İlmek İlmek Kazanıyorlar

13 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Halı, Kilim ve El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi’n de Osmanlı saraylarında kullanılan halıların yeniden gün yüzüne çıkarılıyor. Çift düğümle dokunan halıları tezgahlarda işleyen kursiyerler, bin ilmek başına 5 TL alıyor.

Merkez tarafından işe alınan kursiyerler zorlu dokumayı adeta bir eğlenceye dönüştürüyor. İşinde usta olanlar günde 10 ile 12 bin düğüm arasında atarken, yeni başlayanlar 5-6 bin arasında kalıyor.

Salih TEKİN

Atatürk Üniversitesi’ne bağlı Halı, Kilim ve El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki kursiyerler,  Osmanlı Saraylarında kullanılan halıları dokuyor. Tarihi halıların kaybolmasını önleyen kursiyerler hem sanat öğreniyor hem de aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Halı, Kilim ve El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 35 kursiyer, dünyada dokuması çok zor olan halıları tezgahlarında ilmek ilmek işliyor. Halı, Kilim ve El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi  yöneticilerinin seçerek aldığı kursiyerler, Saraylarda kullanılan ve günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş halıları yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Sabah evlerinden servislerle alınan kursiyerler, akşamları da aynı şekilde evlerine bırakılıyor. Öğle yemeklerinin de merkez tarafından karşılandığı kursiyerler, atölyelerde el emeği ile dünya standartlarının üzerinde halı üretiyor.

Çift düğüm tekniğiyle merkez tezgahlarında halı dokuyan kursiyerler, bin ilmek başına 5 TL para alıyor. Hem meslek sahibi olan kursiyerler hem de aile ekonomilerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Günde 10 bin düğüm atıyor

Yaklaşık 8 yıldır halı dokuduğunu söyleyen Esengül Çolak, çok severek bu işi yaptığını ifade etti. Günde 10 bin düğüm attığını söyleyen Esengül Çolak, “Zor oluyor ama alıştık. Hem aileme destek oluyor, hem de kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum. Meslek sahibi oldum” dedi.

Saat 07.00’de servislerle atölyeye geldiklerini belirten Hacer Budak ise 13 yıldır bu sektörde çalıştığını anlattı. İşini severek yaptığını aktaran Budak, halı dokumanın çok zevkli olduğunu söyledi.

20 yıldır halı dokuyan Zeynep Umdu da müdür ve amirlerinin kendilerine çok destek olduğunu kaydetti. Atölyelerde günde 12 bin ilmek atan arkadaşlarının olduğunu bildiren Umdu, “Sattığımız ürünler olunca ‘bu benim emeğim’ deyip çok mutlu oluyoruz. Dört dörtlük yün halılar dokuyoruz. Çalışmaktan ellerimiz nasır tuttu, ama insan işini severek yapınca hiçbir şey zor gelmiyor” diye konuştu.

10 bin kursiyer yetiştirildi

Merkezin 1962 yılından beri faaliyette olduğunu belirten Halı, Kilim ve El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğretim Görevlisi Mevlüt Kaplanoğlu, bugüne kadar 10 bin kursiyer öğrencinin yetiştirildiğini bildirdi. Çalışma ortamında kursiyerlere rahat bir ortam sunulduğunu söyleyen Mevlüt Kaplanoğlu, ürünlerin tamamen el emeği olduğunu ifade etti.

Halıların çift düğüm tekniği ile dokunduğunu aktaran Kaplanoğlu şunları söyledi:

“El emeği olduğu için zahmetli gibi görünse de aslında çok zevkli. Dışarıdan zor gibi görünüyor ama, kızlar başlayınca gönüllü olarak burada kalıyorlar. Dokumuş oldukları ürünlerin karşılığını, düğüm ücreti olarak alıyorlar. Üniversitemiz herhangi bir kar amacı gütmeden buradaki kız öğrencilerimize tamamen destek olmak ve aynı zamanda Türk halı sanatını yaşatmak amacıyla bu hizmeti veriyor. Bin düğüme 5 TL veriyoruz. Bu da ayda yaklaşık bin liraya tekabül ediyor. Öğrencilerimizle sinema, tiyatro, piknik gibi sosyal aktiviteler de yapıyoruz.”

3 bin 600 düğüm

Merkezde dokunan halılarla ilgili de bilgi veren Kaplanoğlu, “Dokunan halıların 1 santimetre karesinde 36, metrekaresinde 3 bin 600 düğüm var. Bunu da iyi bir dokuyucu yaklaşık 2 ayda bir metrekare halı dokuyabiliyor. Kökeni Osmanlı saray halılarına dayanıyor. Yün kalitesinde en kaliteli halılar. Bundan sonraki sınıf, ipek halı sınıfına giriyor. Dünya standartlarında da zaten böyle bir halı dokuma tekniği yok. Çift düğüm dediğimiz, Türk düğümü tekniğiyle dokunuyor. Daha çok sanatseverler, halı meraklıları alıyorlar. Kişinin ihtiyacına, kullandığı yere göre sipariş alıyoruz. Metrekaresi 2 bin 250 TL. Bu da 6 metrekare bir halı için 15 bin TL’ye yakın bir fiyat oluyor. Bu kalitedeki halı için fiyatlar oldukça uygun” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN