Nisan yağmuru

13 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Nisan değil, şifa yağmurları. Uzmanlar, Anadolu’da “şifalı” olarak kabul edilen nisan yağmurlarını biriktirmenin bilimsel olarak bakıldığında faydasının olduğunu söyledi.

Anadolu’da şifalı olarak kabul edilen nisan yağmurlarını biriktirme geleneği devam etmektedir. Nisan yağmuru biriktirme geleneği azalsa da, özellikle iç Anadolu ve doğu Anadolu’nun kırsal bölgelerinde çeşitli şekillerde yaşatılıyor. Nisan yağmurunun şifasına inananlar yağmur yağarken leğen ve geniş ağızlı kapları açık alana bırakarak içine yağmur suyu dolmasını sağlıyorlar. Uzmanlar nisan yağmuruyla alakalı yapılan bilimsel araştırma neticesinde ilkbaharda tabiatın canlanmaya başlamasıyla birlikte bitki ve ağaçların çiçek tozları, reçine, eterik yağları yani bitki kaynaklı yağlar ve çiçek polenlerinin rüzgâr ve hava akımlarıyla atmosfere karıştığını bildirmişlerdir. Bu nedenle nisandaki yağmur yağışı sırasında havadaki bu zerrecikler yağmurla birlikte yeryüzüne düşer. Nisan yağmurları içme ve kullanma sırasında da bu özellikleri nedeniyle önemli yarar sağlar. Geçmişte büyüklerimizden de bu konu hakkında sohbetler dinledik nisan yağmurlarının bereket ve şifa olduklarını söylerdiler.

NİSAN YAĞMURU İLE GELEN ŞİFA

Şifalı olan nisan yağmurları, Nisan ayinin 14 de başlar, Mayıs ayının 14 de biter.

Bu zaman içinde yağan yağmurlara Nisan yağmuru denir ve birçok hastalığa deva olup birçok faydası vardır.

* Nisan yağmuru zahmetlere rahmet, dertlere deva, hastalılara şifadır.

* Sular içerisinde en saf su Nisan yağmurunun suyudur.

* Nisan yağmuru ile mayalanan yoğurt tutar. (Tecrübe ile de sabittir)

* Nisan yağmurunda ıslanan yeni elbise çürümez. Saç dökülmez. Hele okunan! Nisan yağmuru suyu, Allah’ın izniyle sara hastalığına şifa, Ruh hastalıklarına deva ve Ağrıları gidericidir.

*Nisan Yağmurunun faydalı ve şifalı olduğuna dair hadisi şerifler vardır.

Ebu Hureyre (Radıyallahu Anhu) anlatıyor: Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) ve sahabeleri senenin ilk yağmuru yağdığında, gökteki ilk damlalara, (değmesi için) başlarını açarlardı ve Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) Şöyle derdi: “Yağmur, rabbimizin en son ve yeni yarattığı bir mahlûktur ve bereketi en çok olandır.” (Ebu şeyh, Ahlakun-Nebiyyi)

Peygamber Efendimizden (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) rivayet olundu ki

Cebrail (Aleyhisselâm) bana öyle bir ilaç öğretti ki dertlilere devadır.

Eshâbı Kiram o ilaçtan bizede haber ver Ya Rasûlullah dediler: Efendimiz (Aleyhissalâtü vesselâm) “Nisan yağmurunu toplayınız.

Ona; 70 Ayet el Kürsi

70 Fatiha-i Şerife,

70 defa İhlâs-ı Şerif,

70 defa Felak

70 defa Nas Süresini

70 defa tesbih duasını “Subhanallahi vel hamdu lillâhi ve lâ ilâhe illellâhu vallâhu ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil-azîm.” Sonra yedi gün devamlı olarak sabah akşam birer bardak içiniz

Hz.Enes (Radıyallâhu Anh) anlatıyor Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem) ile birlikteyken, yağmur yağmıştı, hemen başını açtı ve “Yağmur Rabbimin yeni yarattığı ve indirdiği Rahmettir” dedi.

Yine Başka bir Hadisi şerifte Hanımının başı ağrıyan bir erkek bu sudan hanımına içirirse, bu su ona sıhhat için yeterli olur. İçen kimsenin balgamını keser. Rüzgâr ona zarar vermez. Çirkin haller kendisine isabet etmez. Bel ağrısından, karın ağrısından, şikayeti kalmaz. Alaca hastalığından korkmaz. Göğüs ağrısı çekmez. Kalbine gelen vesvese (evham) gönlünden çıkar gider. Diğer bir rivayette ise, Resûlullah (Sallallâhû Aleyhi ve Sellem)’in elbisesini açtığı bildirilmiştir. (Müslim 2/615,Ebu Davud 5/3309)

Nisan yağmurunu alma şekli Kap yüksek bir yere konmalı, yağmur direk kaba dökülmeli, oluktan olmaz. Unutmayalım Nisan ayının on dördünde başlar, Mayıs ayının on dördünde biter. Şifa Allah’tan

Sağlık ve sevgiyle kalın

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN