Mendebur Gibi Davranmayın!

19 Temmuz 2019
3 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzurum Valisi Okay Memiş kamu personelinin vatandaşlara davranış şekillerini eleştirerek özellikle hastane çalışanlarının hastalara iyi davranması gerektiğini söyledi. Vali Memiş,         “ Adam kamuya gidiyor ama arkadaşlarımızın mendeburca tavrı veya kaba saba tavrı öbür tarafa özel hastaneye yönlendiriyor” dedi.

Ayşe Nur Bayram/Pusula

Erzurum ’da 2019 yılı İl Koordinasyon Kurulu Toplantılarının üçüncüsü gerçekleşti. Vali Okay Memiş, devam eden yatırımların görüşüldüğü koordinasyon toplantısına başkanlık etti. Valilik toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, il ve bölge müdürleri ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Koordinasyon toplantısının açılışında konuşan Vali Memiş, şehir hastanesinin yakın zamanda açılacağını hatırlatarak hastane çalışanlarının hastalara iyi davranması gerektiğini söyledi.Sabah sekiz akşam beş mantığıyla şehre bir değer katılamayacağını anlatarak bürokratları uyaran Vali Memiş, herkesin görevini özveri ile tutkuyla yapmasını, yapamıyorsa müsaade istemesi gerektiğini söyledi.

Özel sektör mantığı ile hareket edin

Vali Memiş, “Bu salonda bulunan arkadaşlar sabah 8 akşam 5 mesaisi yaparak çalışırlarsa bu kente değer katamazlar. Müdür olmak öyle kolay bir şey değil. Hele Erzurum gibi bölge merkezine il müdürü oluyorsanız, öyle sıradan devlet memuru gibi hareket ederseniz benim gözümde çok başarılı olamazsınız. Bir CEO mantığıyla hareket etmeli herkes. Nasıl özel sektörde bir CEO mantığı var, aynı şekilde belediye başkanlarımız da öyle büyük şehir ekibi de öyle herkes büyük bir özveri ve tutku ile işini yapmalı. Yapamıyorsa da müsaade isteyecek, yapan arkadaşları bulacağız. Şehre farklılık getirecekseniz, şehrinizi geliştireceksiniz, büyüteceksiniz. Erzurum, yetmişli yıllarda Doğunun Paris’i diye anılıyordu. Bununla birlikte herkes farkındaki birçok bazı şehirler almış başını gitmiş. Bundan dolayı da üzüntü ve hicap duyuyoruz. Peki, bunda bizim sorumluluğumuz yok mu?” dedi.

Burası dedikodu yeri değil!

Bu şehrin Erzurum’da oturarak geliştirilemeyeceğini söyleyen Vali Memiş, toplantıdakilere dünyayı gezmeleri gerektiğini bildirdi. Vali Memiş, “Bu odada bulunan hiç kimse sohbet ehli değil. İş üreten, istihdam yaratan ve bir memleketi kalkındıracak olan insanlar sizsiniz, bizleriz. Sohbet ehli değil, dedikodu yeri değil, herkes işini düzgün yapacak. Herkes işini tutku ile yapacak. Bunun için kendinizi çok iyi geliştirmeniz lazım, dünya ölçeğinde olaylara bakabilmeniz lazım. Mukayese etmeniz lazım. Ben sizi hiç sınırlandırıyor muyum? Gidin diyorum, Ankara’ya İstanbul’a İzmir’e Erzurum’da oturarak Erzurum’u büyütemezsiniz, büyütemeyiz. Dünyanın her yerine gidin, görün ve dönün görevinizi layıkıyla yapın. Döndüğünüzde şehrimize memleketinize değer katın. Üreten bir şehir olmak istiyoruz. Temel kamu hizmetleri arasında aslında yeterli miyiz? Hiç fena değiliz. Bununla birlikte standartları yükseltmemiz lazım. Eğitim de maalesef iki üç sıra yükselebildik. Sınav başarısı tek başına yeterli değil ama maalesef bir göstergedir de aynı zamanda” diye konuştu.

