Basını Rahatlatan Açıklama

11 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Basın İlan Kurumu’nun ilan ve reklam ödemelerinde ‘vadesi geçmiş borcu yoktur’ belgesi ibraz etme zorunluluğu uygulaması AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun girişimleri sonucu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın imzası ile 1 Temmuz 2019’a kadar ertelendi. Konu detaylarıyla incelenecek, BİK ile Maliye arasında online sistem kurulacak.

On binlerce gazetecinin işini kaybetmesine, bini aşkın gazetenin de zor durumda kalmasına yol açabilecek, ilan ve reklam ödemelerinde ‘vadesi geçmiş borcu yoktur’ belgesi ibraz etme zorunluluğu uygulaması AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun girişimleri sonucu Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati tarafından ele alındı.

Geçtiğimiz yıl dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüşerek gazetelerin sorunlarını dile getiren Taşkesenlioğlu, uygulamanın bir yıl ertelenmesini sağlamıştı. Önceki gün Basın İlan Kurumu ( BİK) gazetelere gönderdiği yazıda uygulamanın 15 Ocak tarihi itibari ile yürürlüğe girdiğini belirtti. Şok etkisi yapan karar, gazeteciler arasında tepki ile karşılandı.  Konuyu Maliye Bakanlığı ile yeniden müzakere eden AK Parti MKYK Üyesi ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile görüşerek uygulamanın 1 Temmuz’a kadar ertelenmesini sağladı.

Taşkesenlioğlu’na Teşekkür Ettiler 

 Uygulamanın ertelenmesi binlerce meslek mensubuna Gazeteciler Günü hediyesi oldu. Basın camiasında sevinçle karşılanan karar doğrultusunda Taşkesenlioğlu’na teşekkür eden Gazeteciler, “Zehra Hanım’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bizlerin sorunlarını iki yıldır yakından takip ediyor. Alınan karar geçici de olsa şu an için çok önemli. Maliye Bakanlığı yetkililerinden bu konuya kesin bir çözüm bulmalarını bekliyoruz” diye konuştular.

DGF’den Teşekkür Mesajı

 Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Yönetim Kurulu,  Basın İlan Kurumu (BİK) Şubesi bulunan illerde yerel gazetelerden istenen belge uygulamasının ertelenmesi sebebiyle çaba gösteren ilgililere teşekkür etti.

Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu  Yönetim Kurulu tarafından, yayınlanan bildiride

“Basın İlan Kurumu Şubesi bulunan illerdeki gazetelerden istenen belge uygulamasının Temmuz 2019’a ertelenmesi, yerel basına destek ve yardımlarından dolayı ve ayrıca konunun çözüme kavuşturulması konusunda büyük gayret sarf eden Erzurum Milletvekili Sayın Zehra Taşkesenlioğlu’na, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ertem’e, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati ile  Hazine ve Maliye Bakanı Sayın  Berat Albayrak’a  Teşekkür ederiz” denildi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN