Yeni dönemin şifreleri; Yükselen Güç Türkiye

11 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, yemin ederek yeni dönemi başlattı. Bu Türkiye için çok şey ifade ediyor. Doğal olarak gündelik siyaset penceresinden bakınca bunları göremeyeceksiniz. Recep Tayyip Erdoğan için ABD’den veya Batı’dan bakınca gerçek değerlendirmede bulunabilirsiniz.

Habertürk Gazetesi Yazarı Serdar Turgut, değerlendirmesinde “İtiraf etmeliyim bunu ilk kez gördüm” diyor. Turgutun gördüğü, Amerikan yönetimlerinin Türkiye’ye bu kadar önem vermesiydi. Turgut, “Aslında sabahtan tüm birimledeki ilgili kişiler arasında müthiş bir telefon trafiği başlamıştı. Ama Bakanlar Kurulu’na giren isimlerin açıklanmasına yaklaşılırken telefon trafiği öğleden sonra çılgın bir ritim kazandı. Yönetimin çeşitli birimlerinden Türkiye üzerine çalışan düşünce üretim merkezlerine yoğun yorum talepleri geldi.” diyor.

 ERDOĞAN’A DUYULAN SAYGI

Başlık Serdar Turgut’a ait. “Bu ilgi ve konsantrasyon yoğunluğuna bakıp yönetimin Başkan Erdoğan’ın aklına koyduğunu yapmak ve başarma azminden bayağı çekinmekte olduğunu görebiliyorsunuz. Özel sohbetlerde bana bunu açıkça söylüyorlar da bunu sevmek ile karıştırmayalım. Amerika’nın bazı planlarını bozduğu için ve bağımsız, güçlü kararlar verebildiği için sevmiyorlar ve bunu çoğu net de ifade ediyorlar. Ama Erdoğan’a yönelik müthiş bir saygı var, bu kesin.”

‘Ayrıca Başkan Erdoğan’dan korkuyorlar da. Bu da en eski Washington gazetecilerinden bir tanesi olarak benim de hoşuma gidiyor açıkçası. Türkiye’nin çok sevildğinin söylendiği yıllarda da burada çalışıyordum ama o günler Türkiye’nin yönetimine böylesine saygı duyulmuyordu. Sevgi değil saygı önemli olduğundan bir dış muhabir/yazar olarak naçizane ve saygıyla alkışlıyorum uzaktan Başkan Erdoğan’ı Türkiye’ye bunu sağladığı için’ diyor.

Kabine için söylenecek şey; Milli Eğitim için hedef 12’den vurulmuş, Savunma Bakanlığı doğru bir tercih, Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve diğer isimlerin önemli bir bölümü için çok olumlu ifadeler kullanılıyor. Kabinenin Başkan eşliğinde çok önemli işler yapacağı bekleniyor. Başkan Erdoğan’ın sık sık tekrarladığı “önemli hamleler yapacağız” sözleri önemli bir kriter.

Ekonomide, dış politikada önemli adımlar atılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Suriye ve Irak’ın durumu, Ortadoğu’daki karmaşa dikkate alınınca Türkiye için sürecin önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Kafkaslar, Balkanlar küreselcilerin Türkiye’nin etkisine terk edilmemesi gerektiğine inandıkları bölgeler. Bu süreçte Erdoğan’ın takınacağı bağımsızlık tavrı, milli duruşu değerlidir. Bunun kıymetini ise zaman içerisinde anlayacağız.

İşte Türkiye, böylesine yeni bir döneme açılan kapılarıyla güne başlıyor. Bağımsız, Ankara’dan yönetilen bir ülkeye hoş geldiniz!..

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN