Dereyi görmeden paçaları sıvamıyor!

4 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Dereyi görmeden paçayı sıvama atasözlerimizden biridir.Gerektiğinden çok önce veya henüz ortada hiçbir şey yokken hazırlanmaya kalkışma, hedefe giden yolunu belirle, tedbirlerini ona göre al ve hazırlığını yap’ anlamını taşıyan bu atasözü bugünlerde özellikle birine cuk oturuyor. O kişi halen BB Erzurumspor başkanlığını yapan Mevlüt Doğan.

14 Ocak 2018 tarihinde BB Erzurumspor’un olağanüstü kongresinde kulüp başkanlığına getirilen Doğan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde ilçesi Uzundere’den aday adayı. Henüz aday adayı olduğu için Mevlüt Doğan BB Erzurumspor başkanlığı görevinden istifa etmiş değil. Eğer aday edilirse ancak bu görevinden ayrılmış olacak. Doğan’ın adaylığının kesinleşmesi halinde ayrıca Belediye Meclis üyeliğinden de istifa etmesi gerekecek.

CV yolladı, beni unutmayın dedi! 

BB Erzurumspor’un As Başkanı ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin genel sekreter yardımcılarından olan Ünsal Kıraç’ın siyaset düşündüğü bir sır değil. Geldiği günden beri iç siyasete de yakından ilgilenen Kıraç, bu konuda ciddi adımlar atmaya başladı bile. Kıraç, daha önce Belediye Başkan yardımcılığı yaptığı İstanbul Kartal’da Belediye Başkan aday adaylığı için başvuruda bulundu. Kıraç, AK Parti Genel merkezine ve İlçe yönetim kuruluna birer CD gönderdi ve ‘’Kartal’ı yönetmeye talibim’’ dedi. Bugünlerde görev yaptığı Erzurum’da tatlı bir heyecan içerisine giren Ünsal Kıraç, aralarında Mehmet Sekmen başta olmak üzere çok sayıda partide etkin ismi referans yazdı, genel merkezden iyi haber bekliyor. Bir kere yola çıkmış görünen Kıraç o yüzden bugünlerde ‘’Kartal bizi biz Kartal’ı biliriz. Olursa olur suyu, olmazsa hamur suyu’’ diyor!

Asıl şaşana şaşarım! 

Norveçli yazar Henrich Ibsen ‘’Tecrübe bir gözlüktür. Onların sayesinde ikinci defa daha iyi görürsün der’’ der. O kadar tecrübeden sonra şahsen ben kalkıp özellikle ilçelere kim aday edilecek noktasında sağırım. Duymam, konuşmam. Çünkü onca yaşanmışlıklardan sonra bir şey konuşmanın çok anlamının olmadığını görüyor ve düşünüyorum. Hele de bu saatten sonra Erzurum’da özellikle iktidar partisinin ilçelere aday olarak kimi göstereceği konusunda suskunum. Daha önce dedim, yine diyorum. Şu an için şu kişi aday edilir diye bir isim veremem, verenlerden de uzak dururum hep. Şahsen kim aday gösterilirse şaşırmam.  Kim ama kim olur olsun şaşırmam. Asıl birinin adaylığı konusunda şaşırırsam siz şaşın bana! Sanırım bu konuda çok da kalabalık değiliz. Yalnız değilim elbette ama böyle düşünenler noktasında sayısının da fazla olduğunu sanmıyorum. Daha şimdiden çoğu aday toto yapmaya devam ediyor, gerekçelendirerek de ilçelere aday tayin ediyor. Ben o sularda yokum, yokum!

Biz unuttuk, siz de unutun!

Avrupa Artistik Paten Yarışları için gittiğim İstanbul’da Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Halit Albayrak ile tanıştım. Fotoğraflarının aksine daha genç ve daha heyecanlı biri. Üstelik de buz hokeyi ile yatıp buz hokey ile kalkan akıllı bir adam. Albayrak ile bu ilk tanışma ve görüşmemizde konu elbette ki Erzurum ve buz hokeyiydi. Ve tabii ki de bu görüşmede Erzurum’da oynanan ve Rusya’nın 42-0 gibi farklı bir skorla kazandığı Milli takımın o maçı gündeme geldi. ‘’O kötü yenilgi ile ilgili kamuoyuna yerleşen o algıyı nasıl ortadan aldırmayı düşünüyorsunuz?’’ diye direkt sordum. Belli ki o da o skordan rahatsız ve böyle yerli yersiz karşısına gelmesinden dolayı kötü oluyor. ‘’Önce siz o skoru unutacaksınız’’ diye başladı söze sevgili başkan. Şu veya bu sebeplerden dolayı 2017 yılının Şubat ayında yaşanan o hezimeti unutturmak için her türlü çabayı sarfettiklerinin altını çizen başkan, ‘’Siz unutursanız elbette ki bizim unutmamız daha kolay olur. Amacımız hem o skoru unutturacak bir milli takım oluşturmak hem de bu branşta Avrupanın sayılı ülkeleri arasına girmek’’ dedi. Ve tabi başkan ile konuşurken Erzurum’un da buz hokeyi için çok önemli bir il olduğunun altını çizdi, gelecekle ilgili bazı plan ve proğramlarının olduğu bilgisini de verdi.

