Kayyum!

9 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

01.09.2016 ve ardından Ocak 2017 tarihinde terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla 100’ün üzerinde belde, ilçe, il ve büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyum atandı. Yasal düzenlemede “hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkan ve meclis üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır” deniliyordu.

Bu kapsamda PKK-KCK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve destek vermekten dolayı haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında belediye başkanları görevden alındı.

Kayyum nedir?

Hukuki bir terim olan kayyum sözlükte ad olarak geçiyor. Belli bir malın belli bir süre yönetilmesi ya da belli bir işin yapılması için resmi makamlarca yetkili olarak görevlendirilmiş kimse.

 

Malum Tunceli’nin TKP’li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, görevi devraldıktan sonra ilk iş belediyenin borç ve alacaklarıyla ilgili rakamları açıkladı. Yine malum kalemşörler, her göreve gelen belediye başkanının yapması gereken bir iş diye söze başlarken Maçoğlu’na övgü ve methiyeler dizdiler.

 

Maçoğlu’nun açıklamalarının ardından Tunceli Valiliği, 1.5 yılda kayyum olarak yaptığı hizmetleri basınla paylaştı. Tunceli’nin bütün belediyelerinden alamadığı hizmetleri kayyum 1.5 yılda gerçekleştirmişti. 562 bin liralık borç yapılan hizmetlerin yanında anılmayacak bir rakamı oluşturuyor.

 

Gözleri ışıldayan Kayyum Erkan İsa Erat

Tutak Kaymakamı Erkan İsa Erat 2017 Ocak ayında Tutak Belediyesine Kayyum olarak atandı. Yakutiye Belediyesi ile kardeş belediye oldular. Dolayısıyla kendisini tanıma fırsatım oldu. Gözleri ışıl ışıldı. Erkan İsa Erat, terörün üzerine çöktüğü bir ilçede büyük işler başardı. Hizmet adına yapılacak her şeyi birbiri ardına gerçekleştirdi. Tutak nefes aldı. Terörün kötü havası kaybolurken, ilçe sokakları asfalt gördü, günde 2 saat akan su, kesintisiz evlere ulaştı.

Erkan İsa Erat’ın yaptığı hizmetler bunlarla sınırlı kalmadı. O, ilçe halkının gönlüne de girdi. Mahalle mahalle ev hanımlarıyla toplantılar yaptı. İstek ve taleplerini dinledi. Ersan İsa Erat’ın kayyumluk döneminde yapılan bütün seçimlerde terör yandaşları nal topladı. Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rekorlar kırıldı.

Ne anlatıyorum biliyor musunuz? Atanan kayyumların kahır çoğunluğu büyük başarılara imza attılar. Attılar ama anlatamadılar.

Hani ‘İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir” darbı meseli kayyumlarla hayat buldu. Güzel işler yaptılar ama duyur(a)madılar.

Cumhur İttifakı

AK Parti MHP ittifakının olup olmayacağı tartışma konusuyken, “Cumhur ittifakı” olur ve Erzurum’da ittifakta yer alır diye yazmıştım. Bir okur, bu yazıyı farklı değerlendirmişti. Cumhur ittifakının ben gelecek yıllarda biraz daha evirileceği, yeni biçimlere bürüneceğini düşünenlerdenim. Bu ittifak milliyetçi ve muhafazakar kesimi daha kapsayıcı bir şekle bürünecektir. Mustafa Çalık’ın kulakları çınlasın. Türkiye’nin düşünen ve üreten kıymetli beyni, böyle bir ittifakın sağın tamamını kapsamasının ülke geleceği için önemine değinmişti. Çalık ile aynı kanaatteyim.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN