Sanal Gerçeklik Gözlüğüyle Zor Sınav

12 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Kars, Ağrı, Gümüşhane ve Erzurum’dan 66 devlet okulu ile 7 özel okul, 2 üniversite ve 11 kurumun katıldığı Bilim Fuarı’na sanal gerçeklik gözlüğü damga vurdu. Sanal gerçeklik gözlüğüyle yürümeye çalışan Vali Okay Memiş, “Ben burada yürüyemem” derken, Cumhuriyet Başavcısı Burhan Bölükbaşı ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, gözlüklerle yürümekte zorlandı.

Ayşe Nur BAYRAM / PUSULA

Erzurum’da ilk kez Bilim Fuarı düzenlendi. 4 ilden 66 devlet okulu, 7 özel okul 2 üniversite ve 11 kurumun katıldığı fuarda başta Vali Okay Memiş olmak üzere protokol üyeleri sanal gerçeklik gözlüğünü denedi. Sanal gerçeklik gözlüğüyle yürümeye çalışan Vali Okay Memiş, “Ben burada yürüyemem” derken, Cumhuriyet Başavcısı Burhan Bölükbaşı ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, gözlüklerle yürümekte zorlandı.

Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 eğitim öğretim sezonu Bilim Fuarı düzenlendi. Erzurum, Kars, Ağrı ve Gümüşhane’den okulların katıldığı fuar büyük ilgi gördü. Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’ndeki açılışa fuara, Vali Okay Memiş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK İletişim Daire Başkanı Muhammet Sadık Arslan, Vali Yardımcısı Sadettin Doğan, Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, işadamları, ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış makasını robot takdim etti

Açılışı gerçekleşen fuara davetlileri, Yakutiye Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yer aldığı ekip, bar gösterisi ile karşıladılar. Fuarın açılış kurdelesini kesmek için makası, Remzi Sakaoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nde öğrenim gören 8’inci sınıf öğrencisi Yusuf Yeşilyurt’un tasarladığı insansı robot ve asansör sistemi kullanılarak geliştirilen robot takdim etti.

Törende Dumlu İlkokulu birinci sınıf öğrencilerinin hazırladığı mehteran takımı, renkli görüntüler oluşturarak protokol üyelerinin yüzünü güldürdü. Vali Memiş, mehteran takımından iki öğrenciyi yanına çağırarak kısa süre sohbet etti.

“Bir tane çocuk çıkar Erzurum’a da Türkiye’ye de yeter”

Çocuklarımızı, gençlerimizi milli ve manevi değerlere uygun yetiştirmemiz gerektiğini vurgulayan Vali Okay Memiş, “Fakat sadece bu yetmez, eş zamanlı olarak ilimle, irfanla, fenle ve teknolojiye hakim gençler yetiştireceğiz. Yüksek teknolojili ürünler üretemezsek hem savunma sanayimizde hem de yerli ve millî sanayimizde sınıfta kalırız, bu bilinçle hareket ediyoruz. 20 ilçemizde kodlama eğitimini başlattık. Öyle güzel çocuklar keşfediyoruz ki, ailesinin durumu çok iyi değil fakat çocuklarda cevher var. Biz bilgisayar mühendisleri yetiştirmiyoruz, farkındalık eğitimleri veriyoruz. Bir tane çocuk çıkar Erzurum’a da Türkiye’ye de yeter. Hayal gücü, özgüveni yüksek, teknolojiye ve bilime hakim nesiller yetiştirmek bizim en büyük vazifemiz. Cumhuriyet döneminde görülmediği kadar kamu kaynağı özellikle son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Eğitim Bakanlığına aktarıldı. Nitelik olarak iyi durumdayız nicelik olarak da iyi olmak durumundayız. Önümüzdeki yıl tekli öğretime geçmeyi hedefliyoruz. Çitayı daha da yükselteceğiz. Gençlerimize değerler eğitimi ve ahlaki eğitimler vererek çok güzel nesiller yetiştirmeyi ümit ediyoruz” dedi.

“Şehre bir vali gelmiş ve bütün hikâye burada başlamış”

Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK İletişim Daire Başkanı Muhammet Sadık Arslan, bu faaliyetin diğer illerden farklı olmasının üç kurumun birlikte çalışması olduğuna dikkat çekti. Arslan, “Anladığım kadarıyla Bütün hikâye sayın valimizin gelmesiyle başlamış. Şehre bir vali gelmiş ve bütün hikâye burada başlamış, teşekkürün en büyüğü sayın valimize. Yaklaşık 40 gün önce etkinliğin başvurusu geldiğinde dikkatimi çeken şu oldu; başka illerde de az sayıda olsa da benzer faaliyetler var.  Erzurum’un farkı şu olmuş Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü birlikte bu faaliyeti yapıyorlar, ben böyle bir başvuru daha önce almamıştım, çok heyecanlandım ve bu işin sonunda çok iyi bir hikâye çıkacağına zaten inanmıştım” diye konuştu.

Bu günün bilim öğrencilerinin, bu güzel çalışmaları ile geleceğin bilim adamları olacağını aktaran Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, bu fuarın bilim insanlarına, teknoloji insanlarına ufuk açıp, yol göstereceğini söyledi. Aynalı, bu programın sürdürülmesini ve gelenek haline gelmesini temenni ederek sözlerine son verdi.

20 ilçede kodlama sınıfı

Kısa bir sürede il genelinde 20 ilçede en az bir tane kodlama sınıfı açtıklarını hatırlatan İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, “Göreve başladığımız ilk günlerde bir tespitiniz, bize bir talimatınız olmuştu. Demiştiniz ki, ‘kodlamayı bilmeyen toplumlar gelecekte cahil kabul edilecekler.’ Dolayısıyla bizim Erzurum’da bu ateşin fitilini yakmamız gerekiyor ve bu konuda ilçelerimiz de dâhil olmak üzere bütün okullarımızda kodlama sınıfları açacağız talimatını vermiştiniz. Yaklaşık 6-7 ay gibi kısa bir süre içerisinde ilimizdeki 20 ilçemizde en az bir tane kodlama sınıfı açtık. Erzurum il genelinde de 70 okulda kodlamayla ilgili çalışmalar yapılıyor. Fuar alanında 86 standımız mevcut. Bu stantların 70 tanesinde Erzurum’daki okullarımızda yapılan çalışmalar sergilenecek, 16 standımızda da diğer il ve ilçelerimizdeki okullarımızın çalışmaları sergilenecek.  Bu kısa sürede talimatlarınız üzerine yaklaşık 1000 öğretmenimize kodlama eğitim kursları düzenledik” dedi.

Protokol sanal gerçeklik gözlüğü ile imtihanı

Sanal gerçeklik gözlüğüyle yürümeye çalışan Vali Okay Memiş, “Ben burada yürüyemem” derken, Cumhuriyet Başavcısı Burhan Bölükbaşı ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, gözlüklerle yürümekte zorlandı.

Teknolojiye hâkim olmayı, teknolojiye sahip olmayı ve teknolojide yeni şeyler keşfetmeyi çok önemsediğini dile getiren Vali Okay Memiş, “Sanal gözlükle koşu testi yapılıyor ve bir ay sonra kas kütlesinde artış tespit ediliyor. Çünkü zihin müthiş bir şey Allah’ın bir mucizesi, bilim henüz zihni çözemedi. Bilimle Allah’ın mucizelerine şahit olmak için uğraşıyoruz. Kuran-ı Kerim Yüce Allah’ın mucizeleri ilke dolu. Bu müthiş bir şey, sanal gerçeklik ortamında gerçek gibi aynı heyecanı yaşıyorsunuz. Teknolojiye hâkim olmak, teknolojiye sahip olmak ve teknolojide yeni şeyler keşfetmeyi çok önemsiyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize yeni nesillere böyle bir eğitim vermek istiyoruz” diye konuştu.

Program, Kayakyolu Çimento Müstahsilleri İşverenleri Ortaokulu öğrencilerinin verdiği konserle son buldu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN