20 Eylül 2014 ,Cumartesi

Online Gazete

Ağrı Dağı’nın florası incelenecek

BU HABERİN EKLENME TARİHİ 01-06-2013 | BU HABER TOPLAM 1026 KEZ OKUNDU.
Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ağrı Haberleri  

Nazlıhilal ÜNSAL / IĞDIR

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Hakkı Yılmaz, Iğdır Üniversitesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesinde görev yapan öğretim üyeleriyle birlikte, Ağrı Dağı’ndaki Korhan Yaylası mevkiinde çeşitli incelemelerde bulundu.

Rektör Prof.Dr.Yılmaz’a Ağrı Dağı’nda yaptığı incelemeye Iğdır Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr.Hakkı Akdeniz, Yeşil Alan Müdürü Yrd.Doç.Dr.İbrahim Hosaflıoğlu, Rektör Danışmanları Yrd.Doç.Dr. Necmettin Şeker ve Yrd.Doç.Dr.Kasım Şahin’in yanı sıra Yüzüncü Yıl Üniversitesi akademisyenlerinden Yrd.Doç.Dr. Fevzi Özgökçe ve Yrd.Doç.Dr.Rahmi Tekin eşlik etti.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yılmaz,Ağrı Dağı’nda araçla ulaşılan son nokta olan Korhan Yaylası mevkiine kadar giderek yapılabilecek yeni çalışmalar hakkında beraberindeki akademisyenler ile fikir alışverişinde bulundu.Iğdır üniversitesi Ağrı Dağı araştırma Merkezi,Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Biyoloji bölümünde bazı hocalar ile birlikte Ağrı Dağı’nın bitki florasının incelenmesi için bir ortak proje başlatma kararı aldılar.Konu ile ilgili bir açıklama yapan Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Hakkı Yılmaz; “Yaklaşık 5 yıldır burada görev yapmaktayım.Güvenlik sorunları nedeniyle şimdiye kadar Ağrı Dağı ile ilgili proje yapıp yürütemedik.Ama şimdi artık barış süreci ile birlikte Ağrı Dağı’nda araştırma yapma imkânımız doğdu.Bu dağın bitki florasını incelemek, burada vejetasyon çalışması yapmak ve dağın turizme kazandırılması ile ilgili projeler yapıp yürütmek hayalimiz idi. Başlatılan bu süreçle birlikte bu hayalimiz gerçeğe dönüştü.Bu yıl yağışında bol olması ile birlikte vejetasyonda bolluk var.Başlatılan bu süreç ile birlikte bölge meraları ve yaylalarında hocalarımız her türlü araştırma ve inceleme yapabilecekler. Bölgedeki hayvanlar yaklaşık 30 yıldır otlayamadığı meraları otlamaya başladılar.Daha önce çıkılmayan yaylalara çıkılmaya başlandı. Bu süreci başlatan başta Başbakanımıza ve bu sürece katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yılmaz ve beraberindekiler incelemelerini tamamlamalarının ardından, Korhan Yaylasındaki yaylacılar ile bir süre sohbet de ettikten sonra Iğdır kent merkezine döndüler.

Üniversitesi
 
Etiketler : ,
  
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

 
 
 
 
 
 
Yorumlar

Ağrı Dağı’nın florası incelenecek

ANKET Sonuçlar Tümü

?Sitemizi Beğendiniz mi?

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
fıskiye