THY bu işi çözemeyecek!

4 Temmuz 2019
5 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Şehrin kemikleşmiş birçok sorununa bir de ulaşım eklendi.  Türk Hava Yolları öyle bir fiyat tarifesi ortaya koydu ki inanılır gibi değil. 90’lı yıllarda yalnızca zenginlerin binebildiği uçak, yeniden lükse girdi.

Vatandaşın en temel haklarından olan havayolu ulaşımı, altın fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Domates, biber, patlıcan fiyatlarının tavan yaptığı ülkede elbette uçak bilet fiyatlarına da zam gelecekti, buna hazırlıklıydık. Fakat bu öyle bir zam ki hepsine rahmet okuttu. Bir anda yüzde 200-300 zam ile karşılaşan Erzurumlu neye uğradığını şaşırdı. Erzurum’dan Paris’e hatta Kudüs’e uçmak Ankara’ya uçmaktan daha ucuz.

Bütçesini zorlayarak denk getirdiği bileti almaya teşebbüs eden vatandaşın bu kez de seferlerin azlığından dolayı hevesleri kursağında kalıyor.

***

Aylardır bu sorun yazılıp çiziliyor. İşin tuhaf yanı yetkililerin de konuya vakıf ve muzdarip olmaları.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, sosyal medya hesabından Erzurum’daki bilet fiyatları ve sefer sayısının artırılması konusunda yaşanan problemleri THY Genel Müdürü ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Avcı ile görüştüğünü yazdı. Altınok, görüşmeye ilişkin her hangi bir gelişme, sonuç bildirmeyerek “konunun yakın takipçisiyim” mesajını paylaştı.

Bilet fiyatlarının pahalılığından dolayı kendisinin de mağdur olduğunu ifade eden Erzurum Valisi Okay Memiş ise “Maaşımın en az üçte biri uçak biletlerine gidiyor, iki oğlum ve eşim ayda en az iki defa Ankara’ya gidip geliyorlar. İndirimli olmasına rağmen önceden aldığımız halde 200-250 liradan aşağı bilet bulamıyoruz. Gümüşhane Valiliğim sırasında bu kadar para katiyen ödemiyordum. Ya biz haram yemiyoruz. Maaşımızdan başka hiçbir gelirimiz yok. Gerçekten kabul edilemez bir durum” açıklamasını yaptı.

 

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise sorunun askerlik kanununun değişmesinin ardından yaşanan erken terhislerden kaynaklanabileceğini ifade ederek, “Yatırım yapmak için gelmek isteyenler var ama bilet yok, gelemiyorlar. Bunun sebebi erken terhisler ya da Antalya uçuşlarına verilen ağırlık olabilir” fikrini ortaya attı.

Şahsen Sayın Sekmen’in tezine katılmıyorum. Bu sorun yeni yaşanmıyor, geçtiğimiz yıllarda da aynı problem karşımıza çıkıyordu. Diğer yandan sorun erken terhislerden kaynaklansaydı Erzurum’da olmayan bilet Trabzon’da da bulunamazdı. Terhisler ülkenin her ilinde var, şehrimize has bir uygulama değil.

***

Koca şehir siyasetçisiyle, bürokratıyla, vatandaşı ile bu sorunun sebep ve çözümüne kafa yoruyor. THY’den tek satırlık cevap yok.

Bilet fiyatlarının eskiye dönmesi ya da ciddi anlamda aşağı çekilmesi şimdilik zor görünüyor. Çünkü konuya dahil olan hiç kimse bu durumun neden yaşandığını anlayamıyor.

Bunun sebebi Türk Hava Yolları’nın son yıllarda zarar ettiği iddiaları olabilir mi?

Ya da hangara çekilen uçaklar nedeni ile sefer sayıları azaltılmış olabilir mi?

Bu nedenden dolayı THY ağzını bıçak açmıyor olabilir mi?

***

Anladık, THY bu sorunu akşamdan sabaha çözemeyecek. Bari iller arasında fiyat eşitliği sağlansın. Aynı mesafedeki her il için fiyat tarifesi oluşturularak aradaki uçurum kapatılsın.  Bizde diyelim ki Erzurum’da da aynı Van’da da, Trabzon’da da aynı Samsun’da da…

 

YORUMLAR 5 Yorum Yapıldı.
 • koca şehir şikayetçi ama THY dan açıklama yok. çünkü bu şehirde kale alınacak adam yok
  8 Temmuz 2019 12:05
 • Sevgili Erzurumlular. Ortalama 50-100 Euro arasında değişen bilet fiyatlarından şikayet ediyorsunuz. Dünyada aynı uçaklarla, aynı yakıt fiyatlarıyla hizmet veren havayolu şirketlerinin benzer mesafeler için,bilet fiyatlarına baktınız mı? Bence, böyle cüzi rakamları ödemek bizim için niye bu kadar zor oluyor diye düşünürseniz problemleri çözmek noktasında daha doğru bir başlangıç yapmış olursunuz.
  5 Temmuz 2019 23:12
 • Antalya da yaşıyorum, Erzurum'a direkt Uçak yok, geçen yıllar da Hafta da iki gün vardı. BUNA BİLE RAZIYDIK. Maalesef iki yıldır, aktarmasız Uçak yok. Ve BİLET FİATLARI 450-500 civarın da. Vali bile 200-250 fiatların dan müzdaribse , vatandaş, memur ,emekli NE yapsın ?. ERZURUM bir Üniversite kenti, Veliler ve Öğrenciler Uçak olmadığından şikayetlerini, Biz erzurum'lulara iletiyorlar. Antalya Erzurum Derneği olarak 4-5 yıl önce de biz Milletvekillerine yazdık , Sonuç ortada. THY 1.250 Milyon ''Kattirilyon '' bir yıllık zararı. BU zarar Erzurum-Antalya seferi koymakla artmaz, Basiretsiz ve liyakat'sız yöneticiler sayesinde gerçekleşir. Antalya-Erzurum Hattı çevre illerimiz, Kars,Ağrı,Bayburt ve Erzincan'a da hitap etmektedir. Sayın vekilim , dostum İlgilenmiş ama Konuya Taraf ve Müktedir olamamiş buda çok üzücü. Konuyu dile getirdiğiniz için teşekkür ederim, Çalışmalarınızda başarılar dilerim. 532 4140969 Güzel bir tesadüf, Antalya Erzurum Eski Başkanımızın Facebook' daki yazısını da gönderiyorum.
  5 Temmuz 2019 12:05
 • Tşkederim çok güzel bir konuya parmak bastınız lütfen takipcisi olalım THY ve erz valiliğine bu tür msj atalım belki bir faydası olur
  4 Temmuz 2019 20:45
 • Bu memleket sahipsiz istenildiğinde herşey çözülür yeterki devlet büyüklerimiz iştesin cani gonulden
  4 Temmuz 2019 19:46

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN