Yusuflar Zindanlarda Destanlaşır

18 Haziran 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Darbeci Sisi yönetimi tarafından ‘casusluk’ iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması esnasında hayatını kaybeden devrik Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Erzurum’da gıyabi cenaze namazı kılındı.  

Manolya BULUT-PUSULA

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ‘casusluk’ iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması esnasında önceki gün 67 yaşında hayatını kaybetti. 2012 yılında halk oylamasıyla göreve gelen ve Mısır’ın seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı olan Mursi, darbeyle iktidardan indirildiği 2013’ten bu yana tutuklu bulunuyordu. Şehit Mursi için Erzurum’da gıyabi cenaze namazı kılındı. Lalapaşa Camii’nde kılınan ve binlerce vatandaşın saf tuttuğu cenaze namazı sonrası konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, “Firavunlar ölür, Musalar yaşar, Yusuflar zindanlarda destanlaşır. Ateşler, İbrahimler için gülistana dönüşür. Dünyadan ahirete doğru başlayan yolculuk müminler için kurtuluştur” dedi.

Unutmadık, unutmayacağız

Namazın ardından basın açıklaması yapan Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkan Vekili Abdulkerim Kavaz, Avrupa Birliği’ni eleştirdi. Kavaz,  “Demokrasi havarisi kesilen Avrupa Birliği neredesiniz, dünyanın jandarmalığına soyunan ABD neredesin, Birleşmiş Milletler neredesiniz? Zalimlerin bu kararı gösteriyor ki mesele emperyalizmin çıkarları olunca Müslümanların tercih ve iradesine saygı söz konusu bile değildir. Biz onların demokrasi, özgürlük, insan hakları yalanıyla ümmet coğrafyasında işledikleri cinayetleri, tecavüzleri çok iyi biliyoruz. Ey küresel firavunlar. Cezayir’de bir buçuk milyon Müslümana soykırım yaparak katlettiğinizi, Irak’ta demokrasi getiriyoruz diyerek bir buçuk milyon Müslümanı katledip yüzbinlerce kadına tecavüz ettiğinizi, ümmetin göz bebeği olan Filistin’de onlarca yıldır yaptığınız zulümler, ambargolar, katliamları, Suriye’de fosfor bombalarıyla Müslümanların üzerine ölüm yağdırdığınızı, zehirli gazlarla bebekleri katlettiğinizi unutmadık, unutmayacağız. Bütün bunları tek başınıza yapmadınız. İslam ülkelerinin yönetimlerine getirdiğiniz satılmış, hain, kukla idarecilerle işbirliği yaparak ümmeti bölüp parçaladınız. Ama elbette Rabbul Alemin bir Musa çıkaracaktır, tahtınızı yerle yeksan edecektir” dedi.

Firavunlar ölür Musalar yaşar

Daha sonra söz alan Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt ise yaptığı konuşmada, “Her ölüm hadisesi Peygamber efendimizin tabiri ile bizler için nasihat ve derstir. Şehidimiz de hayatıyla, yaşantısıyla, verdiği mesajlarla bize, hayatımıza dersler ve ibretle sunmaktadır. Düsturu Kur’an olan bir insandı. Hayatını sürdürürken gayesi Cenabı Hakk’ın rızasını kazanmak olan bir insandı. Bizlerin her birimizin düsturu Kur’an, yolu peygamber yolu, gayemiz Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Savunmasını yaparken bize bir Ayeti Kerime hatırlattı. “Eğer müminseniz Allahtan başka hiçbir güçten korkmayın”. Cenabı Allah’ın gücü ve kudreti üzerinde hiçbir gücün hakim olamayacağını haykırıyoruz. Firavunlar ölür Musalar yaşar Yusuflar zindanlarda destanlaşır. Ateşler, İbrahimler için gülistana dönüşür. Dünyadan ahirete doğru başlayan yolculuk müminler için kurtuluştur. Şehidimiz inşallah gül bahçelerine doğru adım atmıştır. Zindanda okumak için Kur’an talep ettiğinde zalimler Kur’anı kendilerine vermiyorlar. Ben 35 yıllık hafızım. Kuranı ezberden de okuyabilirim ama istedim ki ellerim Kur’ana dokunsun diyor. Bu bir Mümin tavrıdır. Rabbim her birimizde onun gibi izzetli ölmeyi nasip eylesin.” ifadelerini kullandı.

İslam dünyası suskun

AK Parti Erzurum Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Metin Barlak, İslam dünyasının suskunluğunu eleştirdi. Barlak, “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçe sayılmasını kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz Mursi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” dedi.

Basın açıklaması esnasında sık sık tekbir getirilerek, “Katil Sisi, seninleyiz Mursi”, “Şehitlerin yolunu sürdüreceğiz”, “İslami hareket engellenemez” sloganları atıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN