Türkiye’de Her 5 Kişiden Biri!

11 Ocak 2019
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Bu hafta istatistiklere göre son zamanlarda  Türkiye de her 5 kişiden birin de görülen ve artarak da yayılmakta olan bir hastalıktan  bahsetmek istiyorum size Karaciğer Yağlanması . Vücudumuz da 2. büyük organ olan Karaciğer, yediğimiz ve içtiğimiz her şeyi işlemek ve zararlı maddeleri kandan süzmek de dahil olmak üzere çok çeşitli işlevlerden sorumludur. Karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde çeşitli nedenlerden dolayı fazla yağ birikmesiyle oluşur ve karaciğer ağırlığının %5’ini aşan yağ seviyesi, yağlanma probleminin ciddi boyutlara ulaşma ihtimalinin habercisi olarak değerlendirilir.

Tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurur. Karaciğer yağlanmasını tetikleyen bulgulara baktığımızda genelde modern çağın hastalığı olan düzensiz yaşam ve düzensiz beslenme olduğunu gözlemlememizin yanı sıra Dengesiz ve sağlıksız beslenme, spor ve yürüyüşten kaçınma, gibi temel faktörler insanın metabolizmasına zarar vererek vücut direncini düşürür ve bozulmasına yol açar. Yağlı yiyecekler ve sağlıksız olarak bilinen hazır gıdaların sık tüketilmesi, Hareket etmekten uzak bir yaşam, kortizon içeren ilaçlar, alkol ve sigara tüketimi, yüksek kalorili besinlerle beslenme gibi faktörler karaciğer yağlanmasının nedenleri arasında gösterebiliriz. Karaciğer yağlanmasının sıklıkla görüldüğü kişiler Fazla kilolu kişiler, Tip 2 diyabeti olan şeker hastalarında, kolesterol yüksekliği ve insülin direnci olanlarda daha sık görülen karaciğer hastalığının ciddi formu siroza kadar ilerleyebiliyor, karaciğer kanserine ve karaciğer yetmezliğine yol açabiliyor. Bir yandan Türkiye’de viral hepatitler (hepatit A, B, C, D ve E) karaciğer hastalıklarının en önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Karaciğer yağlanmasının belirtileri göz önünde bulundurulduğunda genellikle rastlanan bir belirtisi olmamakla beraber  başka bir amaçla yapılan ultrasonografide ya da check-up taramalarında karaciğer enzimlerinin (ALT, AST, GGT) yüksekliği ile fark ediliyor.

Çok nadiren halsizlik, karın sağ üst kısmında dolgunluk gibi yakınmalar gözlenebiliyor. Eğer karaciğer enzimlerinizde yükseklik gözlemlediyseniz size bu konuda Geleneksel olarak yüzyıllardır kullanılan değerli bir bitki olan Deve Dikeni Tohumu Bitkisini güvenle önerebilirim. Çünkü içerisindeki etken madde (Silimarin) ile enzimlerin düzenlenmesini ve karaciğer sağlığının desteklenmesine yardımcı oluyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Almanya E Komisyonu gibi önemli kurumlar tarafından da tedavide tanımlanmış ve monograflarında yer almıştır. Deve dikeni tohumlarından Soğuk Pres yöntemi ile elde edilen yağ, içeriğindeki doymamış yağ asitleri, E vitamini ve fenolik bileşikler sayesinde karaciğer sağlığının korunmasında yardımcı olabilmektedir. Deve dikeni tohumu yağı karaciğer sağlığını korumaya destek olmasının yanı sıra bronkodilatör etkinliği sayesinde ise, solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılabileceği düşünülmektedir. Bunların yanında deve dikeni tohumu yağının, LDL kolesterol seviyesini ve kan basıncını azaltıcı etkileri ile kardiyovasküler sağlığın korunmasında destek olabileceği düşünülmektedir. Haricen cilt yumuşatıcı özelliği sayesinde, tüm cilt tipleri için vücut bakım ürünü olarak kullanılabileceği bildirilmiştir.3 Bunların yanında, haricen ekzema şikâyetlerinde de kullanılabileceği çalışmalarda yer almaktadır.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Aslı Hanım bende karaciğer yağlanması başlangıcı var enzimlerim yüksek deneyeceğim. Tavsiye ettiğiniz ürünü
    14 Ocak 2019 13:35

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN