İnşaat Mühendisleri Odasından söz ediyorum.
Bir basın açıklaması yapmışlar hem de merdivenleri çöken binada incelemelerde bulunduktan sonra...
Eh, bu da bir tabi...
***
Aslında hep sahada idiler...
Onlarca süslü, akıllı bina yaparken?!-halâ da yapıyorlar-hep sahada idiler...
Avrupa ülkelerinde de Derneklerinin karşılığı var ama bakmak gerek;
Kaç üyeleri var ve önüne gelen inşaat yapabiliyor mu?!..
Ülkemizde yapıyor da...
Her neyse...
***
Basın açıklamasında demişler ki;
İnceleme ardından apartman önünde basın açıklaması yapan Şube Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Melih Ermancık;
’Öncelikle bu olayda can kaybı olmaması büyük bir şanstır. Bu ve buna benzer olaylarla önümüzdeki dönemlerde de karşılaşma ihtimalimiz yüksektir.
Çünkü şehrimizin yapı stokunun yaş ortalaması çok yüksektir. Bu yaş ortalamasının aşağılara çekilmesi elzemdir. Bu konu şehrimizin en önemli gündem maddeleri arasında yer almalıdır.
Yerinde dönüşümü yapmak suretiyle mevcut yapı stokumuzu gençleştirecek, hem de mühendislik hizmeti alarak daha güvenilir ve daha yaşanabilir bir çevre oluşturulacaktır.
Yapı stokumuzun yenilenmesi için ise bu yerinde dönüşüm yapılmadan önce yapı envanterimizin hızlı bir şekilde yapılarak risk seviyesi yüksek yapılarımızın hangileri olduğunu belirlememiz önem arz etmektedir.
Şehrimizde gerekirse yeni imar alanları açmak yerine, yerinde dönüşeme teşvik edilerek mevcut yapı stokumuzun yenilenmesi karşılanmalıdır. Bu değişimin alanında uzman kişilerden görüş alınmak suretiyle yapılması gerekmektedir.
Yerinde dönüşümün teşvik edilmesi halinde yapı denetim sistemi ile birlikte, güvenilirlik seviyesi yüksek olan yeni yapılarla daha güvenli alanlar oluşturabiliriz.
Bu konuda üstümüze düşen teknik konularda ne gerekiyorsa yapacağımızın taahhüdünü tüm halkımıza veriyoruz.
Bu tür olayların da takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.’