Taşıttan 2 Milyon Liralık Tasarruf

10 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Uygulanan tedbirlerle 2 yılda 22 milyon liralık tasarruf sağlayan Atatürk Üniversitesi’nde taşıt kullanımında da kısıtlamaya gidildi. Kiralık araç uygulaması sona eren üniversitede 2 milyon liralık tasarruf hedefleniyor.

HABER MERKEZİ

Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü tarafından iki yıldır yürütülmekte olan kaynakların etkin ve verimli kullanımına  yönelik faaliyetler hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Atatürk Üniversitesi tarafından tasarruf tedbirlerine yönelik önemli bir adım daha atıldı.

Atatürk Üniversitesi Senatosu’nun 31.08.2018  tarih ve 86 sayılı kararı ile ülkemiz genelinde başlatılan kamu harcamalarında tasarrufa gidilmesi çalışmalarına destek olmak amacıyla; Üniversitenin sahip olduğu taşıtların kullanımı konusunda bazı kısıtlamalara gidildi ve uygulamanın bizzat Rektörlük Makamı tarafından yürütülmesine karar verildi.

 22 Milyon TL Tasarruf Sağlandı

Atatürk üniversitesi tarafından yaklaşık iki yıldır sürdürülen tasarruf tedbirleri kapsamında Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinasyon Birimi Kasım 2016 da yeniden yapılandırılmış, akademik birimler tarafından ayrı ayrı yapılan harcamalar bir havuzda toplanmış, tekerrür alımların önüne geçilmiş ve etkin bir izleme değerlendirme sistemi kurulmuştu. Alınan bu önlemler ile BAP Koordinasyon Biriminde Eylül 2016- Eylül 2018 yılları arasında 21 milyon TL tasarruf sağlanmıştı.

Bunun yanı sıra yurtdışı geçici görevler için talepleri incelemek üzere “Yurtdışı Etkinliğe Katılım Değerlendirme Komisyonu” kurulmuş ve bu alanda da kaynaklar etkin ve verimli kullanılmaya başlanmış, bu kapsamda son iki yıl içerinde yaklaşık 1 milyon TL tasarruf sağlanmıştı.

Kiralık Araç Uygulaması Sona Erdi

Atatürk Üniversitesi senatosu aldığı bir kararla iki yıldır uyguladığı kaynakların etkin ve verimli kullanımına yönelik faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Üniversite senatosu ülke genelinde başlatılan kamu harcamalarında tasarrufa gidilmesi çalışmalarına destek amacıyla sahip olduğu taşıtların kullanımı konusunda bir takım kısıtlamalar ve düzenlemelere imza attı. Bu doğrultuda rektör yardımcılığı makamı, genel sekreterlik makamı, fakülteler, enstitüler, yüksekokullar, meslek yüksekokulları, araştırma merkezleri ve daire başkanlıklarının hizmetindeki taşıtların (kiralık araçlar ve hizmet araçları) tahsis işlemleri iptal edildi. Bununla birlikte Atatürk Üniversitesi Birimlerinde taşıtları kullanmakla görevlendirilen personel, istihdam şekli ve kadro unvanı ne olursa olsun 2547 sayılı kanunun 13/b-4 maddesi gereğince üniversite bünyesindeki Araç İşletme Amirliği ve diğer birimlerinde görevlendirildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı Atatürk Üniversitesi Senatosunun bu kararı ile yılda 2 milyon TL tasarruf sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Çomaklı; Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında kaynakların etkin ve verimli kullanımına yönelik tüm tedbirleri almaya devam edeceklerini ve bu uygulamaları koordine etmek amacıyla da bir komisyon kurulması talimatı verdiğini dile getirdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN