Doğu’da Yaşam Durdu

28 Şubat 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

DOĞU Anadolu’da etkili olan kar yağışı nedeniyle toplam 1552 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Havaya ve suya cemre düşmesinin ardından havaların ısınmasını bekleyen bölge halkı, yağan kar nedeniyle zor anlar yaşadı.

​​Doğu Anadolu’da baharı beklenirken, kar geldi. Baharın müjdecisi olarak bilinen ilk cemrenin 19 Şubat’ta havaya, 26 Şubat’ta da suya düşmesinin ardından havaların ısınmasını bekleyenler, bastıran kar yağışıyla şaşkınlık yaşadı. Dünden beri aralıklarla etkili olan kar yağışı, bugün şiddetini artırdı. Kar yağışı, bölgede hayatı olumsuz etkiledi. Kar nedeniyle Erzurum’da 777, Ağrı’da 351, Muş’ta 162, Erzincan’da 160, Iğdır’da 52, Kars’ta ise 50 yerleşim yeri ulaşıma kapandı. Erzurum- Bayburt karayolundaki Kop Dağı geçidinde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Karla mücadele ekiplerinin yolların açılması için yürüttüğü çalışmaların sürdüğü belirtildi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Erzurum kent merkezinde kar kalınlığı 38 santimetreye çıktı. Şehir içi ulaşımın da olumsuz etkilendiği kentte, buzlanma nedeniyle çok sayıda kaza oldu. Erzurum’un Horosan ilçesinde kaymakamlık kararıyla okullar tatil edildi, taşımalı sistemle okula giden öğrencilerin de bir gün süreyle tatil edildiği açıklandı.

Kars Valiliği de yağış nedeniyle il genelinde okullarda eğitime öğleden sonra ara verildiğini duyurdu. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli ve hamile personellerin de izinli sayılacağı bildirildi.

Iğdır’ın Tuzluca ilçesi ile Kervansaray bölgesinde bulunan Kızılkale, Pınarbaşı, Taşlıca, Harmandöven, Güngörmez, Asma, Kuçe Mezrası, Mezra , Aliköçek, Alibeyköy ve Karaçomak köylerinde de okulların tatil edildiği belirtildi.

AĞRI’DA KAR KALINLIĞI 58 SANTİME ULAŞTI

Sarıkamış Kayak Merkezi’n 104, Palandöken Kayak Merkezi’nde 96, Muş Kayak Merkezi’nde 57, Ardahan Yalnızçam Kayak Merkezi’nde ise kar kalınlığı 29 santimetre olarak belirlendi.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre kent  Ağrı kent merkezinde kar kalınlığı 58, Muş’ta 48, Erzurum’da 38, Ardahan’da 15, Kars’ta 10, Iğdır’da ise 2 santimetre oldu.

SADECE FIRINLAR AÇIK

Bingöl’ün Karlıova ve Yedisu ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Sadece fırınların açık olduğu Karlıova’da 47 köy yolu ulaşıma kapandı. Öte yandan Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van, Hakkari ve Bitlis için yoğun kar yağışı uyarısı yapıldı. Erzurum-Bingöl karayolu çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandı.

Karlıova ve Yedisu ilçelerinde dünden beri etkili olan kar yağışı ulaşımda aksaklıklara neden olunca eğitime bugün ara verildi. Kar yağışı ve tipinin hayatı olumsuz etkilediği Karlıova ilçe merkezinde esnaf dükkânlarını açamadı. Sadece fırınların çalıştığı ilçede 47 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Van ve Bitlis’te Kar

VAN ve Bitlis’te iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle, 432 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı. Bitlis merkezde, ilk ve orta dereceli okullar bugün öğleden sonra için yarım gün tatil edilirken, Van’ın Başkale ilçesinde aşırı yağış ve buzlanma nedeniyle takla atan minibüs karla mücadele ekiplerinin yardımıyla kurtarıldı.

Van çevresi ile Bitlis’te iki gündür etkili olan yoğun kar yağışı hayata durma noktasına getirdi. Ulaşımda aksamalara neden olan kar yağışı nedeniyle Van’da 105 mahalle ve 139 mezrada ulaşım sağlanamazken, Başkale-Hakkari karayolunda aşırı yağış ve buzlanma nedeniyle takla atan minibüs, yol çalışması yapan belediye ekiplerinin yardımıyla kurtarıldı. Kapalı olan mahalle ve mezra yollarının yeniden ulaşıma açılması için büyükşehir belediyesine bağlı karla mücadele ekipleri, yoğun  bir çalışma yürütüyor.

BİTLİS’TE EĞİTİME KAR ENGELİ

Kar yağışının etkili olduğu Bitlis’te ise 188 köy yolu ulaşıma kapandı. Kar nedeniyle Bitlis Merkez ve bağlı köylerde ilk ve orta dereceli okullar bugün öğleden sonra için  yarım gün tatil edilirken, kentteki kar kalınlığının iki metreyi aştığı belirtildi. Kapanan köy ve mezra yollarının açılması için İl Özel İdaresi’ne bağlı karla mücadele ekiplerinin çalışmaları aralıksız sürüyor. dha

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN