MANKEN HASTALIKLARI ANOREKSİYA NERVOZA ve BLUMİA NERVOZA HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ MİYİZ???

9 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Son yıllarda giderek artış gösteren hem diyetisyenlerin hem de psikologların üzerinde çokça durduğu bir konu olan yeme bozuklukları özellikle genç kızlarda yüksek oranlarda görülmektedir. Ergenlik döneminde özellikle mankenlerin zayıflığı ön plana çıkarması ile maalesef ki genç kızlarımız gereğinden fazla bir şekilde zayıflamaya çalışmaktadır. Bu Yeme bozukluklarından en yüksek oranda ise Anoreksiya Nervoza ve Blumia Nervoza karşımıza çıkmaktadır.

1)Anoreksiya Nervoza:  Fazla kilolu olma endişesinden dolayı olabildiğince az yemek yeme ya da bazı zamanlarda hiç yemek yememe hastalığıdır. Bu hastalar başta karbonhidratlar olmak üzere yağlı besinlerden de kısıtlayıcı bir şekilde beslenirler.

Bu kişiler çok zayıf olsalar dahi kendilerini çok kilolu görürler, aşırı hareketlidirler, sürekli yemek ile uğraşırlar ve yemek tarifi toplayıp ailesi için sürekli farklı yemekler pişirirler fakat kendileri yemezler, sürekli ayna karşısındadırlar, besinleri ceplerinde veya çantalarında taşıyabilirler.

2) Blumia Nervoza:  Kişide aşırı bir iştah vardır fakat aynı zamanda de aşırı kilo alma korkusu bulunur. Bu kişiler çok fazla yemek tükettikten birsüre sonra kendisini kusturarak yada diüretik ve laksatif kullanarak yediklerinden kurtulur.

Bu kişiler, genellikle evde tek başına yemek yemeyi tercih eder çünkü düzensiz yemek yeme davranışı sergilerler ve doygunluk hissetmekte zorluk çekerler. Bu sebepten yemek yedikten sonra suçluluk duygusu, özeleştiri ve depresyona çok sık rastlanır. Bu hastalar genelde normal kilolu veya hafif şişman olmalarına rağmen kendilerini normal ağırlığın altına çekmeye çalışırlar.

Bu Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

  • Sağlıklı ve düzenli bir beslenme planınız olsun,
  • Mutlaka hayatınızda bir spor olsun,
  • Uyku saatlerinizi düzenleyin,
  • Sosyal aktiviteleriniz olsun,
  • Diyetisyen ve psikoloğunuzun söylediklerine kulak verin,
  • Boy ve kilonuza göre gerçekçi bir kilo hedefiniz olsun yani size yakışan kilo ne ise, siz hangi kilo aralığında mutlu iseniz o aralıkta kalın tabi bu aralığın sağlıklı aralıklar olmasına dikkat edin.

Sağlıklı günler Dilerim…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN