Kış Güneşi Deyip Geçmemek Lazım!

15 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Merhabalar sevgili okurlar bu hafta sizlere doğru bilinen bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Güneşin ve güneş ışınlarının yalnızca yazın zararlı olduğunu söyleyenler çok yanılırlar. Çünkü kışın hiçte farkında olmadan güneş ışınlarına maruz kalıyoruz. Güneş, gereğinden fazla ya da yanlış güneşlenme sonucu değil, kış aylarında bile cildimizde güneş lekelerine ve güneş alerjilerine sebep olabilmekte. Özellikle karlı günlerde beyazın üzerinden güneş ışınlarının yansıması sonucu cilt bu ışınlara maruz kalır. Kayak yapan insanlar bu farkı çok daha rahat gözlemleyebilir. Bu sebepten dolayı Güneş kremleri sadece yazın değil mutlaka kışında cildi güneşten ve güneş ışınlarından korumak için kullanılmalıdır. Ayrıca leke oluşunu engellemekte ceviz yağından da güneşe çıkmadan 1 saat önce cildinize uygulayarak  yardım alabilirsiniz. Hem güneş lekelerinizin oluşmaması için destek olurken hem de Cildinizi nemlendirmenize yardımcı olacaktır.

Eğer cildiniz de Oluşmuş lekeleriniz varsa tedavisi için ise şu yöntemlere başvurabilirsiniz.

  • Doğal yağlar: Cilt lekelerinin renginin açılması ve görünürlüğünün azaltılması için geceleri yatmadan önce Cold Press kayısı çekirdeği yağı Kullanabilirsiniz. Hiperpigmentasyonu düzenlediği için lekelerinizin renginin açılmasına destek olacaktır.
  • Kimyasal peeling: Cilt lekelerinin tedavisinde etkili bir yöntemdir, fakat yazın değil özellikle ekim ayından sonra kış aylarında yaptırılması önerilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem açık tenli kişilerde ve yüzeysel güneş lekelerinde faydalı olmaktadır.
  • PRP, mezoterapi ve lazer: Leke tedavisi için özel olarak hazırlanmış PRP ve mezoterapi solüsyonları, lazer tedavisi ile birlikte uygulandığında çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Bir sonraki haftaya kadar sağlıkla kalın…

Kimyager Aslı Büyükkoç

 

Referanslar;

MATSUDA, Hideaki; NAKAMURA, Shinsuke; KUBO, Michinori. Studies of cuticle drugs from natural sources. II. Inhibitory effects of Prunus plants on melanin biosynthesis. Biological and Pharmaceutical Bulletin, 1994, 17.10: 1417-1420.PILKINGTON, Suzanne M., et al. Omega‐3 polyunsaturated fatty acids: photoprotective macronutrients. Experimental dermatology, 2011, 20.7: 537-543.Lim Henry W. Fotoğraf Koruma ve Sun Koruyucu Ajanlar. In: Wolff K, Goldsmith LA, Katz SI, Gilchrest B, Paller AS, Leffell DJ et al, editörler. Fitzpatrick’in Genel Tıp Dermatolojisi. 7. baskı. New York, NY: McGraw Hill Tıp; 2008: Bölüm 223.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN