaların gidebileceği aynı zamanda araçların gidebileceği bir yol yoktu. Özellikle kışın buz tuttuğu zaman hayat resmen duruyordu. Ne kaldırımda nede yollarda buz tuttuğu zaman yayalar ve araçlar büyük zorluk çekiyordu. Çöp toplamaya başladığımızda ilçeye çöp konteynırları yerleştirdik. Bırakın çöp toplamayı kendisi çöp olan konteynırlar mevcuttu ilçede. Şehir su şebekesinin bu doğrultuda yüzde 100’ünü değiştirdik. Erzurum Aziziye Belediyesi ile kardeş belediye uygulaması kapsamında yakın çalışma fırsatı bulduk. Yaz kış vatandaşlarımızın faydalanabileceği bir ‘Kardeşlik Parkı’ ismini verdiğimiz projeyi birlikte tamamladık. Daha sonra bu parka cam ev yaptırdık. Kafeterya hizmeti veren bu mekan ilçemiz için önemli bir eksikliği giderdi. Belediye bugüne kadar milli manevi değerlere uygun hiçbir projenin içinde yer almamıştı, sosyal belediyecilik kapsamında sportif ve kültürel aktivitelere imza attık. Her yeni doğan bebeğe ilk ihtiyaçlarını muhteva eden bir paket hazırladık. İlçede bir prestij caddesi oluşturduk, ayaklı çöp kovaları ve aydınlatmaları ile süsledik. Mevcut isale hattına ek olarak 9 km’lik bir isale hattı yaparak içme ve kullanma su kaynağının artışını sağladık.

Devam eden projelerimiz

Devam eden projelerden bir tanesi de Ek İsale Hattı Projesi. Bu ilçede şu an bazı sebeplerden dolayı 24 saat esaslı su veremiyoruz. 17-18 saat su veriliyor bazı yerlerde. Bu projeyle beraber de bu ilçede 24 saat su kullanımını vatandaşlarımıza sunacağımızı belirtmek isterim. Devlet Su İşleri ile birlikte yaptığımız projenin maliyeti 560 TL tutarında. Normalde Aralık ayında bu çalışmayı yapmak zordur fakat biz başladık. Bir de ilçemize bir camii projemiz var. Projelendirdik yakın zamanda uygulamaya geçirmek istiyoruz. İslami değer ve kimliği yansıtacak bir camiimiz yok. İlçenin ihtiyacı var.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN