Camide içki içen genç bağlamında ülkemizde dini, ahlaki, milli, manevi değerlerin çöküşünü ele alınca söylemeliyim ki bu genci kınadım, üzüldüm, kahroldum, böyle bir durumu yaşıyor, şahit oluyor olmaktan dolayı geleceğimiz ve ahiretimiz için korktum.
Hepimiz bu genci veya gençlerimizi Allah ve İslâm düşmanı yapan, deizme, ateizme, agnostisizme iten sebeplerin ne olduğunu anlayamadığımız, çaresini aramadığımız müddetçe bu gencin gidip milyonlarcasının geleceği gerçeğini kabullenerek işe başlamak zorundayız.
Sormak gerekir; tanısı konulmayan, altında yatan sebeplerin ne olduğu bilinmeyen bir hastalık nasıl tedavi edilebilir?
Öncelikle hastalığın sebeplerini tespit edip oluşmasını önlemek, yine de çok az sayıda oluşursa acilen tedavi ederek yayılmasının önüne geçmek gerekirken her hasta olanı öldürerek hastalığın yayılmasına, zamanla bütün toplumu etkilemesine sebep olacağınızı asla unutmayın.
Hastalığın oluşmasını, yayılmasını engellemek, kökünü kazımak istiyorsak toplumsal olarak yaşadığımız sosyoekonomik sıkıntıların, ahlaki, milli ve manevi sorunların altında yatan, toplumun ve özellikle gençliğin dinden, imandan, Allah korkusundan, Allah sevgisinden, milli ve manevi duygulardan uzaklaşmalarına sebep olan etmenleri tek tek tespit etmeli ve hepsi için tek tek tedbir almalıyız.
Aksi takdirde hastalık zuhur ettikten sonra reaksiyon olarak kişilere karşı alınan her tedbir, verilen her ceza düşmanlığı, kini, nefreti derinleştirmekten kısaca hastalığı kronikleştirmekten başka hiçbir işe yaramayacaktır.
Bu sebeple hepimiz ve özellikle erki elinde bulunduranlar kendimize dönmeli, neler yaptığımıza, insanlara nasıl davrandığımıza, nasıl örnek olduğumuza, ülkeyi nasıl yönettiğimize, insanları nasıl yönlendirdiğimize, bizlerden güç alan insanların neler yaptığına ve karşılığında aldığımız tepkilere bakmalıyız.
Ne yaptık da bunlar oldu, ne yaptık da insanlar, özellikle gençler bu hale geldi araştırmalı, hatalarımızı görmeli, kendimize çeki düzen vermeliyiz.
Özellikle gücü elinde bulunduranlar yaptıkları hataları bile Hikmet-i Hüda tarzından yaptılarsa vardır bir hikmeti diyerek kendileri kutsayan, sorgusuz alkışlayan zararlıları bir kenara iterek gerçekleri görmeli, insanlarına olan bakış açılarını yeniden değerlendirmelidir.
Aksi takdirde sorunlar derinleşecek, hastalık yayılacak, karşılıklı düşmanlıklar artacak ve özellikle gençler deizme, ateizme, agnostisizme çok daha hızla kayacaktır.
İnsanım diyorsak bu toplumsal sorunun çözümü, hastalığın tedavisi nefsimizi Peygamber Sünnetinde terbiye ederek, Kur’an Ahlâkını yaşayarak insanların kalplerinin nasıl fethedileceği bilgisine erişerek öncelikle kendimizi tedavi ederek mümkün olabilir.
Kendimizi tedavi ederek eriştiğimiz insan olma erdemi, fıtrat üzere yaşam şerefi sayesinde de ötekileştirmeden, bölmeden, parçalamadan, ayrım yapmadan, kul hakkı yemeden yaşamak ve ülkeyi hak, hukuk, adalet çerçevesinde yöneterek insanları mutlu, mesut, vatan, millet aşkıyla bir araya getirmek mümkün olur.
Doğru, insani, ahlaki, İslâmi ve milli örnekler ortadadır, kimse yeni bir din aramasın, yeni kurallar koymaya kalkmasın, kendini doğru ve örnek insan olarak görmesin.
İnsan ve Müslüman olduğumuzu iddia ediyor, Allah’ın dinini yaşamaya çalışıyor, Allah’a inanıyor, Allah’tan başka ilah olmadığını düşünüyorsak emin olunuz ki bu gencin ve milyonlarca gencin vebali üzerimizdedir.
Ve dikkat ederseniz yazımda hepimiz için geçerli olan; cami de içki içmek haram da yalan söylemek, dedikodu yapmak, fitneye, fesada sebep olmak, insanları taciz etmek, siyaset yapmak, insanları aldatmak, hakaret etmek, küfretmek, camiyi kişisel çıkarlar doğrultusunda kullanmak helal mi gibi konunun basitleşmesine sebep olacak iddialarda bulunmadım.
Yüreğinize sağlık. Vicdanlara ses oluyorsunuz.
Hocam kaleminize sağlık çok manidar bir yazı yazmışsınız gençlerimiz malesef elimizden sabun kalıbı gibi kayıp gidiyor daha küçük kızım bile günümüz yanlış örnek olan siyasetçileri ve yalancı sahtekar v.s müslüman görünen ama müslüman gibi yaşamayan insanları görünce anne ben diğer dinlerde araştırıcam müslümanlık buysa ben din değiştiricem diyor malesef yazık çok yazık niye bu hale getirdiler bizi
Gençleri ve gençliği bu hale getirenler utansın. Elleriniz dert görmesin Berhan Hocam.
Hocam var ol. Aklına ve yüreğine sağlık.
Maalesef çok üzücü olan bu yarayıa parmak basmanız manidar oldu abicim. En üzücü olanı da gençlerimizden duyduğumuz nasıl olsa ailemle biraya geldiğim yok o yüzden inançsız olduğumu söylemiyorum diyen,bir grup inançlı görünen daha nice gencimiz var ve elimizden kayıp gidiyorlar. Bu konuda dua etmekten gayrı bir gücümüz yok gibi siz daha iyi bilirsiniz de ... Allah yapmamız gerekeni de bize bildre...
Ellerinize sağlık. Allah sizden razı olsun saygıdeğer hocam
Askerlk ,onlarca (manga) deli-kanlı yı bir arada tutup ,eğiterek disipline etme işine deniliyor...bu işin bir yöntemi; bazen hemşehriciliği, bazen devreciliği destekleyerek yapılıyormuş... Toplumlarda,milletlerde,devletlerde..bazen Akla davet edilip, dindarlaştırılarak (hak ve hukuka yöneltilerek)daha kurallı bir yaşam ile kontrol ediliyor... Bazende Akıldan,alkol ve türevleri ile uzaklaştırılarak haklar ve hukukun daha çok ihlaline göz yumularak korku ile konrol ediliyor. 1980 ihtilali ile başlayan dindarlaşma evresi 15 temmuz 2016 ile son bulup yeni evreye geçilmiştir.. Vayy be bizde toplumun dindarlaşması için ne emek vermiştik..! Çocuklarımız bile bizim takipçilerimiz deyiller artık...demekki hiç kimsenin ve topluluğun gerçekte hiçbir iradesi ve müdahalesinin hiç bir farklı değişim yaratmadığı,gerçeği ile, var olan yaratılmış sistemde dönüp duruyoruz...Tek gayemiz; ezelde yaratıldığına inandığımız ruhların,yeryüzüne indirilmesini sağlayacak çoğalmayı gerçekleştirmek... Selamlar
Evet Hocam Allah senden razı olsun