Herkes işini düzgün yapacak

İl genelinde sağlık sektörünün iyi bir yerde olduğunu belirten Vali Okay Memiş, “Şehir hastanesini inşallah bir yıla kadar açacağız. Hastanelerimizdeki hizmet standartlarının yükselmesini istiyoruz. Hastane çalışanlarının vatandaşa iyi davranmasını istiyoruz. Özel sektörden şehirde bir tane hastane var. Ben sürekli araştırıyorum, Buhara Hastanesi’nde çok iyi sağlık hizmeti verildiğinden değil, güler yüzle davranılıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kamuya gidiyor adam ama arkadaşlarımızın mendeburca tavrı veya kaba saba tavrı öbür tarafa özel hastaneye yönlendiriyor. Buna dikkat edeceksiniz. Sağlık çalışanlarımız ve hekimlerimizle gurur duyuyoruz. Bugün her yerde Türkiye’nin sayısal zekâya sahip gençleri tıbbiyeyi tercih ediyor. Dünya çapında doktorlarımız var. Ama bu yetmez. Bazı mesleklerde üslup esastan daha değerlidir. Hem hekimlerimiz hem sağlık çalışanlarımız vatandaşa daha özeni davranacaklar. Bunu sağlamak çok zor bir şey değil. Yoksa sağlık hizmetleri açısından çok iyi durumdayız. Hem üniversite hastanemizle gurur duyuyoruz, hem bölge eğitim araştırma hem de diğer hastanelerle. İlçelerde aynı şekilde” dedi.

 Erzurum’da tersine mobbing var

Erzurum’da tersine mobbign uygulandığını ifade eden Vali Memiş, “Şoför, hizmetli, düz memur, teknik eleman sizi çalıştırmıyor, kilitliyor. Düz mobbing, yöneticinin astına eziyet etmesidir. Ama Erzurum’da gördüğüm alt kademe sizi kilitliyor, otorite kuramıyorsunuz. Bunun iki sebebi var. Bir otorite kuramıyorsunuz, iki yeterince liyakatli değilsiniz, işi bilmiyorsunuz demek. Bir yönetici, bir vali, kaymakam, belediye başkanı hizmet binasına girdiğinde kimse kendine çeki düzen vermiyorsa sorun vardır. İnsanları aşağılamayacak, sıkmayacaksınız ama herkes kendine çeki düzen verecek. Astlarınız sizi dinlemiyorsa orada sorun vardır, buna dikkat edin. Onlar da bizim kardeşimiz mesai arkadaşlarımız ama devlet yönetiminde iki müessese vardır beyler, hiyerarşi ve liyakat. Okul müdürüne saygı duyulmayan yerde öğretmenler başarılı olamaz. Bu devlet yeterince saygıdeğer değil diyorsanız, burada herkesin sorumluluğu vardır. Saygınlık parayla satın alınmıyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 3 Yorum Yapıldı.
  • Vali çok doğru söylemiş.Hastane çalışanları hastalara çok kötü davranıyor.Ornek hafta içi Nene Hatun Kadın doğum Hastanesi'nde ki Sabah saatlerinde ki muamele...
    20 Temmuz 2019 12:13
  • teşekkürler sayın valim keşke erzurum millet vekilleri sizi kadar duyarlı olsa ben oltu toprakkale köyünden bursada ikamet ediyorum emekli oldum köyümüze döneceğiz ama köyümüz içme su arazi su çok az bir gölet yapmış la gület aşağıda arazi yukarda yapan müteahit belliki kolayına giden yere yapmış saygılarımla sayın valim.
    19 Temmuz 2019 23:29
  • Valimiz,dosdoğru söylemiş;Recep Akdağ zamanından sonra,Hastahaneler süper,çalışanlar telefoncu(((Birde yakacak kömür ve doğalgaza çözüm üretelim lütfen!!!
    19 Temmuz 2019 22:43

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN