Çiftçi Yapılandırma İstiyor

8 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Eski Köşk Köyü Muhtarı Erzurum Yakutiye Belediye Meclis Üyesi Durali Gökkaya, batı illerinde ekinlerin neredeyse başak verecek konuma geldiğini,  kışın uzaması sebebiyle Erzurum ve çevre illerde ise henüz ekim yapılamadığını belirtti. Gökkaya,  bölgenin zirai afet kapsamına alınmasını istedi.

İrfan TARAKÇIOĞLU-PUSULA

 Batıdaki illerde ekinlerin başak vermesine rağmen, Erzurum ve bölge illerinde henüz kışın yaşanması çiftçiyi zora soktu. Bunun bir afet olduğunu dile getiren Yakutiye Belediye Meclis Üyesi Durali Gökkaya, çiftçi borçlarının faizlerinin silinmesi ve yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Nisan ayının ilk haftası geride kalmasına rağmen  Erzurum ve çevre illerde kışın etkilerinin sürmesi çiftçileri  zor durumda bıraktı. Henüz ekim yapılmayan bölgede, hayvanların otlatmak için dışarı çıkarılamaması da girdi fiyatları artırdı.

Eski Köşk Köyü Muhtarı ve yeni dönemde Yakutiye Belediye Meclis Üyesi seçilen Durali Gökkaya, konuyla ilgili sıkıntıları dile getirdi.  Gökkaya, “  Nisan ayının ilk haftasını geride bıraktık, ne bir hayvanımız dışarı çıkmış ne de bir kilo tohum ekebilmişiz. Yemin torbası 75 TL, samanın kilosu ve otun kilosu 75 kuruş.  Baharın geç geçmesinden ötürü fiyatlar da yüzde 50 yükselme oldu. Bu yıl önceki yıllardan 1 ay geç durumdayız. Neredeyse baharın gelmesi 40 gün gecikti. Durum böyle olunca, küçük işletmeler için söylüyorum, ortalama 10-15 bin TL ek yük geldi. Çiftçi zor durumda, hayvanlarımızı 5-10 güne ancak dışarı çıkarırız” ifadelerini kullandı.

Borçlar yeniden yapılandırılmalı

2 yıl önce esnaf için yapılan uygulamanın bu yıl da çiftçi için yapılması gerektiğini anlatan Gökkaya,  “Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan borç faizlerin silinmesi,  ve yeniden yapılandırılmasını talep ediyoruz. Erzurum ve bölgenin afet kapsamına alınmasını istiyoruz ”dedi.

Rakıma göre destek verilmeli

2004 yılından beri dile getirdiği çiftçi ve besici destekleri konusunda da bir öneri sunan Gökkaya, şunları kaydetti: ”  Tarıma verilen desteklerin, yem bitkileri, mazot ve benzeri teşviklerin rakıma göre verilmesi daha verimli olur. Çünkü 0 rakımdaki bir çiftçi,  tarlasını ekti, hayvanını dışarı çıkardı, 1500 ve üzerindeki rakımda hala kış var. Bunun için, 0 rakımdaki bir çiftçiye daha az , 1000 , 2000’dekine ise daha fazla verilmeli.  Çünkü rakım yükseldikçe verim azalıyor.  Onun için teşvik sistemi 0-500, 500-1000, 1000-1500, 1500 ve yukarısı  şeklinde düzenlenmeli”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN