![Reklam](https://www.gazetepusula.net/images/reklam/WhatsApp-Image-2023-09-22-at-13.38.51-1.jpeg)
Sağlıklı bir gelecek için yeşil kentlerin önemine dikkat çeken Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Vahap Yağanoğlu, belediye başkanlarına seslendi. Yağanoğlu, kentleri yeşillendirmek, kent tarımı ve dikey tarımı teşvik etmek, kent bostanları kurmak, kırsalda tarımın geliştirilmesine katkıda bulunmak ve kente yakın köylerde pilot uygulama olarak akıllı köy-akıllı tarım uygulamalarını başlatmak için acil adımlar atılması gerektiğini belirtti.
Yağanoğlu, “Yaşadığımız kentler, anılarımızın, hayallerimizin ve geleceğimizin merkezidir. Beton yığınlarından çok daha fazlasını temsil eden kentlerimiz, kültürümüzün, tarihimizin ve doğal güzelliklerimizin de birer yansımasıdır. Bu nedenle, kentlerimizi planlarken ve yönetirken sadece bugünü değil, yarını da düşünmek zorundayız” dedi.
Sürdürülebilir bir gelecek için yeşil dönüşüm şart
Sürdürülebilir bir geleceğe ve daha yaşanabilir kentlere giden yolun yeşil dönüşümden geçtiğini ifade eden Yağanoğlu, bu dönüşümün temel taşlarını şöyle sıraladı;
Kentlerin Yeşillendirilmesi: Yeşil alanlar, hava ve su kirliliğini azaltarak, kent sakinlerinin stresini ve depresyonunu düşürür, biyolojik çeşitliliği korur ve iklim değişikliğinin etkilerini hafifletir.
Kent Tarımı: Gıda güvenliğini ve yerel ekonomiyi güçlendiren kent tarımı, kent sakinlerine taze ve sağlıklı gıda sağlar.
Dikey Tarım: Kentlerde tarım yapmayı mümkün kılan dikey tarım, gıda üretimini optimize ederek kaynak tasarrufu sağlar.
Kent Bostanları: Kent sakinlerinin doğayla iç içe olmasını ve gıda üretmesine imkan tanıyan kent bostanları, komşuluk ilişkilerini güçlendirir ve sosyal kaynaşmayı teşvik eder.
Kırsal Kalkınmayı Destekleyen Tarım Politikaları: Kırsalda tarımın teşvik edilmesi, göçü önler, kırsal kalkınmayı destekler ve tarımsal üretimi artırır.
Akıllı Köyler ve Akıllı Tarım: Kente yakın köylerden bir ya da ikisinde pilot uygulama olarak başlatılacak akıllı köy ve akıllı tarım uygulamaları, geleceğin tarımında örnek olacak nitelikte tarımsal üretim yapılmasını sağlayacaktır.
Yeşil dönüşümün faydaları
Yağanoğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Daha yaşanabilir kentler yaratarak turizm ve yatırımı teşvik eder. Kent tarımı, dikey tarım ve akıllı tarım uygulamaları ile yeni iş imkanları yaratarak ekonomiyi canlandırır. Kırsalda tarımın teşvik edilmesi ile gıda güvenliğini ve yerel kalkınmayı destekler. Sonuç olarak, belediye başkanlarımızdan kentleri yeşillendirmek, kent tarımı ve dikey tarımı teşvik etmek, kent bostanları kurmak, kırsalda tarımın geliştirilmesine katkıda bulunmak ve kente yakın köylerden bir ya da ikisinde pilot uygulama olarak akıllı köy ve akıllı tarım uygulamalarını başlatmak için acil adımlar atılması için çaba gösterilmesi yerinde olacaktır. Yeşil bir gelecek için hep birlikte çalışalım”
Nesrin DEMİR