Hem Çiftçiyi Hem Aras’ı Mağdur Ettiler!

9 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Hem Çiftçiyi Hem Aras’ı Mağdur Ettiler!

9 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzincan Sulama Birliği yöneticileri, 2013 yılından beri ödemedikleri elektrik faturaları nedeni ile hem çiftçileri hem de Aras EDAŞ’ı mağdur etti. Sulama Birliği’nin uygulamaları nedeni ile suları kesilen çiftçiler, traktörlerle konvoy oluşturup, eylem yaptılar. 

Cihat İncesu/Pusula

2013 yılından beri elektrik faturalarını aksatan Erzincan Sulama Birliği’nin borcu 5 milyon TL’ye ulaştı. Aras Elektrik yönetiminin her türlü iyi niyet girişimlerine karşı duyarsız davranan Erzincan Sulama Birliği, bünyesinde ki çiftçileri de mağdur etti.

Hiçbir taahhüdünü yerine getirmeyen sulama birlik yönetimi, yavuz hırsız misali borcunun olmadığına dair Aras Elektrik’e dava açtı. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında hareket eden Aras EDAŞ, çiftçinin emeğine saygı nedeni ile yasalar çerçevesinde gerekli yapılandırmaları yapmasına rağmen tahsilata yönelik sonuca ulaşamadı.

Sulamada kullandıkları pompaları elektrik kesintisinden ötürü kullanamadıklarını ifade eden çiftçiler, traktörleri ile protesto gösterisi düzenlediler. Sulama Birliği’nin borcunu ödemediğinden dolayı traktörlerini satışa çıkaran Erzincanlı çiftçiler, mağduriyetlerini dile getirdiler.

Aras EDAŞ açıklama yaptı

Öte yandan, eyleme yönelik elektrik dağıtım şirketinden yapılan yazılı açıklamada da Erzincan Sulama Birliği’nin taahhütlerini yerine getirmediği ifade edildi. Söz konusu borcun 5 milyon lira olduğu belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Erzincan Sulama Birliği’nin borcu bugün itibari ile 5 milyon TL’ye ulaşmıştır. 2013 yılından bu güne değin sulama dönemleri için şirketimize gelerek taahhütlerde bulunan, elektriklerini açtırmak için çeşitli girişimler yapan birlik yönetimi, sulama dönemi sona erer ermez verdiği taahhütlere sadakat göstermemektedir. Yeni sulama dönemi geldiğinde aynı girişimlerde 6 yıldır bulunmaya devam etmektedir.

Şirketimiz, çiftçinin emeğine saygı nedeni ile bugüne kadar borçla ilgili yapılandırmaları yaparak yasalar çerçevesinde çiftçiye yardımcı olmuş ancak aynı anlayış muhataplarımız tarafından gösterilmemiştir.

Şirketimiz faaliyetlerini Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında idame ettirmektedir. Enerji borcunu ödemeyen tüketicilerin elektriklerinin kesileceği belirtilen yönetmelikte açıkça düzenlenmiştir.

Çiftçilerimizin sorunlarını gidermek için kurulmuş olan sulama birliğinden mevzuata uygun bir davranış ve elektrik tüketiminin de bir gider olduğunu düşünmeleri beklenmektedir. Unutulmamalıdır ki, şirketimiz enerji alımı bedelini peşin olarak ödemekte daha sonra tahsilatı yapmaktadır. Tahsilatını yapılamayan bir enerjinin kullandırılması düşünülemez.

Erzincan Sulama Birliği, 2019 yılında geçmişte var olan alışkanlığı sürdürülmek istenmiş, taahhüt yapılarak elektriklerin açılması sağlanmış, ancak kullanmasına rağmen 2 adet fatura ödenmediği gibi borcu olmadığına dair dava açmıştır.

Çiftçilerimiz tarafından kullandığı sabit olan enerjiyi, borç yoktur diye menfi tespit davası açan, yaptığı mesnetsiz ve hukuk dışı açıklamalarla  şirketimiz hakkında kamuoyunda algı oluşturmaya çalışan birliğin yaptığı açıklamalar gerçeklerle bağdaşmamaktadır.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN