![Reklam](https://www.gazetepusula.net/images/reklam/WhatsApp-Image-2023-09-22-at-13.38.51-1.jpeg)
Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Iğdır ve Kars illerinin elektrik dağıtım hizmetini sağlayan Aras Elektrik bünyesinde 21 elektrik dağıtım şirketi arasında ilk ve tek olan elektrik müzesi açıldı. Geçmişten günümüze kullanılan elektrik malzemelerinin sergilendiği müzede, ziyaretçiler adeta zamanda yolculuk yaptı.
Müzenin açılışını gerçekleştiren Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, şebekeleri yenilerken ortaya çıkan ve tespit ettikleri eski malzemeleri değerlendirmek, geleceğe taşımak için böyle bir fikrin geliştiğini belirterek, “Bu malzemeler içinde değerli olan ve sergilenmeye uyun olanları seçtik. Burada 1930’dan itibaren kalan malzemeler ve cihazlar var. Bunlar sektörü bilenler için birer değerdir. Özellikle elektrikle ilgili eğitim gören öğrenciler ve araştırma yapan insanlar için bulunmaz imkânları sunuyor. Halkımızı da aynı şekilde müzemizi ziyarete bekliyoruz” dedi.
Açılışta konuşan ve Elektrik Müzesi’nin bir ilk olması nedeniyle önemli olduğunu ifade eden Erzurum Müze Müdür Hüsnü Genç ise emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından Elektrik Müzesi’nin açılışı yapıldı.
Sanal tur imkânı
Öte yandan eski-yeni sayaçlar, kablo test cihazları, trafolar, aydınlatma armatürleri, Ar-Ge projeleri gibi çok sayıda eserin sergilendiği müze ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Ayrıca ziyaretçiler matterport.com adlı internet sitesinde sanal tur üzerinden de erişim imkânı bulabilecek.
Manolya Bulut