Müftülükten Manevi Hizmetlere Katkı

2 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzincan İl Müftülüğü Vefa Gençlik ekibinin manevi ve sosyal hizmetleri sürüyor. Erzincan İl Müftülüğünün, üniversite gençliğinin manevi ve sosyal gelişimlerine dair hizmet faaliyetleri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. 

İl Müftülüğü Gençlik Hizmetleri Koordinatörlüğünce Erzincan’daki üniversite öğrencilerine şehrin beldelerini, tarihi, coğrafi ve fiziki tabii güzelliklerini, öğrencilerin manevi eğitimlerine de katkı olması, köklerin hikâyesini öğrenmeleri bakımından önem arz eden bir kültür gezisi düzenledi.

Erzincan İl Müftülüğü Gençlik Hizmetleri ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Vefa Gençlik Kulübü beraberliği ile Kemah, İliç ve Kemaliye ilçelerini kapsayan, oldukça faydalı geçen bu gezi içerisinde birçok etkinlik düzenlendi.

45 kişilik bir öğrenci grubuyla önce Kemah ilçesindeki tarihi Gülabibey Camii ziyaret edildi. Camii de Kemah İlçe Müftüsü Mehmet Deniz tarafından karşılanan öğrenciler, ilçe müftüsünün kendilerine mahsus olarak yaptığı sohbete iştirak ettiler. İlçe Müftüsü Deniz, Kemah Sultan Melik Şah türbesini ve Fırat nehri kenarındaki mesire alanını ziyaret sırasında gençlere eşlik etti.

Gençler rüzgara yön verecek

Kemah ziyaretinden sonra İliç ilçesine doğru yola koyulan Vefa Gençlik Kulübü üyeleri, İliç’te de İlçe Müftüsü ve İliç TDV yurdu yöneticileri ve öğrencileri tarafından karşılandılar. İliç’te baraj gölü yanındaki sosyal tesislerde İlçe Müftüsü Ahmet Cebeci ve TDV yurdu müdürleri, gençlere çeşitli ikramlarda bulunurken, ilçeye yapılan bu ziyaret, güzel havanın da etkisi ile ziyaret, bir piknik ortamına dönüştü. Bu mekânda da vakitlerini güzelce geçiren öğrenciler, İliç ilçesi Yusuf Ziya Demir camiine müftü Cebeci ile tanışma ve hasbi-i hal için düzenlediği toplantıya geçtiler.

İliç müftüsü Mehmet Cebeci, sohbetinde ahir zamanda gençliğin ruhunu ve gönlünü meşgul edecek birçok rüzgârın olduğunu, buna mukabil gençlerin ise rüzgârın önünde bir yaprak değil rüzgâra yön verecek bir istikrarda olmaları icap ettiğini anlatarak, gençlere hem maddi özellikle manevi eğitimlerinde sabır dua ve amel birlikteliğini gayet dikkatle yönetmeleri hususunda telkinlerde bulundu.

Üniversiteli gençler, Kemaliye’nin tarihi camileri, taşlık yol ve kanyonu, müzeler, mani yolu ve “orada bir köy var uzakta” şiirine konu olan Apçağa köyü gibi orijinal mekânlarını doyasıya gezme imkânı buldu. Daha sonra Kemaliye’ye mahsus el sanatlarının imalathanelerini gezen öğrenciler, Kemaliye kültürünün mümessili olan ahi ve sanatkârları da ‘vefa bağlamında’ ziyaret ederek onların rehberliğinde yörenin tüm incelikleri hakkında bilgiler aldı.

Gezinin başından sonuna, tecrübe ettikleri hoş ve muhabbetli anlardan dolayı sevinç ve hayretlerini ifade eden öğrenciler; kendilerine bu imkânı sağlayan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin’e teşekkürlerini dile getirdiler. İHA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN