Yaban Hayvanları Şifa Buluyor 

22 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Kars Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde çeşitli nedenlerle yaralanan çok sayıda yabani hayvanı tedavi ederek, sağlığına kavuşturuyor.

 Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesine hizmet veren Kars Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi, yaban hayvanlarına şifa dağıtıyor. Artvin, Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan ve Bingöl gibi illerin sınırların bulunan yaralı hayvanlar ilk tedavilerinin yapılmasının ardından Rehabilitasyon Merkezine sevk ediliyor. Merkezde birkaç ay kalan yaban hayvanları tedavilerinin ardından rehabilite dilerek doğaya salınıyor. Doğaya salınmayacak hayvanlar ise en yakın hayvanat bahçelerine gönderiliyor.

Doğa Korumu Milli Parklar Genel Müdürlüğü Erzurum 13. Bölge Müdürü Mehmet Fehmi Yüksel, Bölge Müdürlüğüne bağlı merkezde Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Bingöl, Bayburt, Erzincan, Gümüşhane ve Artvin’den getirilen çok sayıda yabani hayvanın tedavi edildiğini söyledi.

Merkezin Maskotu Oldu
Ramazan Bayramı’nda Erzincan’da köylüler tarafından bulunan ve DKMP Erzincan İl Müdürlüğü’ne oradan da Kars Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirilen yavru dağ keçisi ‘Bayram’ merkezin maskotu oldu. Bakıcısı Veteriner Hekim Derya Deli’yi annesi bilen Bayram, bakıcıyla birlikte yürüyor, oyun oynuyor, acıktığı zaman bakıcısının elinden biberonla süt içiyor. Bayram, bakıcısı Derya Deli’nin sesini suyunca adeta onu görmek için ortalığı birbirine katıyor.


Bin 600 metrekaresi kapalı toplam 14 bin metrekare alana kurulan merkez, bölgedeki illerde çeşitli nedenlerle yaralanan ya da rahatsızlanan boz ayı, vaşak, yırtıcı kuşlar, su kuşları ve birçok yabani hayvana hizmet veriyor. Yaban hayvanların şifa bulduğu merkezde veteriner hekimler nezaretinde yaban hayvanlarının bakımı ve tedavisi yapılıp doğal ortamına salınıyor.  Kars Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde başta dağ keçisi olmak üzere çakal, leylek, kirpi, baykuş, atmaca, kaya samuru olmak üzere çok sayıda yaban hayvanı tedavi görüyor.  iha

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN