![Reklam](https://www.gazetepusula.net/images/reklam/WhatsApp-Image-2023-09-22-at-13.38.51-1.jpeg)
Erzurum Teknik Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde açılan Kazaziye Sanatı ve Takı Tasarım Kursunda hazırlanan eserler ilgililerin beğenisine sunuldu.
Kazaziye Kursunun Erzurum’da bir ilk olduğunu söyleyen ETÜ SKS Şube Müdürü Firdevs Nazan Soysal, “Kazaziye Sanatı, M.Ö 2800 yıllara kadar Anadolu’da hüküm süren Lidyalı'ların bu toprakların insanlarına bıraktığı kültürel bir mirastır. Tamamen el emeği ile yapılan Kazaziye Sanatı Osmanlı döneminde padişahların kaftan süslemelerinde ve takı olarak kullanılıyordu. Kanunu Sultan Süleyman’da Kazaziye Sanatını bilen ve işleyen Osmanlı padişahlarından biriydi. Günümüzde Kazaziye Sanatı eğitimi yalnızca Trabzon’da bulunuyor. Bizler de şehrimizde bu kültürü yaşatmak istedik. Bu süreçte kursiyerlerimiz eğitimcimiz Yasemin Şen eşliğinde birbirinden güzel ürünler ortaya çıkardı” diye konuştu
Nesrin DEMİR
Erzuruma gaz vermek yetmedi şimdide gazaziye ile durum idare edilmeye çalışılıyor. Şehir göç veriyor, bakın öyle çalışıyor ki yerel yönetimler insanlar iş adamları akademisyenler bürokratlar işsizler köylüler işçiler emekliler şehri terk ediyor. Yönetim ve çevresindeki menfaatperestler, yanlışlardan nemalananlar ve gaz az olmuş, gazoz olmuş ....... siz tamamlayınız
40 tane coğrafi işaret almış ürün var ama hiçbirisinin ticari önemi yok ekonomik önemi yok coğrafi işaret bununiöğn alınmıyor kazaziye nedir ya babaanneme sordum bilmiyormuş böyle saçmalukları bir tarafa bırakalım lütfen. Ayran çorbasına işaret almak kime ne kazandırıyor yapmayın lütfen. Böyle nostaljik şeyleri müzeye bırakın devlet artık bu saçmslığa bir son versin.