Karasızlardaki artış

12 Mart 2019
3 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Şunun şurasında seçimlere 19 gün gibi kısa bir süre kaldı. Partilerin belediye başkan adayları, meclis üyeleri hatta bu dönem bir hayli sayıları artan muhtar adayları kapı kapı gezip oy istiyorlar.

Üst üste gelen seçimlerden bunalan seçmenin ilgisi beklentinin altında. Vatandaşın seçimlere ilgisiz kalmasının sebebi sadece seçim yağmuruna tutulması değil elbette, bu nedenlerden sadece biri. Asıl mesele seçmenin oyunu verecek bir aday görememesi ve ülkede baş gösteren sorunlara gösterdiği tepki.

Bugün itibari ile anket sonuçları nasıl şekilleniyor bilmiyoruz ama bizlerin gördüğü kararsız seçmenin bu seçimlere damga vuracak olmasıdır.

Hala ciddi bir kararsız seçmen var Erzurum’da. “Şu partiye ya da şu adaya oy vereceğim” diyenler ile birlikte “sandığa gitmeyeceğim” diyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bunlar arasında sandığa gidip “geçersiz oy kullanacağım”  diyenler de ayrıca dikkat çekiyor.

Oysa seçimlere iki ya da üç hafta kala kararsız seçmen sayısında ciddi bir azalma olur, seçmenin bir partiye kanalize olma durumu ortaya çıkardı. Erzurum’da şimdilik bu sistemin tersine işlediği görülüyor.

Belki kapısına gelen kişiye “size oy vermeyeceğim” demiyor ama sıkıntısını artık bir şekilde dile getiriyor seçmen.

Billboardlar hep aynı

Adayların seçmenle iletişim kurduğu bir alan da şehrin her yerinde bulunan Billboardlar. Her parti kendi ölçüsünde bu alanlarda reklam çalışması yapmış. Hepsinin formatı birbirinin aynı, parti logosu ve adayın resmi.

Kararsız seçmeni etkileyecek bir proje göremiyoruz. İktidar partisi adayları bugüne kadar yaptıklarını anlatıyor, geri kalanda sadece kendini tanıtıyor.

Adaylarda yok mu seçmeni heyecanlandıracak bir proje? Sahi bunları ne zaman açıklayacaksınız?

Bin bir tantana ile açılan yeni moda ‘Seçim İşleri Koordinasyon Merkezleri’ni (SKM) hala anlamış değilim. Sahi bu merkezlerde ne yapılıyor? Eskiden her aday bir irtibat merkezi açardı. İçinde masalar olurdu, seçmen gider o merkezlerde ücretsiz çay içer, adayı tanımaya partinin neler yapacağını öğrenmeye çalışırdı.

Şimdi ki SKM’ler gövde gösterileri ile açılıyor ama içi boş. Belki gün boyu birkaç kişi uğruyor belki hiç. Niye? Çünkü boş bilgisayar ekranları ile donatılan SKM’ler halktan uzak.

Sosyal Medya’da hep aynı görseller, basında aynı haberler… Seçmeni heyecanlandıracak, ilgisini çekecek hiçbir şey yok…

Ayrıca şu kadar el sıktım, şu kadar insanla kucaklaştım diye caka satanlara kötü bir haberim var. Seçmenin umurunda bile değil sizlerin onun elini sıkmanız. Hala ikna edilmeyi bekleyen ciddi bir kitle var Erzurum’da.

Favorim muhtarlar

Farkında mısınız bilmiyorum ama bu seçimlerde muhtar adayı enflasyonu yaşanıyor. Bir mahallede 19 -20 muhtar adayı var. Hepsinde ayrı bir çaba ayrı bir şevk var. Profesyonelce çekilmiş fotoğraflar, el ilanları, kartvizitler, afişler gırla gidiyor. Muhtarlığın bu kadar revaçta olmasının elbette birçok nedeni var ama en önemli sebep Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlık görevinin öneminin altını çizmesi. Yıllar içinde angarya görev gibi görünen Muhtarlık, belki de ilk kez altın çağını yaşıyor. Kadın muhtar adaylarının fazla olması da dikkat çekici. Benimde yaşadığım Selçuklu Mahallesinde birçok aday var, bunlardan biride Esra Akpınar. Her açıdan son derece kendini geliştirmiş genç hanımefendi, erkek adaylar ile yarışıyor. Esra Akpınar seçmenlerine, ‘muhtarlık ek işim değil, tek işim olacak’ diyor. Erzurum’un çeşitli mahallelerinde de kadın adaylar var. Ümit ederim ki birçok mahalleye kadın eli değer. Bu erkeklerden şikâyetçiyim anlamına gelmesin ama birazda kadınlar yönetsin, birde onları görelim.

YORUMLAR 3 Yorum Yapıldı.
  • Burut eğer Allah'a inanıyorsan ki ben inanıyorum iste O Allahin uzerind yemin olsun ist üni dış fakültesi bana 2021 gün verdi maşallah nasil sagligimiz gelişmiş . Sen ne konuşuyorsun. Senin tuzun kuru diye herkesi kendin gibi mi biliyorsun
    21 Mart 2019 21:50
  • Keşke yol ve hastane üzerinden vurmaya kalkmasaydin çünkü halk %100 bunlardan faydalaniyor kimse sana inanmaz
    21 Mart 2019 18:51
  • Bu ülkede bu memlekette iyi olanlara yazık ettiniz. hayatı bir makarna bir ton kömür görenler 82 milyon insanin geleceğiyle oynadılar her şeyi mahvettiler. 17 yıllık iktidar döneminde hiç bir şey yapılmadı sağlık dediler yalan yol dediler yalan daha kötüye gitti . % 10 lük asalak bir kesim sistemden yararlanıyor diye türküyeyi durumundan farklı gösterdiniz . Sizin yatacak yeriniz yok bu beka galan degil mehmet sekmenin 45 yaşındaki ilkokul akrabası 45 ten sonra zabıta sonra protokol müdürü olması ülkenin bekasiyla ilgisi yoktur olsa olsa bu milletin zekasıyla ilgisi olur cunku bu söyleme ancak geri zekalılar inanabilir . Sizlerden size oy verenlerden utaniyorum . Hâlâ bu durumda kararsızlarsa bu kararsizlikla ilgisi yoktur körlükle alakalıdır art nitelikle alakalıdır .
    13 Mart 2019 09:14

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN