02 Ekim 2014 ,Perşembe

Online Gazete

Yüzlükoğlu’ndan merdiven altı sütçülere tepki

BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-12-2013 | BU HABER TOPLAM 368 KEZ OKUNDU.
Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Erzurum Haberleri  

Palandöken Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Yüzlükoğlu, üreticilerin sütlerini normalin çok altında fiyata alan merdiven altı mandıralara ve sokak sütçülerine isyan etti. Üreticilere para yerine pahalı gösterdikleri gıda ürünleri verdiklerini iddia eden Yüzlükoğlu, “Köylünün ekmeği ile oynuyorlar. Kimse sütünü ucuzdan vermesin.” dedi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Türkiye’de hayvancılığın en önemli kentlerinden Erzurum’da kış ayının gelmesiyle süt miktarında da ciddi azalışlar meydana geldi. Sütün azalmasıyla birlikte büyük bir rant sağlamaya çalışan merdiven altı mandıraların üreticilere darbe vurduğunu söyleyen Palandöken Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Yüzlükoğlu, süt üretenlere seslenerek, tek tip fiyat uygulamasına geçilmesini istedi. Kış aylarında verimin yüzde 80 düştüğünü bildiren Yüzlükoğlu, üreticilerin sömürüldüğünü iddia etti.

Köylerden süt toplayanların üreticilere para yerine normal fiyatın üstünde ki gıda malzemeleri takas ettiğini bildiren Yüzlükoğlu, “Erzurum’da sütün en bol olduğu dönem mart ile ağustos ayları arasıdır. Bu dönemlerde hayvanlar meralarda, yaylalarda otladıklarından dolayı süt oldukça fazladır. Hal böyle olunca sadece civil peynir üreten merdiven altı mandıralar ve sokak satıcıları birleşerek, üreticiden sütü en ucuz fiyattan alıyorlar. Üretici elindeki fazla sütü başka şekilde değerlendirememekten korktuğu için bu insanlara ucuz ucuz veriyor. Üreticiler burada sömürülüyor. Bunun akabinde köylü üreticiye verdiği sütün karşısında para yerine, normal fiyatın üstünde,  gıdalarla takas ediliyor. Üreticinin zarar ettiği ikinci nokta da budur. Karı yine merdiven altı mandıralar ve sokak sütçüleri yapıyor. Yazın bu şekilde sistem oluşuyor. Kışın hayvan içeri girdiği için yeteri kadar beslenemiyor ve 100 litre süt alan üretici 20 litreye kadar inebiliyor” diye konuştu.

“Normal satış, 1 lira 10 kuruş”

Üreticilerin sütlerinin litre fiyatını 1 lira 10 kuruştan aşağı indirmemeleri gerektiğini söyleyen Mustafa Yüzlükoğlu, üreticileri uyardı. Yüzlükoğlu, “Köylerde üretilen sütler normalde 1 lira 10 kuruştan satılmalıdır. İşini doğru yapan ve karışı tarafıda düşünen mandıralar bu şekilde alım yapıyor. Fakat şikayetçi olduğumuz sokak satıcıları ve küçük merdiven altı mandıraları bu fiyatı 90 kuruşa kadar çekiyor. Üretici ise sütüm elimde kalır korkusuyla mecburen veriyor. Ama biz Palandöken Süt Üreticileri Birliği olarak üreticinin hakkını savunmaya devam edeceğiz. Tek tip fiyat uygulaması için çalışmalarımız var. Üreticiler sütlerini ucuzdan satmamalıdır. Mandıralarda üreticinin ekmeği ile oynamamalıdır” dedi.

Piyasada çok az sütün kaldığını söyleyen Yüzlükoğlu, bu sorunun ise Şubat ayından sonra hayvanların doğum yapmasıyla hallolacağını bildirdi. Yüzlükoğlu, pastörize edilen sütte ise bir zammın olmadığını ve perakende litre satış fiyatının hala 1 lira 75 kuruş olduğunu söyledi.

 

Etiketler : ,
  
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

 
 
 
 
 
 
Yorumlar

Yüzlükoğlu’ndan merdiven altı sütçülere tepki

ANKET Sonuçlar Tümü

?Sitemizi Beğendiniz mi?

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları

 

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
fıskiye