![Reklam](https://www.gazetepusula.net/images/reklam/WhatsApp-Image-2023-09-22-at-13.38.51-1.jpeg)
Palu Belediyesi tarafından geçtiğimiz dönemde Murat Nehri kenarına Şehit Piyade Uzman Çavuş Mehmet Kaya Çelik Mesire alanı oluşturuldu. Vatandaşların piknik yaptığı ve eğlendiği mesire alanında bulunan kamelyalar yeni gelen belediye tarafından örf ve adetlere uygun kullanılmadığı için kaldırıldı. İlçe halkı duruma tepki gösterdi.
Belediye tarafından yapılan açıklamada ise “İlçemiz için önemli bir yere sahip olan Mahmut Samini Hazretleri Türbesi yerleşkesi içinde yer alan Şehit Piyade Uzman Çavuş Mehmet Kaya mesire alanı toplum yapımıza, örf ve adetlerimize uygun kullanılmadığı ve inanç turizmimizin tam anlamıyla hizmet verebilmesi için yine şehidimizin adını taşıyarak hatıra ormanına dönüştürülecektir. Mevcut mesire alanında bulunan oyun parkları ve çardaklar sayısı arttırılarak 'ÇIRÇIR' diye bilinen mesire alanımıza taşınıp mesire alanlarımız daha da genişletilerek en kısa sürede halkımızın hizmetine sunulacaktır” denildi.
Ey Erzurum'lular !...Mahmud Samini Hazretleri kimdir bilirmisiniz? 93 Harbinde Sela'yı okuyan Ayas Paşa Camii imamı Osman Bedrettin Erzurumi yani namı diğer İmam Efendi'nin Hocasıdır. Her ikisininde türbesi Elazığdadır. İnternetten araştıralım Gazi Ahmet Muhtar Paşa ile arasındaki diyaloğu okuyalım. Allah razı olsun inşallah.