Damat!

12 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi referandum ve ard arda yapılan seçimler ile başlamış oldu. Cumhur(Başkan)ı  Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin hükümet üyelerini tören ile açıkladı. Bakanlar ile ilgili bir yığın bilgisiz kahve sohbeti yapıldı. Ama bunların hiçbiri Berat Albayrak’ın değerlendirilmesindeki gibi olmadı.

Berat Albayrak’ın en büyük defosu(!) Cumhurbaşkanının damadı olması olarak gösteriliyor. FETÖ netvörkü, iktidar karşıtı propaganda yapıları halk indinde Berat Albayrak üzerinden ilerlemeye, Erdoğan taraftarlarını avlamaya çalışıyorlar.

Bilindiği gibi ‘Damat’ unvanı alan 2 siyasi figür var. İlki Damat Ferit! İngiliz ve işgalcilerin arzularını yerine getirmek üzere hükümet eden kabinenin başındaki isimdi. Ömrü fazla uzun sürmedi. Damat Ferit’in günahları ve ihanetlerini sıralasanız buradan Şam’a yol olur.

Albayrak başarıyla tarihe geçer mi?

Berat Albayrak, sistem değişiminden önceki hükümette Enerji Bakanlığı görevinde bulundu. Karşı olanlar dünde bugünde “Başka biri yok muydu kardeşim” diye söze başlıyorlar. Albayrak, ilk bakanlığı döneminde önemli çalışmalara imza attı. Türkiye’nin yeraltı maden haritası, envanterin çıkarılmasında onun imzası vardı. Ancak ‘Damat’ imajı bunu örttü.

Yeni sistemin ilk kabinesi açıklanırken bu defa Berat Albayrak ismini ekonominin başındaki isim olarak gördük. O günden sonra Erdoğan’a en büyük eleştiri buradan yürüyor. Başkası yok mu kardeşim! cümleleriyle.

Berat Albayrak, ekonominin başındaki çalışmalarıyla genel anlamda ekonomi çevrelerinden olumlu puan alıyor. Açıkladığı ekonomi programıyla önemli bir kalkınma modelinin başlatıldığını ekonomi yorumcuları bildiriyorlar. Bizde satır başlarıyla yeni programın üzerinden geçelim.

Albayrak’ın yeni programında tarım önemli bir yer tutuyor. “Tarımda Milli Birlik Projesi” tarım üretimini, hayvancılığı doğrudan hedef alıyor. Kooperatifler kurulacak, yapı güçlendirilecek. Tohumdan sofraya hakkaniyetli zincir oluşturulacak. Kış aylarında yaşanan gıda efnlasyonu için sera AŞ kuruluyor. Seracılık için düzenleme ve teşvikler geliyor. Küçükbaş hayvancılığı desteklenecek. 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığı 4 yıl içerisinde 100 milyona yükseltilmesi hedefleniyor.

Bankacılık, sigorta, icra-iflas sistemleri, sermaye, gayrimenkul ve Enerji Girişimi Sermaye fonu kuruluyor. Reel sektör alanında yeni sistem ve destekler geliyor. Yeni vergi mimarisi getiriliyor. Kayıt dışı ile mücadele geliyor. Gelir oranıyla vergi arasında orantılılık olacak. İstihdam oluşturma öncelik olacak.  Sosyal güvenlik reformu, yargı reformu, lojistik master plan, ihracat master planı, sanayi yerlileştirme programı, turizm master planı, istihdam bazlı eğitim planlaması gibi. Yeni programın okunmasını isterim.

Bakan yeme operasyonu!

Özellikle düne kadar Erdoğan’ın sırtından geçinen, bugün kenara düşmüş çevreler ile birlikte medyanın bir kısmında kabine değişikliği beklentisi yüksek. Yemeyi(!), tasfiyesini istedikleri isimlerden biri en başarılı bakanlardan Milli Eğitimin Ziya Öğretmeni, bir diğeri ise Berat Albayrak. Yani en başarılı olanları yeme gayreti sürüyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN