Kamuoyu Yanlış Yönlendirilmemeli

28 Mayıs 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş. Son günlerde bazı internet sitelerinde çıkan haberler üzerine açıklama yayınladı. Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik’in ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada Erzincan Sulama Birliği’nin borcunun 4 milyon liraya yaklaştığı kaydedildi.

İşte o açıklama:

İlgili haber; Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik’ in ifadelerinde özetle; “…Aras Elektrik şirketinin 10 günde bir enerji bedelini peşin olarak almak istediği, çiftçilerin üretim yapmasını engellendiği, taahhütname metnini kabul etmediklerini, yılda bir kez ödeme yapmak istediklerini…” içerir beyanlara yer verilmiştir.

Erzincan Sulama Birliği’ nin geçmişten bu güne giderek artan borcu bugün itibariyle toplam 3.997.623,26 TL ye ulaşmıştır. Şirketimiz, özel bir müteşebbis olmasına rağmen bölgede üretime katkı sağlayan çiftçilerin mahsulünü korumak adına 2013 yılından bu yana gerek Sayın Valimizin ve gerekse bölge milletvekillerimizin girişimleri ile elektrik temin etmiştir. Tanınan tüm inisiyatiflere rağmen borç ödenmemiş olup bu süre içinde bölgedeki Sulama Birliğine İcra Takibi başlatılmıştır.  Birliğin borçları ödenemez boyutlara gelmiş olup Birlik tarafından halen şirketimize bir ödeme yapılmamıştır. Şirketimiz 6 yıldır bedelsiz olarak enerji temin etmek zorunda kalmıştır.

Borç ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen abonelerin elektriğinin kesilmesi zorunluluğu, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin”  35. Maddesine dayanmaktadır. Bahsi geçen ilgili yönetmelik uyarınca Birliğin enerjisi kesilmiştir.

Erzincan Ziraat Odası Başkanının “taahhütnamenin zorla imzalatılmaya çalışıldığı” imasını içerir iddiaları somut gerçekliğe dayanmayan, asılsız iddialardır. Erzincan Sulama Birliğinin borçlarını ödeyememesi nedeniyle yeni abonelik tesis edilmek istenmiş ve yeni abonelik tesisi için mevzuat gereği yeni güvence bedeli talep edilmiştir. Sayın Erzincan Valimiz ve Erzincan milletvekilimiz Sayın Süleyman Karaman’ın girişimleriyle şirketimizden enerji tedarik edilmesi konusunda talepte bulunulmuştur. Şirketimiz ise tüketilen enerjinin peşin olarak, güvence bedelinin de taksitler halinde ödenmesi kaydıyla abonelik işleminin tesis edileceğini ve enerji tedarik edileceğini beyan etmiştir. Bu hususta Sulama Birliğinin talebi doğrultusunda “Taahhütname” metni hazırlanmıştır.

Borçlu Birliğin tüketiminin 10 günde bir ödenmesi önceki yıllarda olduğu gibi borçlu birlik ile şirketimizin mutabık kalması suretiyle anlaşmaya varılan bir durumdur. Zira 10 günde bir ödeme yapılması hususunda, borçların birikmemesi ve Sulama Birliğinin daha kolay ödeme yapmasını sağlamak amacıyla karşılıklı mutabakata varılmıştır.

Hakkımızda yapılan mesnetsiz, haksız, gerçek dışı iddialardan ibaret olan açıklamaların gerçekleri yansıtmadığı hususunu kamuoyunun bilgisine sunar, Aras Elektrik olarak bölge halkına her daim hizmet konusunda her türlü çabanın gösterildiğinin bilinmesini isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Aras Elektrik Perakende Satış A.Ş.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN