Millet Ayakta

16 Eylül 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Çocukları kaçırılan ailelerin Diyarbakır’da HDP binası önünde eylemi devam ederken Şanlıurfa, Hakkari, Bitlis, Muş, Tunceli, Şırnak, Bingöl, Elazığ, Ağrı, Siirt, Mardin ve Van’da sokağa çıkan vatandaşlar PKK’ya lanet okudu. Bingöl’de 209 metre uzunluğundaki Türk bayrağıyla yürüyen vatandaşlar, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” ve “Kahrolsun PKK” diye bağırdı. Ağrı Merkez Cami’de şehitler için okunan mevlit sonrası vatandaşlar Abide Meydanı’nda toplandı. Hakkari’de binlerce kişi tekbirlerle Cumhuriyet Caddesi’nden Valilik’e kadar yürüdü.

Ağrı

Ağrı’da Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş, terörü lanetlemek için yürüdü.
Kentte düzenlenen teröre lanet yürüyüşü öncesinde Merkez Camisinde kılınan öğlen namazından sonra Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, şehit olan sivil vatandaşlar ve şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Okunan Mevlid-i Şerifin ardından Cumhuriyet Caddesi’nde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş, yaşanan terör olaylarına tepki göstermek, birlik ve beraberliğe dikkat çekmek için Abide Meydanı’na doğru yürüyüş başlattı.Yürüyüşte binlerce vatandaş, dev Türk Bayrağı açıp terörü lanetleyen pankartlar taşıyarak, teröre karşı sloganlar attı.

Ağrı İHH Şubesi Başkanı Kerem Engin yaşanan terör saldırılarını ve terörü lanetleyen bir açıklama yaptı. Engin, yaptığı açıklamada terör örgütü PKK/KCK’nın iddia ettiği gibi Kürt halkının haklarını savunmadığını, aslında Siyonizm ve Küresel Emperyalizme hizmet ettiğini ifade etti.

Düzenlenen yürüyüşe, Ağrı Vali Yardımcısı Yakup Ömeroğlu, Ağrı Belediye Başkan Vekili İsmail Öncel, AK Parti Ağrı İl Başkanı Abbas Aydın ve çeşitli kurum amirleri de katıldı.

Bingöl

Kentte binlerce kişi Saat Kulesi önünde bir araya geldi. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen kalabalık teröre lanet okuyarak, kardeşlik mesajı verdi. Yürüyüşün son bulduğu 15 Temmuz Meydanı’nda katılımcı sivil toplum kuruluşu temsilcileri adına açıklama yapan Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Naim Tan, terör örgütü PKK’nın Kürtleri savunmak gibi bir amacının olmadığını ifade ederek, “Geçmişten beri binlerce Kürt kökenli, Zaza kökenli sivil ve savunmasız vatandaşımızı katlettiler. Dağlarımızda yaptığınız katliamların izleri hala mevcuttur. Üstelik bunu yaparken de sözde Kürtleri, Zazaları savunma adına yaptınız. Bu yaptığınız katliamlar gösteriyor ki siz Kürt de değilsiniz Müslüman da değilsiniz. Bizim için bizim adımıza öldürmeyin diyoruz. İnsanları katleden bu PKK’nın da işbirlikçisi HDP’nin de Kürtleri ve Zazaları savunmak gibi bir dertleri yok. Bunlar yıllarca en büyük zararı bölge halkına verdiler. Ekmeğimizi elimizden aldılar, gelen hizmeti engellediler, çocuklarımızı zorla dağa götürdüler” dedi.

Bitlis

Cumhuriyet meydanında toplanan kalabalık, ellerinde Türk bayraklarıyla yaklaşık 2 kilometre yürüdü. Yürüyüşe Bitlis Vali Yardımcıları Tamer Kılıç, Kemal Karahan, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, AK Parti ve MHP İl başkanları, belediye başkanları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Ulu Cami meydanına gelen kalabalık, burada “Kahrolsun PKK”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları attı. Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından konuşan Eğitime Destek Platformu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Avukat Kadir Köstekçi, Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde sivil halka yönelik gerçekleştirilen saldırıyı nefretle kınadıklarını belirterek, “Allah’tan, başta bu saldırıda şehit olanlar olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabr-ı cemil niyaz ediyoruz. Yine saldırıda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor, bir an önce aramıza sağ salim dönmelerini Yüce mevladan diliyoruz. Bu saldırı ‘son olsun’ artık diyor ve artık terör belasının bir an önce yakamızdan düşmesini diliyoruz” dedi.

Bitlis Medeniyet Platformu Dönem Sözcüsü Cengiz Şahin ise, “Kulp’ta meydana gelen saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bu eylemin amacı anaların duruşunu etkilemek, onları korkutup davalarından caydırmak ve zarar vermek gayesi ile yapıldığı aşikardır. Çocukları dağa kaçırılan ailelerin acılarını paylaşıyor ve direnişlerini destekliyoruz. İnançlı milletine ve devletine bağlı Bitlis halkı görüşlerini istismar edecek farklı ideolojilerin insafına terk olmamıştır. Bu sebepten ötürü böyle yetişecek genç neslin manevi değerleri ışığında kültür ve geleneklerini yaşayacak devletine ve milletine sadakat ile bağlı bir neslin yetişmesi halinde dış odaklarımız halkımız üzerindeki oyun ve tuzakları tutmayacaktır. Anneler fedakarlık ve şefkatin sembolüdür. Annelerin feryatlarına kulak vermeyen toplumların sonu hüsrandır” diye konuştu.

Hakkari

Şehir Stadyumu’nda toplanan kalabalık, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Hakkari temsilcileri tarafından yapılan konuşmaların ardından, ellerinde Türk bayrakları ile yürüyüşe geçti. Kalabalık, yürüyüş boyunca ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Türk- Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir’, ‘PKK şaşırma, sabrımızı taşırma’ sloganları attı.

Hakkari Valisi İdris Akbıyık, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Çukurca Kaymakamı Murat Öztürk, Yüksekova Kaymakamı Osman Doğramacı ve kurum müdürlerinin de aralarında bulunduğu kalabalık, Şehir Stadyumu’ndan Hastane Caddesi’ne, buradan da Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Hakkari Valiliği önüne kadar yürüdü.

Yürüyüşe 1995 yılında Hakkari’de teröristlerle girilen çatışmada şehit olan geçici köy korucusu Yusuf Adıyaman’ın kızı Şirin Adıyaman da katıldı. Babası adına bir kütüphane açan ve kendisi de İl Kültür Müdürlüğü’nde çalışan Adıyaman, terörü lanetlemek için bu mitinge katıldığını belirterek, “Kimse vatanımızı bölemez. Kürt, Türk kardeştir. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmez. Tek bayrak, tek millet olarak yaşamaya devam edeceğiz. Bu mitinge vatanım için katıldım” dedi.

Muş

Merkez Ulu Camii önünde bir araya gelen kalabalık, ‘Kahrolsun PKK, kahrolsun HDP’ ve ‘Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez’ sloganlarıyla belediye meydanına kadar yürüdü. Vali İlker Gündüzöz, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimişek, AK Parti Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın, Garnizon Komutanı Yarbay İhsan Gökoğlan, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ile çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşte terör lanetlendi.

Belediye meydanında sona eren yürüyüşte konuşan Vali İlker Gündüzöz, kandırılarak kaçırılan gençlere seslendi. Vali Gündüzöz, “Vatanın merhametli, devletin merhametli kucağına gelin. Analarınızı ağlatmayın. Yine terör örgütüne ve onun uzantılarına, uzantısı partiye ve derneğine, vâkfı altında çalışana sesleniyorum; bu milleti ağlatmayın. Karşılığını en ağır şekilde göreceksiniz” dedi.

Van

Terör saldırısını lanetlemek için tüm yurtta olduğu gibi Van’da da ‘Teröre Lanet’ yürüyüşü düzenlendi. Sivil Dayanışma İnsiyatifi’nce (SDİ) organize edilen yürüyüş, saat 12.00’de Kazım Karabekir Caddesi’ndeki Kurtuluş Parkı’nda başladı. Yürüyüşe AK Parti Van Milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdullahat Arvas, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, ilçe kaymakamları, kurum amirleri ve halk katıldı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılanlar “Teröre lanet kardeşliğe davet”, “Türk-Kürt kardeştir PKK kalleştir”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attı. Yürüyüşe katılanlar daha sonra Sıhke Caddesi üzerinde bulunan Hazreti Ömer Camii önünde toplandı. Program, okunan duaların ardından SDİ Van dönem sözcüsü Ali Uca tarafından yapılan basın açıklamasıyla son buldu. İha/dha

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN