İYİ Parti teklif etti, Korkut ne dedi?

1 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Yerel seçimlere gidilirken Erzurum ölçeğinde ilginç ve şaşırtan gelişmeler yaşanıyor. AK Parti ve MHP listelerinde kendilerine yer bulamayan adayların bir çoğu bağımsız olarak seçime girme kararı alırken en büyük sürprizi İYİ Parti yapmaya hazırlanıyor.

AK Parti’den iki dönem Yakutiye Belediye Başkanlığı yapan Ali Korkut’un bir kez daha aday edilmemesi, İYİ Partiyi harekete geçirdi. Başarılı Belediye Başkanına teklif götüren İYİ Parti, Korkut’u Yakutiye’de aday göstererek hem Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mahmut Uykusuz’un altını güçlü bir isimle doldurup hem de AK Parti’den oy devşirmeyi planlıyor.

Ali Korkut’a resmen teklif götüren İYİ Parti kurmayları, Korkut’un bu teklifi düşünmesini istemiş.

Ali Korkut ise şu aralar bu konuya dair tek laf etmiyor ama eğer siyasete devam kararı alırsa bu parti mutlak İYİ Parti olacaktır. Çünkü bağımsız aday olması demek seçilmesi durumda kendisinin başkan ancak meclisinin muhalefet olması anlamına geliyor. Anı zamanda sandıklara hakim olamama durumu da var. Bu nedenle Ali Korkut ya aday olmayacak ya da tercihini İYİ Parti’den yana kullanacak.

İlk bağımsız aday Akpunar

Yakutiye cephesinde bunlar olurken diğer ilçelerde bağımsız adaylar çıkmaya başladı bile.  Bu ilçelerin başında Aziziye geliyor. Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday adayı olan ancak Cumhur ittifakına takılan Emrullah Akpunar,  MHP’ye tepki göstererek “bu yarışta bende varım” dedi ve Aziziye ilçesinden bağımsız belediye başkan adayı oldu.

AK Parti listelerinde kendilerine yer bulamayan bir çok ismi bu seçimlerde bağımsız aday görebiliriz. Oltu, Tortum, hatta Pasinler ilçelerinden de bağımsız aday haberleri peşi sıra geliyor. Cumhur ittifakı ile diğer partilerin adaylarını benimsemeyen seçmen, bağımsızlardan yana tercihini kullanır mı bilinmez ama şurası bir gerçek ki bu seçim Erzurum ölçeğinde pek renkli geçecek.

Saadet Polat diyecek mi?

Önce Milliyetçi Hareket Partisi’nden daha sonra geçtiğimiz günlerde kurucusu olduğu İYİ Parti’den istifa eden Cezmi Polat’ın Saadet Partisi’nden Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması bekleniyor.

Parti ile Polat arasında süre gelen görüşmelerde sona gelindiği ve önümüzdeki günlerde Saadet Partisi’nin Cezmi Polat ismini açıklayacağı iddia ediliyor. Eğer Saadet Partisi Cezmi Polat ismini açıklarsa sahada üç isim Büyükşehir için yarışacak.

31 Mart öncesi yarış; Cumhur ittifakının adayı mevcut Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İYİ Parti’nin MHP kökenli adayı Mahmut Uykusuz ve Saadet Partisi’nin MHP kökenli adayı Cezmi Polat arasında olacak.

İYİ Parti’nin kurulmasının ardından Erzurum’da hatırı sayılır seçmeni bu partiye kaptıran Milliyetçi Hareket Partisi’nin oyları şu ara şehirde pek popüler görünüyor. Muhalefet partileri aday profilini bu partiden ayrılanlar ile oluşturduğuna göre seçim propagandası da bu kanal üzerinden yürüyeceğe benziyor. Her iki partinin çıkardığı adaylar öyle görünüyor ki kendirinden ziyade Cumhur ittifakının adayı Mehmet Sekmen’e yarayacak.  

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN