Nahcivan’a Sağlık Müjdesi

14 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Kamil Aydın’ın girişimleri sayesinde Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de indirimli sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. 

Cihat İncesu/Pusula

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Başhekimliğini ziyareti sırasında hastane yönetimi ile yaptığı görüşmede gündeme getirilen, ‘Nahcivan vatandaşlarının sağlık hizmetlerinde dışa bağımlı oldukları’ konusunu Meclise taşıyarak çözüme kavuşturdu.

Seçim çalışmaları kapsamında Üniversite Hastanesini ziyaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın’a hastane yetkilileri, Nahcivan vatandaşlarının sağlık hizmetlerinde Türkiye’yi tercih ettiklerini ancak Türkiye’de aldıkları  sağlık hizmetleri için ödedikleri ücretin diğer yabancılara uygulanan kurallara tabi tutulduğu ifade ettiler. Azerbaycan ve Nahcivan’dan gelenlerin Türk vatandaşlarının ödediği ücretin üç katı sağlık ücreti ödemeleri nedeni ile zaman zaman başka sınır ülkelerini tercih ettiklerini belirten yetkililer, sorunun çözüme kavuşturulması için MHP Milletvekilinden destek istediler.

Cumhurbaşkanı’na uçakta aktardı

Mecliste yemin ederek göreve başlamasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini devlet geleneği olarak Azerbaycan’a yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın’ın girişimleri ile konuyu gündemine aldı.

Cumhurbaşkanının 10 Temmuz tarihinde Azerbaycan’a yaptığı ziyarete katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil  Aydın, uçakta sohbet esnasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konu hakkında bilgilendirdi. Erzurum’a Nahcivan ve Azerbaycan’dan tedaviye gelindiğini hatırlatan Erzurum Milletvekili Aydın, “Ancak tedavi ücretleri kendi vatandaşlarımıza oranla üç katı fazla. Konu sağlık turizmi açısından ele alınır ve Sayın Aliyev ile görüşmede gündeme gelir ise her iki ülke açısından olumlu bir gelişme olur” tavsiyesinde bulundu.

Prof. Kamil Aydın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a detaylı bilgide sunarak, “27. dönem yasama yılında TBMM’ne verilmek üzere Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi hazırlanabilir ve devletimizin Nahcivan vatandaşlarının aldığı sağlık hizmetinin ücretlendirilmesinde Türk vatandaşlarına tanıdığı tarifeye imkân sağlanabilir. Bu durum hem bölgenin sağlık turizmini ve ekonomisini canlandıracak, hem de Nahcivan ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da geliştirerek kardeşliği pekiştirecektir.

Öncelikle araştırma hastaneleri,  bölge araştırma hastaneleri ve bölgedeki diğer tam teşekküllü hastanelerinin destekleyeceği bir uygulama başlatılmalı. Öte yandan Atatürk’ün, ‘Nahcivan Türk kapısıdır. Bu hususu nazar-ı itibara alarak elinizden geleni yapınız’ vasiyetinin yerine getirilmesine de vesile olacaktır” dedi.

Aydın’ın önerisine olumlu bakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sorunun çözülmesi için talimat vererek Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın ilham Aliyev ile ortak basın toplantısında da konuyu gündeme getirdi. Erdoğan toplantıda, “Sağlık alanında Nahcivan’da yaşayan kardeşlerimizin özellikle Türkiye’de ki sınır bölgelerinde eğitim araştırma ve devlet hastanelerinde her türlü kolaylığı kendi halkımıza tanıdığımız gibi tanıma  hususundaki tespitimizi ve bu konuda destek vereceğimi ifade ettim” şeklinde müjdeledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN