Dadaş’ın Avaz’ı Afrin’e Ulaştı

13 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

TRT Avaz’da canlı olarak ekrana gelen ‘Kurtuluştan İstiklale’ programında Dadaşlar kahramanlık türküleriyle coştu. Afrin kahramanlarına selam gönderen Erzurumlular, Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla kurtuluşu kutladı. Gecede bir eliyle rabia bir eliyle de bozkurt işareti yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen büyük ilgi gördü.

Azerin’in seslendirdiği Çırpınırdı Karadeniz türküsüyle coşkunun zirve yaptığı gecenin finalinde sanatçılarla birlikte sahneye çıkan Vali Seyfettin Azizoğlu, Türkiyem şarkısını okudu. 1918’de Erzurum’dan kaçan Ermenilerin Erivan’da nefeslerini aldığını belirten Vali Azizoğlu, Karabağ ve Afrin’in de özgür olacağını söyledi.

Salih TEKİN

Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılı etkinlikleri kapsamında ‘Kurtuluştan İstiklal’’ programı gerçekleştirildi. TRT Avaz’dan canlı olarak ekrana gelen ve Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda gerçekleştirilen programı TRT Ankara Radyosu Sanatcısı Nurullah Akçayır sundu. Sanatçılar Esat Kabaklı, Azerin, Mehmet Çalmaşır, Yavuz Değirmenci ve Didem Dilara Duman’ın katıldığı gece Yemen türküsüyle başladı.

Kahramanlık türkülerinin seslendirildiği programda konuşan Nurullah Akçayır, 100 yıl önce dadaşların büyük bir kahramanlık destanına imza attığını söyledi. Akçayır, Türk askeri ve polisinin bugün de Afrin’de terör örgütlerini temizlediğini anlatan Akçayır, şehitlere rahmet, gazilere sağlık temennisinde bulundu.

Yaklaşık bin kişi kapasiteli 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nu tamamen dolduran Erzurumlular, ellerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla sanatçıların seslendirdikleri kahramanlık türkülerine eşlik etti. Sanatçı Esat Kabaklı’nın Er Meydanı ile Bil oğul türküleri salonu dolduranları coştururken Azerin’in Amin ve Çırpınırdı Karadeniz türküleri salondaki coşkuyu zirveye taşıdı. Sanatçıların sırayla seslendirdikleri türkülerde en büyük ilgiyi de sanatçı Mehmet Çalmaşır’ın müzik ve derlemelerini yaptığı şehit türküleri gördü. Yavuz Değirmenci’nin seslendirdiği Erzurum türkülerine salonu dolduranlar eşlik ederken Didem Dilara Duman’ın söylediği türküler davetlileri duygulandırdı.

Mehmet Çalmaşır’ın çalıştırdığı Bülbül-ü Şeyda Grubu’nun türkü seslendirdiği gecede bir başka ilgi gören gösteri ise bar ekibi oldu. Bar gösterisiyle büyük coşkunun yaşandığı salondaki etkinlik sanatçıların ve protokolün seslendirdiği Türkiyem şarkısı ile sona erdi.

Sekmen’den Bozkurt işareti

Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla coşkunun zirve yaptığı Türkiyem şarkısına sahnede eşlik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen bir eliyle Rabia bir eliyle de Bozkurt işareti yaptı. Gece boyunca kahramanlık türkülerine eşlik eden Sekmen’in Bozkurtlu selamı salonu dolduranlardan büyük ilgi gördü.

Karabağ da özgür olacak

Sahneye çıkan Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurumluların esarete en fazla 2 yıl dayanabildiğini söyledi. 100 yıl önce Erzurumluların 2 yıllık esaretten kurtulduğunu hatırlatan Vali Azizoğlu, “Özgürlüğe susamış Dadaş’ı esir almak zordu. E fazla 2 yıl dayanabildi. 2 yıl sonra düşmanı öyle bir gönderdi ki Ermeniler nefeslerini Erivan’da alabildi. Bizi hep bizden bildiklerimiz vurdu. O yıllarda da bizimle yaşayan, bizim ekmeğimizi yiyen, biçim çarşımızda esnaflık yapan Ermeniler o kara günlerde Dadaşımızı arkadan vurdu ve 2 yıl esir kalmamıza sebep oldu. Ama onlar da hakettiği cezayı gördüler. İnşallah Karabağ da özgür olacak, Afrin de özgür olacak” diye konuştu.

TRT Erzurum Müdürü Ayça Alemdar’ın ev sahipliği yaptığı geceye Vali Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üst düzey adli ve idari bürokratlar ile çok sayıda Erzurumlu katıldı. TRT Avaz’da canlı olarak ekrana gelen Dadaşlar’ın kurtuluş etkinliği yaklaşık 2 saat 15 dakika sürdü.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN