Iğdır Kitap Fuarı Açıldı

5 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Iğdır Valiliği ve Serhat Kalkınma Ajansı işbirliği ile Türkiye’nin önde gelen birçok değerli yazarın katıldığı Iğdır Kitap Fuarı açıldı. 5 gün sürecek fuarda 54 yayınevine ait stantlarda kitaplar sergilenecek, aralarında Pusula Gazetesi Yazarı İrfan Gürkan Çelebi’nin de bulunduğu 50’ye yakın yazar kitaplarını imzalayacak.

HABER MERKEZİ

Iğdır Kitap Fuarı açıldı.

54 kitap standının olduğu 50’ye yakın yazarın katılacağı 5-10 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Iğdır Kitap Fuarı Salon Alyans’ta okuyucu ile buluştu.

Salon Alyansta  düzenlenen fuarın açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ  ile Yazar Yavuz Donat, Onur Yazarı Rasim Özdenören, Şair ve Yazar Bestami Yazgan, yazar ve şairler, protokol üyeleri, kurum müdürleri, öğrenci davetliler katıldı.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, yaptığı konuşmada “Iğdır kavim tarihi, kültürel zenginliği  ve engin hoşgörüsü ile ehlibeyt sevdalılarının yaşadığı Türkiye’nin aynası bir şehirdir. Türkiye’nin huzuru kardeşliği selameti, ikbali kardeşliği Iğdır’a bağlıdır. Bizim kardeşliğimiz mezhep meşrep kabile kavim kardeşliği değildir. Bizim kardeşliğimiz birlik tehvid üzerinedir. Kardeş olacağız birlik olacağız. Türkiye’nin tökezlenmesin isteyen düşmanlara fırsat vermeyeceğiz birlik olacağız. İnadına birlik diyeceğiz. Türkiye’nin çocuklarının gözündeki ışığı  çoğaltacağız ”dedi.

Yazar Rasim Özdenören de “Kitaplar günlük hayattır yaşamdır hayatın bir parçasıdır. Bu tür fuarları düzenlemek kolay değil. Öyle ki kitabın sayfası, kitabın kokusu ne televizyonda bulunabilir, ne internette bulunabilir, ne de başka medya araçlarında bulunabilir. Kitabın kendine mahsus kokusu, kağıt kokusu sadece kitaba mahsustur ve sadece bu koku münasebetiyle de olsa kitabın yaşayacağını ve yaşatılacağını söylüyoruz. Nitekim bu fuarlarda bize kitabın ölmediğini, ölmeyeceğini, kültürümüzle, insanlıkla beraber yaşadığını, yaşayacağını göstermiş oluyor” diye konuştu.

Iğdır Valisi Enver Ünlü “ Kitap fuarları çocuklarımızın, gençlerimizin ve toplumumuzun temelini oluşturan ailelerimizin kitap okuma alışkanlıklarını güçlendiren, düşünce dünyamızı zenginleştiren, medeniyet tasavvurumuzu genişleten, toplumsal bilinci yüksek, donanımlı bireylere dönüşmemizi sağlayan en önemli kültürel organizasyonlardandır. Bu kitap fuarı ile Iğdır halkı tanınmış şair ve yazarlarla tanışacak kitaplarla buluşacaktır ”dedi.

Iğdır’da bir ilkin gururunu yaşadıklarını belirten Iğdır Valisi Enver Ünlü, “Kitap yapraklarını çevirerek tadını çıkararak ve kokusunu hissederek okumanın keyfini başta genç ve öğrencilerimiz olmak üzere bütün Iğdır yaşayacak. Kitap fuarları özellikle çocuk, genç ve toplumumuzun temelini oluşturan, Ailelerimizin kitap okuma alışkanlıklarını güçlendiren, düşünce dünyamızı zenginleştiren, medeniyet tasavvurumuzu genişleten ve toplumsal şuuru yüksek donanımlı bireylere dönüşmemizi sağlayan en önemli kültürel organizasyonlardan birisidir. Kitap fuarları, okurların yayıncı ve değerli yazarlar ile bir araya gelerek sosyal ve kültürel kalkınmanın temellerinin atıldığı buluşma noktalarıdır. Bizler tarih boyunca ilime ve irfana büyük önem vermiş bir milletin mensuplarıyız. Her kitap yeni bir hayat ve ayrı bir rüyadır. Amacımız okuyucu, öğrenci ve geleceğimizin teminatı değerli evlatlarımızın kendi dünyalarını oluşturmak için onlara kitap eliyle ışık tutmaktır” ifadelerini kullandıb

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er ve Vali Enver Ünlü stantları gezdi.

Kurtlar Vadisi dizi serisinin konsept danışmanı ve başta ‘Aşkın Şehidi’ olmak üzere birçok ünlü eserin sahibi yazar Ahmet Turgut, Emekli Bordo Bereli Komutan Mete Yarar, Iğdırlı Yazar Kaan Murat Yanık, Necmettin Alkan, Nurullah Genç, Tarık Tufan, Bahadır Yenişehirlioğlu, Kahraman Tazeoğlu, Rasim Özdenören, Bestami Yazgan ve Pusula Gazetesi Yazarı  İrfan Gürkan Çelebi, yerel yazarlar  Serdar Ünsal, Ziya Zakir Acar , Nizamettin Uca, Servet Gürcan, Yaprak Türkeli, Aybuke Kumtepe, gibi yazarlar okurlarıyla buluşacak.

Vatandaşlar, “İlk defa Iğdır da bir  kitap fuarı açıldı. Bundan dolayı mutluyuz. Ünlü yazarlarla tanışacağız İstediğimiz kitapları alıp okuyacağız “dediler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN