Okullar Güzelleşiyor 

22 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

‘Okullar Güzelleşiyor’ etkinliği kapsamında denetimli serbestlik kapsamındaki hükümlüler, okullarda temizlik ve tadilat yapıyor.Ülke genelinde başlatılan ‘Okullar Güzelleşiyor’ etkinliği kapsamında Doğu Anadolu’daki illerde okullarda tadilat ve temizlik çalışması başlatıldı.

Bu kapsamda Erzurum’da Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki koordinasyonla il merkezinde 15 okul belirlenerek 21 Ocak 2019 ile 03 Şubat 2019 tarihleri arasında temizlik, tadilat ve peyzaj çalışmaları yapılacak.

Etkinlikle ilgili çalışmaları yerinde gözlemleyen Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, kamu yararına çalışmanın çağdaş infaz sistemlerinden birisi olduğunu, bu çalışmanın yükümlülerin disipline edilmeleri ve hayata hazırlanmaları açısından çok değerli olduğunu ve aynı zamanda bu yaptırım ile iş gücüne çok önemli katkı sağlandığını vurgulayarak yapılan bu çalışmanın hem okullarımızın güzelleşmesine hem de hükümlülerin sosyal hayata adapte olarak toplumun suçtan korunmasına vesile olması temennisinde bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz da etkinlikle ilgili yaptığı değerlendirmede, Erzurum’da okulları ikinci döneme hazırlamaya çalıştıklarını Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki yükümlülerin okulların tadilat temizlik vb. alanlardaki katkılarını çok değerli bulduklarını ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü arasındaki işbirliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.
Erzurum Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet Ofluoğlu ise, müdürlük olarak çeşitli suçlardan hüküm giymiş olan kişilerin hem yeniden suç işlemelerini önlemeyi hem de bu sayede toplumu ve mağduru suçtan korumayı amaçladıklarını belirterek, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yapılan bu faaliyetin hükümlülerin sorumluluk bilinci geliştirmelerine ve sosyal hayata uyum becerilerinin artmasına vesile olması temennisinde bulundu.

Okulların bakımı yükümlülere emanet 
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı ile Erzincan Valiliği arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında 66 Denetimli Serbestlik yükümlüsü, yarıyıl tatili boyunca ilimizdeki 7 okulun bakım-onarım-boya ve temizlik gibi işlerini tamamlayarak, okulları 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine hazır hale getiriyorlar.
Mahkemece haklarında hapis cezası verilen kişilere, cezalarının tamamını veya bir kısmını ceza infaz kurumunda çekmek yerine denetimli serbestlik tedbiri uygulanıyor. Toplumun içinde kamuya faydalı işlerde çalışmaları sağlanacak olan hükümlülerin toplumla bütünleşmeleri ve bu uygulama ile suç işlemelerine neden olan davranışları azaltılarak, suç tekrarlarını önlenmek ve toplumun korunması hedefleniyor.
Denetimli Serbestlik kararı gereğince haklarında kamuya yararlı bir işte çalışmalarına yönelik uygulanan kararda; 66 yükümlü, 2019 yarıyıl tatilinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 7 okulda bakım-onarım-boya ve temizlik gibi işlerde çalışarak, yeni bir maratona yelken açacak tüm öğrencilere temiz bir ortam hazırlayacaklar.

Bingöl

Bingöl’de denetimli serbestlikten faydalanan hükümlüler okullarda boya, tadilat ve temizlik işlerini yapmaya başladı.
Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde imzalanan protokol çerçevesinde, Bingöl’de denetimli serbestlik yasasından faydalanan hükümlüler, merkez Rekabet Kurumu Anadolu Lisesini boyayıp, tadilat ve temizlik yapmaya başladı. Okulda incelemelerde bulunan Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, çalışma ile hükümlülerin topluma kazandırılacağını söyledi.

Bitlis’te 160 hükümlü

BİTLİS Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde, haklarında kamuya yararlı işte çalışma şartı bulunan hükümlüler, yarıyıl boyunca kent genelindeki okullarda boya, tadilat, tamirat ve temizlik yapacak.

Ceza infaz kurumlarından denetimli serbestlik kapsamında salıverilen ve haklarında kamu yararına çalışma şartı getirilen hükümlüler, kamu kurumlarında boya, badana, temizlik, bahçıvanlık, tadilat, tamirat, klima bakımı gibi işlerde toplum yararına çalışmalarda bulunuyor. Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında, denetim serbestlik tedbiri altındaki 160 yükümlü, Bitlis’te 18 Ocak- 4 Şubat 2019 tarihleri arasında yarıyıl tatili boyunca okullarda boya, tadilat, tamirat ve temizlik yapacak. Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz ise Türkiye’nin tüm illerinde uygulamanın başladığını belirtti.

Okulları güzelleştirecekler
Hakkari’de 11 hükümlü, Şehit Selahattin Ortaokulunda temizlik ve çeşitli işlerde hizmet etmek üzere görev aldı.


Kars’taki çalışmalar

Kars’ta Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nce kamu hizmeti cezası kapsamında infaz işlemlerine devam edinilen yükümlüler tarafından Atatürk İlkokulu’nda program düzenlendi.
Programa; Kars Cumhuriyet Savcısı Erkan Alanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Denetimli Serbestlik Müdürü Gülay Gül, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Kars Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları ve yükümlüler katıldı.

Van’da çalışmalar
Van ve Yüksekova’da hükümlüler okullardaki tadilat ve boya işlerini yapıyor

VAN  ve Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde kamuya yararlı bir işte çalışma cezası bulunan hükümlüler, yarıyıl ve yaz tatilleri boyunca kent genelindeki okullarda boya, tadilat, tamirat yaparak eğitim öğretime hazırlıyor. Van’da hükümlüler, temizliğini yaptığı Atatürk Anadolu Lisesi’nin koridor duvarına tarihi Akdamar Adası’nın resmini çizerek hünerlerini sergiledi.
Van merkezde denetimli serbestlik tedbiri altında 309, ilçelerde ise 258 hükümlünün çeşitli kurumlarda çalıştığı belirtildi. Denetim Serbestlik Müdürlüğü tarafından oluşturulan 40 hükümlünün dahil edildiği mobil ekip tarafından, çalışmaların ilki İpekyolu ilçesinde bulunan Atatürk Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Sınıfları baştan sona temizleyen hükümlüler, boya badana yapıp, duvarlara Akdamar Adası’nın resimlerini çizerek hünerlerini gösteriyor. İha-dha

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN