Kömür Diye Yakılıyordu, Baş Tacı Oldu 

10 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Bayburt’un Aydıncık köyünde vatandaşların yıllardır kömür diye toplayarak yaktığı, ancak yapılan incelemede kehribar olduğu tespit edilen maddeye ilgi her geçen gün artıyor. 

Köyde önemli bir kehribar taşı rezervi tespit edilmesine öncülük eden müteahhit Ünal Heytam Haşlak, aradan geçen 1 yıl içerisinde ülkede ilk ve tek özelliği taşıyan madenden çıkardığı hammaddeyi işleyerek satmaya başladı.

Haşlak, Türkiye’nin çeşitli illerindeki kehribar ustalarına işlettirerek tespih, kolye gibi takı ve süs eşyası haline gelen kehribarı Tarihi Yıldız Garajında açtığı iş yerinde vitrine çıkardı. Kehribarı hammadde şeklinde almak isteyenler de ürüne buradan ulaşabiliyor.

Haşlak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmek üzere üzerinde kehribar işlenerek yapılan Cumhurbaşkanlığı Forsunun bulunduğu bir de sandık hazırladı.

Uzakdoğu ülkeleri, Avrupa ve Türkiye genelinden Bayburt Kehribarı’na yoğun talep olduğunu belirten Haşlak, bu talebi karşılamak için işlenen ürünleri burada sergilediğini ve vatandaşlarla buluşturduğunu söyledi.

Türkiye’de gerçek kehribarı işleyecek ustanın pek olmadığından yakınan Haşlak, “Oltu’dan, Adana’dan bu hammaddeyi işleyecek ustalara ulaşabildik. Şu anda onlara buradaki tespihleri yaptırıyoruz. İnsanlarımız kolaylıkla ulaşabilsin diye piyasaya sürdük. İnşallah kısmeti açık olur” dedi.

Bayburt kehribarı MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesinde sergilenecek

Öte yandan merkeze bağlı Aydıncık Köyü’ndeki kehribar rezerv alanında saha araştırmaları yapmak üzere Bayburt’a gelen MTA Jeoloji Yüksek Mühendisi Dr. Koray Sözeri ve Tekniker Erhan Duran ve maden işletmecisi Heytam Haşlak da yer aldı.

Vali Ali Hamza Pehlivan’ı ziyaret etti.  Vali Pehlivan makamında görüştüğü Dr. Sözeri ve Duran’dan çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Dr. Sözeri, Bayburt kehribarının Türkiye sınırları içerisinde tespit edilen ilk rezerv olması bakımından çok önemli olduğunu belirtti. Markalaşma ve ekonomiye kazandırma çalışmalarına yönelik “Bayburt Kehribarı”nın alanda tespit edilen “Bayburt Jet Taşı” ile birlikte MTA Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’nde sergileneceğini bildiren Dr. Sözeri, yıllık 500 bin kişiyi ağırlayan müzenin, kehribarın tanıtım çalışmalarına küresel ölçekte katkı sağlayacağını söyledi.

Bayburt Kehribarı ile Bayburt Jet Taşı’nın Bayburt adına tescillenmesi için Vali Pehlivan’ın talimatı doğrultusunda çalışmalara başlandı. Kehribar ile jet taşının tesciline yönelik başvuru için gerekli bilimsel raporları da içeren dosya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlanarak Türk Patent ve Marka Kurumuna sunulacak.  İHA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN