‘Verem’e Dikkat

7 Ocak 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

72.Verem Savaşı Eğitimi ve Propaganda Haftası sebebiyle yapılan açıklamada, hastalıkla ilgili uyarılarda bulunuldu.

HABER MERKEZİ

Erzurum Sağlık Müdürlüğü  Verem Savaş Eğitimi ve Propaganda Haftası sebebiyle yaptığı açıklamada, hastalığa dikkat çekti.

Veremle ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl ocak ayının ilk pazar gününden başlayan hafta “Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası’’ olarak kutlandığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Verem insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. ‘‘DSÖ küresel tüberküloz 2018 Raporu’’na göre 2017 yılında Dünyada 10 milyon yeni tüberküloz vakası tespit edilmiştir. Bunların 9 milyonu erişkin,1 milyonu çocuktur. Rapora göre 2017 yılında dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden biridir ve 1,6 milyon kişinin tüberküloz hastalığından hayatını kaybettiği bildirildi.

Ülkemizde ise 2017 yılı itibariyle toplam 12.046 kayıtlı verem hastası bulunmaktadır.

Verem hastalığının etkeni ‘‘Mycobacterium tuberculosis’’ isimli mikroptur. Verem mikrobunun kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer veremi olan hastalardır.

Verem hastalığı, hasta insanlardan öksürme, hapşırma ile ortama yayılan mikrobun, solunum yoluyla alınması sonucu bulaşır ve tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye verem hastalığını bulaştırır.

Verem hastalığı en çok akciğerleri tutmakta olup hastalık lenf bezleri, kemikler, böbrekler gibi diğer organlarda görülebilir.

Belirtileri

Bu hastalık; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Özellikle iki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir.

Müdürlüğümüze bağlı Yakutiye İlçe Sağlık Müdürlüğü Verem Savaşı Biriminde (Verem Savaş Dispanseri) verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmakta olup bu hastalığın tedavisinde kullanılan bütün ilaçlar Verem Savaş Birimimizce ücretsiz verilmektedir”.

Birimin adresi

Erzurum İl Sağlık  Müdürlüğü Verem Savaşı Birimi Adresi :Yakutiye İlçe Sağlık Müdürlüğü  Verem Savaşı Birimi: Şükrüpaşa  Çaykur  Caddesi  No:15 Yakutiye/Erzurum, Tel:0442 2331188.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN