Özbekistan’ın ev sahipliğinde yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 4’üncü Turizm Bakanları toplantısında ‘2025 Turizm Başkenti’ olarak ilan edilen Erzurum’da bu doğrultuda çalışmalar devam ediyor.
İlk olarak turizm ofisi çalışması bitirildi ve ofis açıldı.
Açılışta bir konuşma yapan ofis koordinatörü Muharrem Çığlık;
“Doğu Anadolu’nun kültür ve medeniyet başkenti Erzurum Özbekistan’ın ev sahipliğinde bu sürece aday olmuş ve seçilmiştir.
Erzurum 2025 Turizm Başkenti seçilmesi Erzurum’un turizm değerlerinin ortaya çıkmasında önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.
Erzurum’un 2025 Turizm Başkenti olması başta kentin kültür ve turizmi olmak üzere birçok alanda ciddi bir canlılık sağlayacağına umut ediyoruz.” Sözleri ile duygularını ifade etti.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise, kentsel dönüşüm çalışmalarının turizme katkı sağladığını söyleyerek,
“Biz şehrimizi dört ayak üzerinde kalkındıracağımızı söylemiştik. Bunlardan birisi turizm. Turizm denince kış turizmi, kültür turizmi, doğa turizmi, inanç turizmi, hepsi Erzurum’umuzda mevcut.
Kentsel dönüşüm çalışmalarımız da Erzurum turizmine ciddi manada katkı sağlıyor. Kentimiz dört bir yanda tanıtılmış olacak” diye konuştu
Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi ise,
Türk dünyası devletlerinin liderlerini Erzurum’a davet ederek, şöyle konuştu;
“Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 4’üncü turizm bakanları toplantısında 2025 Turizm Başkenti olarak ilan edilen medeniyetler kavşağı Erzurum’da Türk dünyasını ağırlayacak olmanın mutluluğu içindeyiz.
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrimiz zengin kültürüyle Türk dünyasının en değerli izlerini muhafaza ederek Türk kültürünün de büyük ölçüde sürekliliğini sağlayan kadim merkezlerden bir tanesidir.
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, aralarında yakın tarihi, sosyal ve kültürel bağlar bulunan yaklaşık 400 milyonu aşan nüfusa sahip 10 bölge ülkesini bir araya getirmek suretiyle çok yönlü bir işbirliği sürecini başarıyla sürdürmekte, üye ülkelerin ekonomik devamlılığını, ticari ve ekonomik bağlarının güçlenmesini, ortak kültürel faaliyetler gerçekleştirerek refahın artırılmasını, bölgesel ve küresel anlamda barış ve istikrarın sağlanmasını hedeflemektedir.
Turizm başkentliği yapacak olmanın bahtiyarlığı ile zengin tarihi, doğal, kültürel varlıkları ile doğu ve batı medeniyetlerinin önemli kavşaklarından olan Erzurum’un sahip olduğu yüksek potansiyeli daha fazla hayata geçirmek için hep birlikte hareket ediyoruz.”
***
Şurası bir gerçek ki potansiyelimiz var.
Önemli olan bu varlıklarımızı doğru ve yerinde kullanmak...
Bir başka deyişle sadece yılın bir ayı Başkent olmak yerine, sürekli Turizm Başkenti kalabilmek...