Allah için güzel slogan!

31 Mart’ta sadece belediye başkanı ve meclis üyelerini seçmeyeceğiz. Bu seçimlerde mahallelerimizi de yönetecek olan muhtarları da seçeceğiz. Herkes bugünlerde genelde belediye başkanlığı seçimine odaklanmış ama yarışın alası muhtarlık için yapılıyor. Hele de işin içinde 2 bin liraya yakın maaş olunca mutarlığa talipli sayısı da bir önceki seçimlere oranla bir hayli de fazla. Yüzlerce muhtar adayı da 31 Mart’ta mahallelerinde muhtar seçilmek için yarışa hazırlanıyor. Hatta daha şimdi seçime aylar kalmasına rağmen şimdiden propağandalara da başlamışlar bile. Ev ve işyerlerini dolaşan muhtar adayları, projelerini anlatıyor, hane ve işyeri halkından kendilerine oy istiyorlar.

***

Mesela muhtarlığa adaylığını koyanlardan biri de Gürbüz Özer. Tanıdığım ve sevdiğim de bir ağabeyimdir. Dadaşkent’te ikamet etiği mahallesinde muharlığa talipli olan Gürbüz ağabey, çok önceleri de ANAP’tan Belediye Başkan adayıydı. Zaten kendisi halihazırda muhtar. Görevine devam etmek istiyor ve seçimler için o da hummalı bir şekilde çalışıyor. Gürbüz ağabeyinin hazırladığı afişteki sloganını çok tuttum. Aslında bir çok yere ve kişiye de mesaj yolluyor o sloganıyla. Şöyle diyor: Muhtarlık ek işimiz değil, tek işimiz!

HAFTANIN AS KARESİ

Sosyal medyada zaman zaman güzel fotoğraf kareleri görüyor ve bunları arşivime alıyorum. İşte onlardan biri. Sıcak, sımsıcak bir kare daha girdi arşivime. Sizinle de paylaşmak istedim..

 Artık minibüsler de izlenecek!

 Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşım Ulaşım Dairesi, binlerce kamera ile şehir içindeki yolcu taşıyan otobüsleri gözetliyor. Daha önce oluşturulan gözetleme birimi sayesinde otobüslerde ki nahoş hareketler anında tespit ediliyor ve gereği yapılıyor. Binin zerinde kamera ile sadece otobüs içleri değil, otobüslerin hangi noktada oldukları da belirleniyor. Ulaşım Daire Başkanı Abdulgafur Yeniay, bir çok problemin önüne geçtikleri bu sistemi yakında ücretli yolcu taşıyan minibüs ve taksilerde de uygulayacakları bilgisini verdi. Büyük bir titizlikle gerçekleşen bu uygulama sayesinde artık eskisi gibi şoför kaynaklı sorunlar yaşanmadığının da altını çizen Yeniay, ulaşım ile ilgili aksaklıkların da bu sayede yakın bir tarihte son bulacağını kaydetti.

Hemşehrimiz Durbaş’ı kaybettik!

Bir süre önce ‘’Edebiyat Anılarda Yaşar’’ kitabı ile karşımıza çıkan ve bu kitabını sizinle paylaştığım Erzurumlu ünlü yazar Refik Durbaş’ı kaybettik.  Cenazesi İstanbul’da kaldırılan şair-yazar Refik Durbaş’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine de başsağlığı diliyorum. Bu arada Durbaş’ın dillere pelesenk olan şiirnden bir kıtayı da yine sizinle paylaşmak istiyorum. Elim sanata düşer usta / Yürek acıya / Ölüm hep bana / Bana mı düşer usta / Sevda ne yana düşer usta / Hicran ne yana / Yalnızlık hep bana / Bana mı düşer usta / Gurbet ne yana düşer usta / Sıla ne yana / Hasret hep bana / Bana mı düşer usta!

 

TUTTUĞUM BABA SÖZLER: İnsan ulaşamadığının delisi, ulaştığının nankörüdür!

DUVARIN DİLİ : Zaman sen olmayınca geçmiyor. Sen olunca da yetmiyor!

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN