23 Eylül 2014 ,Salı

Online Gazete

Ağrısız(epiduralli) doğum

BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-08-2013 | BU HABER TOPLAM 477 KEZ OKUNDU.
Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Sağlık Haberleri  

Erzurum Şifa Hastanesi Kadın Doğum Uzmanları, Epidural analgezi  yöntemi ile artık normal doğumların da ağrısız bir şekilde gerçekleşebildiğini söyledi.

Epidural analgezinin sinirlerin omurilikten çıktığı yere lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde uygulandığını anlatan uzmanlar, “ Epidural analgezide doğumun başında bel bölgesine kateter yerleştiriliyor. Ağrı kesici ilaç verilmesi için rahim ağzı 4 santim açılıncaya kadar bekleniyor. Epidural analgezi uygulanmış olan hastalar doğum anında ıkınma hissi duymuyor. Fakat doğuma yardımcı olan kişiler ağrıları elle veya monitörden gözleyerek ıkınma zamanını anneye söylemek suretiyle ağrısız doğum gerçekleşmiş oluyor.”dediler.

Uzmanlar, Epidural analgezin ilk olarak 1800'lü yılların ortalarında, İngiliz papazların karşı çıkmalarına rağmen doğumda modern anestezi(eter ve kloroform gazları ile) kullanıldığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Kraliçe Viktoria, anestezi ile ilk doğum yapanlardan biri olduğu için bu yönteme(ağrısız doğum) 'Kraliçe Doğum) denilmiştir.

Dünyaya 'merhaba' diyecek bebeklerini beklerken sevinç ve endişeyi bir arada yaşayan anne adayları, artık ağrısız doğumu tercih ediyor. Ağrısız doğum' yöntemi annenin psikolojik olarak yıpranmasını da önlüyor.

Doğum Ağrısı:

Doğum ağrısı çok şiddetli bir ağrıdır. Ağrının şiddeti her annede farklı olabilmektedir. Ağrının şiddeti; bebeğin iriliği, bebeğin pozisyonu, pelvis genişliği, kasılmaların gücü, geçmiş deneyimler, psikolojik duruma ve ön yargılı şartlanmalara bağlı olduğu düşünülmektedir. Ağrı; uterus (rahim), serviksin (rahim ağzı) ve leğen kemiği(pelvis) ile doğum kanalı dokularının gerilmesi sonucu oluşur. Bu ağrının oluşturduğu stres çocuğa da zarar verebilmektedir ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ağrı-sancı korkusu anne adayını Sezeryan'la doğum yapmaya itmektedir. Doğum ağrısı erken dönemde sırtta baskındır.

Nefes alma,  ılık duş, masaj, destekleyici hemşire bakımı, pozisyon değişiklikleri (ayakta durmak, oturmak, yürümek, sallanmak), doğum topu kullanmak gibi doğum ağrısını azaltmak için pek çok tıbbi olmayan yöntemler bulunmaktadır. Ancak hiçbir zaman bu yöntemler yeterli olmamaktadır.

Bu ağrıları gidermek için birinci metod; kas içine veya damardan ağrı kesiciler ve sedatif (uyutucu) ilaçlar yapılabilir. Ancak bunların anneye ve bebeğe istenmeyen yan etkileri olabilir.

İkinci bir metod ise rejionel anestezi adı verilen bölgesel yaklaşım yani epidurallı-ağrısız doğum yöntemidir. Bu metot diğer metoda göre daha etkin, analjezi (ağrının azalması) sağlarken anne ve çocuğa çok daha az yan etkisi bulunmaktadır. Bu metotla doğumun bütün evrelerinde ağrı engellenebilmektedir. 

Bebek ve annenin sağlığı korunur. Sezeryan ile doğum kısmen engellenmiş olur. Sezeryan bir ameliyattır. Anne ve bebek üzerine yan etkileri bulunmaktadır.

Nasıl yapılır?

Doğumun ilk evresinde belden epidural aralığa(omurilik etrafındaki sinirlerden zengin boşluk alan) girilerek oraya plastik bir katater yerleştirilir ve bu katater aracılığı ile aralığa ilaç verilir. Katater yerleştirildikten sonra normal doğum için analjezi (ağrının giderilmesi) sağlanırken, herhangi bir nedenle sezaryen doğumu için anestezi de yapılabilmektedir. Gelişmiş ülkelerde normal doğum; çok büyük oranlarda epidural anestezi ile yapılmakta olup, anne ve çocuk için oldukça güvenilir bir metottur.

Ağrısız doğum, rahim kasılmalarıyla oluşan rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için belden ilaç enjekte edilerek bu bölgedeki sinirlerin uyuşturulmasıdır. Bu, doğum ağrılarını ortadan kaldıracak yöntemdir. Özellikle ilk doğumlarda ve menstruasyonu (adet) sıkıntılı geçen anne adaylarında bu doğum ağrısı daha da şiddetli olabilmektedir. Doğum sırasındaki bu ağrı, annede morali bozmakta, yorgunluk ve gerilimin de etkisiyle doğum süresini de etkilemektedir. Ağrısız doğum, anne adayına güven, cesaret duygusu vermekte, tecrübeli bir hekim tarafından uygulandığı takdirde anne'ye konforlu bir doğum sağlamış olur.  Bu nedenle ağrısız doğum son dönemlerde anne ve çocuk sağlığı için çoğunlukla tercih edilmektedir.”

 

Etiketler : ,
  
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

 
 
 
 
 
 
Yorumlar

Ağrısız(epiduralli) doğum

ANKET Sonuçlar Tümü

?Sitemizi Beğendiniz mi?

Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
fıskiye