Ölen Oğlunun Anısına Yarış Düzenliyor

12 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Oğlu İçin Koşturuyor Acısını Hafifletiyor

Sivas Ceza ve İnfaz Kurumu’nda çalışan fedakar baba İlhan Koç, 2011’de 16 yaşındayken trafik kazasında hayatını kaybeden  oğlu Yunus Emre Koç anısına 8 yıldır kendi imkanlarıyla Yol Koşusu düzenliyor. Mini maraton ile acısını hafifleten Koç, ailesi ile birlikte gönül verdiği atletizme de bu organizasyonla katkı sağlıyor.

Nurullah PALA/PUSULA-ÖZEL HABER

Sivaslı fedakar baba İlhan Koç, tam 8 yıldır aralıksız olarak trafik kazasında hayatında kaybeden oğlu Yunus Emre Koç anısına ‘Yol Koşusu Mini Maraton’ düzenleyerek, Türk spor kamuoyundan alkış alıyor.

16 yaşındayken oğlunu Trafik canavarına kurban veren acılı baba, kendi imkanlarıyla düzenlediği yol koşusuyla acısını hafifletiyor. Koç ailesi bu hareketiyle hem ölen çocuklarının anısını hatırlatıyor. Hem trafik canavarına dikkat çekiyor, hem de gençlerin atletizmi sevmeleri konusunda teşvik ediyor.

Antrenman dönüşü ev yolunda kaza

Sivas Ceza ve İnfaz Kurumu’nda çalışan atletizm gönüllüsü İlhan Koç, 8 çocuğunun bulunduğunu ve Yunus Emre’nin 2011 yılında trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle 7 çocuğunun kaldığını söyledi.

Acılı baba, “Oğlum Yunus Emre 10 Kasım 1095 yılında yani Atatürk’ün ölüm gününde dünyaya gelmişti. Ben oğlum hastanede dünyaya geldiğinde, koşarak Atatürk Anıtına çelenk koymuştum. O günü hiç unutamıyorum. Oğlum Yunus Emre, 9 Haziran 2011 tarihinde ağabeyi ile birlikte antrenmandan çıkmış. Eve dönerken trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. 16 yaşında kaybettiğim oğlumun anısına 8 yıldır koşu düzenliyorum. Bu yıl da yarışların oğlumun ölüm yıl dönümü yanı 9 Haziran’a denk gelmesi önemli bir an oldu” diye konuştu.

Trafik canavarı kendi içimizde

Trafik kazalarına dikkat çekmek, gençlere atletizmi sevdirmek ve ölen oğlunu hatırlatmak için 8 yıldır  kendi imkanlarıyla Yol Koşusu ve Mini Maraton düzenlediklerini söyleyen acılı baba İlhan Koç, ‘Yunus Emre Yol Koşusu ve Mini Maraton’ sayesinde acılılarının biraz hafiflediğini söyledi.

Trafik kazalarına dikkat çeken İlhan Koç, “Trafik canavarı aslında insanın kendi içinde. Eğer trafik kurallarına uyarsak, acele etmezsek, inanın hiçbir tane trafik kazası yaşanmaz. Artık ocakların sönmemesi ve insanların trafik canavarı karşısında acı yaşamaması için dikkatli olunması gerekir. Lütfen trafik kurallarına uyalım” dedi.

Yol koşusunun startını verdi

Sekiz yıl önce trafik kazasında 16 yaşındayken  hayatını kaybeden atlet Yunus Emre Koç anısına, düzenlenen Mini Kadınlar, yıldızlar, gençler, büyükler ve masterlar yarışlarının startını veren İlhan Koç, oğlu Yunus Emre’nin anısına düzenledikleri bu yarışlarda en önemli hedeflerinden birinin de gençleri atletizm sporuna teşvik etmek olduğunu söyledi.

Koç, “Biz spor sever ve spor gönüllüsü bir aileyiz. Eşim ve çocuklarımla birlikte yol koşusuna katılan tüm misafirlerimize yardımcı oluyoruz. Atletizmde tüm sporların anası olduğuna göre bizde 8 yıldır atletizm yarışları organize ediyoruz. Amacımız atletizmi gençlere sevdirmek ve onları bu spora teşvik etmek” dedi.

Sponsor desteği yükünü hafifletti

Yıllarca ailesi ile birlikte yarışların tüm masraflarını ödülleri cebinden karşılayan fedakar baba İlhan Koç’un imdadına bu yarışlarda Yıltaş Demir Grup koştu. Dereceğe giren atletlere verilen çeyrek altınların yanı sıra 300 TL ve 200 TL’lik ödüller için Yıltaş Demir Grup sponsor olurken, İlhan Koç kendi cebinden de para harcayarak, ölen oğlunun anısına büyük bir fedakarlık yaptı.  Sivas Ticaret ve Sanayi Odası da verdiği destekle acılı babanın yanında oldu.

Sünnet düğünü takıları şampiyonlara

Fedakar baba İlhan Koç, trafik kazasında ölen oğlu için yapmadığı fedakarlık kalmamış.

Koç, üç yıl önce yapılan yarışlarda minik oğlunun sünnet düğününde takılan 17 adet çeyrek altının tümünü, Yunus Emre Koç anısına yapılan Yol Yarışları ve Mini Maraton’da birinci olan sporculara ödül olarak dağıtarak, ilginç bir olaya imza atmış.

Trabzonlu atletin vefası

Erzurum DSİ Palandöken Masterlar Koşu Grubu’nun da şereflendirdiği Yunus Emre Koç Yol Koşusu sonrasında Trabzonlu atletler, dönüş saatlerini erteleyerek trafik kazasında hayatını kaybeden atlet  Yunus Emre Koç’un mezarını ziyaret ettiler. Trabzonlu bayan atlet  Aysuhan Durna,  16 yaşında trafik kazasında hayatını kaybeden Yunus Emre Koç’un mezarını suladı ve dua okudu.  Aysuhan Durna, bu vefalı hareketi ile Koç ailesini oldukça duygulandırırken, gönüllerde taht kurdu.

Bu arada Yunus Emre Yol Koşusu Mini Maraton’a bu yıl 21 ilden 350 atlet katıldığı belirtildi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN