20 Ocak Olayları Unutulmadı

20 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990’da Azerbaycan’da işlenen ve tarihe ’20 Ocak Bakü Katliamı’ olarak geçen kanlı olayların yıldönümü dolayısıyla Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından anma programı düzenlendi.

Ömer ŞENER-PUSULA

Iğdır’da Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarında düzenlenen anma programı şehitler için saygı duruşu ve  Ehli Beyt Alimler Derneği Üyesi Hoca Behlül Salmanlı’nın Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal,”

Bundan 29 sene önce Azerbaycan’ da bağımsızlık mücadelesi verildi ve bir kahramanlık destanı yazıldı. Sokaklara dökülen halk, tüm dünyaya “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez” diye haykırdı. Yıl 1990. Aylardan Ocak. 19’u 20’ye bağlayan gece (Kanlı Ocak, Gara Yanvar) Bakü’de kızılca kıyamet kopmaktadır. 35.000 kişilik ağır silahlarla donatılmış alfa birlikleri ve DTK-a adlı özel imha birlikleriyle Moskova Azerbaycan’ın başşehrini işgale başlamıştır. İşgal operasyonunun adı “UDAR”dır.T-72, T-80 ve BMP-3 tankları Bakü’de Azatlık Meydanı’nı kuşatmıştır.

Yatağından fırlayan Azerbaycan Türk’ü Azatlık Meydanı’na yığılır. İşgal tanklarının üzerine bedeniyle yürür. Yegane silahı canıdır. Canıyla vuruşur tanklara ve zırhlı işgal askerlerine karşı. Dünya sağırdır, kördür ve de dilsizdir. Nasıl olsa akan Türk’ün kanıdır. Ne kıymeti var ki… Bir gün içinde 170 can düşer Azatlık Meydanı’na. 87 yaşındaki  Süreyya Babayeva dan, 15 yaşındaki Nariman Huseyinov ‘a kadar 170 can, can Azerbaycan’ın bağımsızlığı hürmetine düşer toprağa. Binlerce insan denize dökülür. Kesin ölenlerin sayısı belli değildir. Ateş düştüğü yeri yakmıştır. Yanan Türk insanının yüreğidir.

Umumi Lider Haydar Aliyev Moskova da gerekli tepkiyi gösterir görevinden istifa edip Azerbaycan’a döner.  Ve  o günden sonra bağımsız Azerbaycan’ın temelleri atılır. Sovyetler ülkeden  çıkarılır. Sınırlar çizilir. Milli para basılır. Hür dünya Bağımsız Azerbaycan’ı tanır.

Merhum Elçibey den sonra bağımsızlık bayrağını devralan Merhum Haydar Aliyev ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kanla yazılan Azerbaycan bağımsızlığının bilincinde Azerbaycan devletini güçlü ve Azerbaycan Türk’ünü de mutlu etmek için fedakarca çalışmaktalar”dedi.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Iğdır Temsilcisi Konsolos Behbud Gadalı da, 20 Ocak Faciasının baş verme sebepleri ve sonuçları ile ilgili bilgi verdi.

Daha sonra Hoca Ünal Zaman , şehitler için dua etti. Programa MHP Merkez İlçe Başkanı Özcan Zorman, Türk Eğitim Sen İl Başkanı Ali Arslan, Ülkü Ocakları Başkanı Caner Ağrıdağ, Kafkas Çeçen Derneği Başkanı Muharrem Çeçen, İYİ Parti İl Başkanı Fuat Ata, Zabıta Müdürü Erdal Bagane, İş adamı Caferali Taşbağ, İl Genel Meclis Üyesi Ayvaz Erol, ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Türkiye Azerbaycan Derneği Iğdır Şube Başkanı İlteriş Taşkınsu, Kıbrıs Gaziler Derneği Başkanı İsmet Tağal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN