Hayvancılıkta Bir Numara Olacağız

11 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzurum Valisi Okay Memiş, hedeflerini açıkladı. 2020 yılında kentin hayvancılıkta bir numara olacağının garantisini veren Vali Memiş, şehirde kurulacak tekstilkent ve birkaç proje sonunda istihdamın hatırı sayılır noktaya geleceğini müjdeledi.

Cihat İncesu/Pusula

Erzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basın mensuplarıyla biraya geldi. Gazeteciler gününü kutlayarak sözlerine başlayan Vali Memiş, görev esnasında hayatını kaybeden basın mensupları ve şehitlerimize rahmet dilemeyi ihmal etmedi.

İki ay gibi kısa bir süre önce göreve başladığını ve bu süre zarfında önemli gözlemleri olduğunu belirten Vali Memiş,Bir memur kenti gördüm. Girişimci sayısının, sanayinin yeterince gelişmediğini fark ettim. Önemli potansiyellerimiz var. Memur kenti olmak iyidir. Ama maaş seviyeniz sabit kalır. Sanayi bölgemizi geliştirip girişimci sayımızı arttırmamız lazım. Bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile bazı kararlar aldık. Tekstilkent projesini Erzurum Valiliği olarak biz yapacağız. Nisan ayında kazmayı vuracağız. En az 4 bin kişi istihdam edilecek. Bunun gibi projelerin yapıldığına, bittiğine ve insanların istihdam edildiğine şahit olacaksınız” dedi.

Potansiyelimiz var

Şehrin potansiyellerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Memiş, “ Potansiyelimiz var, bunu boşa harcamayalım. 2019 yılı sonunda, olmazsa en geç 2020’de hayvancılıkta bir numara olacağız. Bir diğer hedefimiz de kış turizminde zirveye çıkmak. Geçen seneye kıyasla yüzde 125 artış var fakat bunu yeterli görmüyoruz. En az 1 milyon turist hedefimiz var. Bazı yerlerin enerjisi yüksektir. Palandöken’de bu potansiyel var” diye konuştu.

Erzurum’un Sultanahmet’i

Erzurum’un tarihi yarım adasına da değinen Vali Okay Memiş, “Erzurum taşınmaz kültür varlıkları açısından son derece zengin bir kent. Çifteminareli Medrese, Üç Kümbetler, Ulu Cami, Taşhan, Erzurum Kalesi müthiş keyif veren zenginliğimiz. Bunları iyi değerlendirmemiz lazım. Tarihi eserlerin turizme kazandırılması noktasında Yakutiye Belediye Başkanı Üç Kümbetlerin etrafını açarak çok doğru bir iş yapmış. Tarihi yarım ada projesi Ali Korkut’un projesidir. Projenin hayata geçmesi biraz zaman almış, o bölgede çok varisli bir yapı var bu nedenle duraklama yaşanmış. Biz Ali bey’in projesini Erzurum’u ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sunduk. Sayın Bakan projenin yerini görmek istedi ve o bölgede bir Millet Bahçesi yapma kararı aldı. Ben o tarihi yarım ada için Erzurum’un Sultanahmet’i diyorum. Proje tamamlanınca çok güzel bir yer olacak” dedi.

Kokunun sebebi benmişim!

Şehre geldiği günden beri hava kirliliği ile yakından ilgilendiğini belirten Vali Memiş, bu konuda yaşanan son gelişmeleri de basın mensupları ile paylaştı. Vali Okay MemişNetameli bir konuya girdim. Kömür kokusundan geçilmiyor Erzurum. Öğrendik ki o kokunun sebebi benmişim. Dağıttığımız kömürlerin kükürt oranlarıyla ilgili bir sorun olabileceğini değerlendirdik. Gümüşhane’de de aynı kömürü dağıtıyorduk. Orada böyle bir sorunla karşılaşmadık. Fark ettik ki Erzurum’da inversiyon hattı diye bir hat oluşuyor. Dağıttığımız soba kömürü insan ve çevre açısından sorun yaratmadığı halde Erzurum’a özel bir durum var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile görüştüm. Erzurum Valisi olarak böyle bir konu ile karşısına geldiğimi söyledim. Önümüzdeki sene standartları daha yüksek ve kükürt oranı daha düşük kömür dağıtacağız veya doğalgaza geçişi hızlandıracağız. Sosyal yardım açısından iyi durumdayız. Bunu yaparken de özel bir durum ile karşı karşıya kaldık. Bunu çözmek de benim görevim” ifadelerini kullandı.

Dedikodu değil iş üreteceğiz

Şehrin ve çalışma arkadaşlarının henüz kendisini tanımadığını belirten Erzurum Valisi Okay Memiş, yakın çalışma arkadaşlarının dedikodu yaptığını ve buna müsaade etmeyeceğinin altını çizdi. Vali Memiş, “Bana yakın bazı isimler dedikodu yapıyor. Bunları duyuyorum, ben buna müsaade etmem. Ben öyle şu davette gezen, yiyip içip keyfine bakan bir insan değilim. Ben görevinin bilincinde olan, bana teslim edilen bir kuruşun bile heba olmasına müsaade etmen. Şu bilinsin ki devletin ve milletin malına sahip çıkarım ve kimseye peşkeş çekmem. Benim olduğum yerde dedikodu olmayacak, iş olacak. Ayak uyduran kalır, uyduramayan gider” diye konuştu.

Bana yardımcı olun

Şehirde yapılacak önemli işler için basının kendisine yardımcı olmasını isteyen Valis Okay Memiş Yaptığınız haberlerle yöneticileri olumlu etkilediğiniz de oluyor olumsuz etkilediğiniz de. Şehrinize, bölgenize ve ülkenize katkınız çok büyük. Ben bir kentin gelişiminde o kentte yaşayanların sorumlu olduğuna inanırım. Eğer Erzurum yeterince geliştiyse bunda bütün yöneticilerin ve basının etkisi vardır. Bunun tam tersi de mümkündür. Yeterince gelişmediğimizi düşünüyorsak yerel yöneticiler, STK’lar ve basının sorumluluğu vardır. Aynı gemideyiz. İki aylık tecrübem ve kanaatimde güçlü bir medyanın olduğunu görüyorum. Gerçekten bölgede lider konumdayız. Türkiye’de de çok önemsenen bir durumdayız. Etkiniz çok büyük, bana yardımcı olun. Ben istişare kültürüne önem veren biriyim” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantının ardından Vali Memiş ve basın mensupları hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN