Aşı Krizi Kapıda!

10 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Sağlık Bakanlığı’nın özellikle risk gruplarına grip aşısı yaptırması yönündeki tavsiyesi sonrası vatandaşlar soluğu eczanelerde aldı. 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, pandeminin ilk aylarında yaşanan maske temininde olduğu gibi grip aşısında da kriz yaşanmaması için uyarıda bulundu.

Manolya BULUT-PUSULA

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı 65 yaş üzeri kişiler, böbrek yetmezliği, kalp damar sistemi rahatsızlığı, şeker, astım, kronik akciğer hastalığı olanlar, 6 ay-18 yaş arası aspirin kullananlar ile hamilelerin mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinden grip aşısını öncelikli olarak kimlerin yaptırması gerektiğine ilişkin bilgilendirme yayımladı. Açıklamaların ardından vatandaşlar aşı için eczanelerin kapısını çalmaya başladı.

Talep 10 kat arttı

Ülke çapında olduğu gibi Doğu Anadolu Bölgesi’nde de şimdiden grip aşısı yaptırmak için eczanelere isim yazdıran vatandaşların olduğunu söyleyen 13. Bölge Erzurum Eczacı Odası Başkanı Mahmut Uçar, “Geçen yıl pandemi yokken bile risk grupları aşıya ulaşamamışken bu yıl risk grubu dışındakiler de talep ediyor. Türkiye’de tahmini talep 30 milyona ulaşacak. İnsanlar şimdiden eczanelere isimlerini yazdırıp aşı gelince haberdar olmak istiyorlar. Bunları eczacının karşılama ihtimali yok. Maske krizi yaşandığında insanlar belki pahalı da olsa bir şekilde buldular. Ama aşıda aynı ihtimal yok, istesek de bulamayacağız. Erzurum’da geçen yıllara göre şimdiden 10 kat fazla talep var” dedi.

Günah keçisi ilan edildik

Bakanlık tarafından buna ilişkin bir sistem geliştirilmesini istediklerini belirten Uçar, “Henüz 5 aylık bir hafızamız var. Buradan edindiğimiz tecrübe toplumun hızla tedirgin olduğu, refleks gösterdiği ve tüketime yöneldiğidir. Bu sadece gıda maddelerinde değil sağlık ürünlerinde de böyle olduğunu gördük. Maske mevzusunda oluşan fahiş fiyatların sebebinin eczacılar olmadığını söyledik. Maske ve dezenfektanlar nihai tüketicisine ulaşırken biz eczacılar günah keçisi ilan edildik. Bizim isteğimiz gelecek aşıyı verebilecek inisiyatifimiz olmasın, yeni bir sistem oluşturulması lazım. Yalnızca risk gruplarına verebileceğimiz bir sistem bekliyoruz. Önceliği onlara vermemiz gerekiyor” diye konuştu.

Alternatif firmalar bulunmalı

Aşı konusunda bir an önce alınması gerektiğini vurgulayan Uçar, “Geçen yıl bile vatandaşların hepsine yeteri kadar aşı gelmedi ama panik havası da oluşmadı. Bu yıl pandemiden dolayı ise hem bu kategorideki vatandaşlar hem de diğer vatandaşlar aşı yaptırmak istiyorlar. Covid-19’un yaptığı son nokta pnömoni, bir de buna gribin zatürresi eklenirse daha ölümcül ve riskli olabilir diye herkes aşı olmak istiyor. Türkiye’de sadece bir tane Fransa’dan tedarikçi firma var. Aldığımız bilgilere göre bu yıl Türkiye’de 1 milyon 300 bin civarında aşı gelecek. Geçen yıl da 1 milyon aşı gelmişti. Acilen alternatif firmaların bulunup aşının ithal edilmesi lazım. Aşının Ekim ayının ikinci haftası gelmesi bekleniyor. Ayrıca bunların hepsi de bir defada gelmeyecek” ifadelerini kullandı.

Erzurum oranları ürkütücü

Tedarikçi firmadan ülke genelinde yaklaşık 1milyon 300 bin grip aşısı ithal edilecek. Geçen yıl Erzurum’da yaklaşık 4 bin 500 aşı kullanıldı. Sayının bu yıl 5 bine ulaşması bekleniyor. Kentte Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 verilerine göre 65 yaş üzerinde vatandaşın sayısı ise 66 bin 164. Bu yaş aralığında olmayıp kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sayısı ise verilere dahil değil.

Doğu’da da durum aynı

Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Bayburt, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerine ise geçen yılın oranlarına bakıldığında toplamda 13 bin aşı gelmesi bekleniyor. TÜİK’in verilerine göre bu illerde grip aşısı yaptırması önerilen 65 yaş üzeri vatandaş sayısı ise 225 bin 804.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN