Sensör Gelsin Acım Dinsin

4 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Tip1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği’nce başlatılan ve sosyal medyada büyük destek gören etkinlikte, bu hastalıkla mücadele eden çocukların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için parmaklarının delinmesine gerek kalmadan şeker ölçümü yapan sensörlerin devlet tarafından ödeme kapsamına alınması isteniyor.

İrfan TARAKÇIOĞLU

Tip 1 Diyabet rahatsızlığı bulunan çocukları büyük acılar içinde bırakan ve parmaklarını deforme eden  parmak delinmesi olayını ortadan kaldıran sensör cihazlarının devlet ödeme kapsamına alınması istendi.

Tip 1 Diyabet ve Teknolojileri Derneği Başkanı Hüseyin Devecioğlu, Başkan Yardımcısı Nurullah Akçayır, Genel Sekreter Yeşim Yalçın,  Sayman Gökhan Aygün tarafından yapılan açıklamada ,

“Şeker ölçüm sensörlerinin devlet ödeme kapsamına alınması için bir kampanya başlattık. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde siyasi partilerimizden bu konuda destek bekliyoruz.  Sosyal medyada şu an yüzlerce tip 1 diyabetli çocuk için sanatçılar sporcular bu kampanya ya destek veriyor. ‘Sensörler gelsin acımız dinsin’ etkinliğimizde sensör sürekli parmak delmeden can yakmadan kan şekeri ölçen teknolojinin adıdır. 24 Haziran’da isteğimiz kan şekeri ölçen acı vermeyen sensörlerin devlet ödemese kapsamına alınmasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Destek çağrısı

Öte yandan dernek tarafından yapılan çağrıda da şu ifadelere yer verildi: “#tip1diyabetveteknolojileriderneği olarak bir etkinlik başlattık, 24 hazirandan beklentimiz var siz de bize destek olup çocuklarımızın sesi olur musunuz ? #sensörgelsinacımdinsin etiketiyle video çekip paylaşır mısınız ? #sensörgelsinacımdinsin etkinliğine sen de katıl, videonu çek, bize yolla, destek ol ,

Videoları 0541-269-8968 numaralı Whatsapp hattına gönderebilirsiniz”.

Bu arada sosyal medyadan paylaşımda bulunan Tip1 Diyabet hastası çocuk aileleri de “Bu rahatsızlığı bulunan  çocuklar, sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için günde 8 kez parmaklarını delinerek şeker ölçümü yapılıyor, Bu küçücük çocuklara acı veriyor ve parmak uçlarında his kaybına neden oluyor. Bundan kurtulmanın bir yolu var kansız ölçüm yapan sensörler. Bu sensörlerin devlet geri ödeme kapsamına alınmasını istiyoruz” dediler.

Tip1 diyabet nedir?

Özellikle çocuklarda görülen insülin yetersizliği sonucu ortaya çıkan ve kan şekerinde yükselme ile kendini gösteren bir durumdur Tip1 Diyabetli Bireylerde (Çocuk Yaşta Diyabet) Pankreasta bulunan beta hücrelerinin zarar görmesi ile insulin üretimi durmakta ve mutlak bir insulin yokluğu söz konusudur. Bu nedenle Tip1 Diyabet tanısı konmuş birey muhakkak dışarıdan insulin hormonu almak zorundadır. Mevcut Tıbbi yöntemlerle pankreasın tekrar insulin salgılaması mümkün olmadığı için. Tip1 tanısı konmuş bireyler ömürleri boyunca insulin hormonunu dışarıdan almak zorundadırlar. Toplumda Diyabet olarak tanımlanan bireylerin sadece %5’i Tip1 Diyabetlidir. Tip1 Diyabetli bireylerde yani çocuklarımızda mutlak insulin yetersizliği mevcut olduğundan ve vücudun yeniden kendi insülinini yapmasını sağlayacak bir tedavi bugün için mümkün olmadığından çocuklarımız ömür boyu insulin hormonunu dışarıdan almak zorundadırlar. Bu nedenle her öğünde yemek yiyebilmek için günde 4 kez insulin enjeksiyonu ve bunun yanında iyi bir diyabet yönetimi için en az günde 8 kez parmaktan kan şekeri kontrolü yapmak zorundadırlar. Diyabet yönetimi 10 yıl öncesine göre daha modern insulin iğneleri ve kan ölçüm stripleri ile yapılmakta olsa da özellikle gelişmiş ülkelerde güncel teknolojik cihazlarla çok daha basit ve çok daha etkili bir şekilde kansız ve acısız yapılabilmektedir. Diyabetli çocukların sürekli parmaklarını delerek kan şekeri takibi yapmaları hem çocukları hem de ebeveynleri psikolojik ve fizyolojik olarak olumsuz bir şekilde derinden etkilemektedir. Sürekli parmaktan şeker takibi parmakta his kaybı ile birlikte yaralara neden olmaktadır. Aileler çözüm olarak ayak parmaklarından da kan şekeri takibi yapmak zorunda kalmaktadırlar.

Tip2 Diyabet

Özellikle yaşlılarda görülen ve insulin hormonuna karşı vücudun duyarsızlaşması olarak bilinen bir durumdur. Başka bir ifade ile pankreas organı insulin üretmekte fakat metabolizmanın insulin hormonunu etkin kullanamaması durumudur. Toplumda Diyabet olarak ifade edilen kişilerin %95 i Tip2 Diyabetlidir. En önemlisi Dengeli Beslenme, Düzenli Egzersiz ve ya İlaç Tedavisi ile düzelebilmekte, diyabetli gerekli özeni göstermediğinde insulin kullanımına geçebilmektedir. Tamamen YAŞAM TARZINI DEĞİŞTİREREK Tip2 Diyabetten korunmak mümkündür. Şimdi özellikle vurguladığımız TİP1 diyabeti tanımlayalım.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN