“Hafıza” nın 1993 yılına dair derlemeleri çok uzun. Bakarken bir eksiği fark ettim. 3 Temmuz Cuma günü Sivas’ta Madımak Oteli yakıldı. 35 insan canlı canlı yakıldı. 2 gün sonra PKK Erzincan’ın Başbağlar köyünü basarak 33 insanımız şehit edildi. “Madımak’a karşı Başbağlar” mesajıyla Türkiye bir çatışmanın içine sürüklenmek isteniyordu.
Sivas olaylarıyla ilgili çok insan gözaltına alındı, tutuklandı, yargılandı. Fakat karanlıkta kalan çok şey vardı. Örneğin 1993 yılı başında sözde kazı adıyla Sivas’a gelen 4 Amerikalıyla ilgili hiçbir iz yoktu ortalıkta. Bu Amerikalılar, Çarşamba günü ABD Ankara Büyükelçiliğinin gönderdiği helikopter ile gittiler. Cuma günü o acı olay yaşandı.
Öyle böyle değil, 90’ların takvim yaprağının hangisini çevirseniz çok acıları, sorgulamadığımız garip gelişmeleri görürsünüz! Yine 90’ların başında FETÖ, Süleymancılar ve birçok cemaat liderinin bir araya gelerek “Birlik” kararı aldığını göreceksiniz.
Takvim yapraklarına dönelim mi?
30 Eylül 1993 - PKK, Batman’ın Kozluk ilçesi Beşkonak köyü Şerıka mezrasına yaptıkları baskında, köy korucusu bir aileden 2'si çocuk 4 kadın ve 1 erkeği şehit etti, 3 kişiyi yaraladı.
4 Ekim 1993 – PKK’lı teröristler Mardin’in Midyat ilçesindeki köy yoluna döşedikleri mayına bir yolcu minibüsünün çarpması sonucunda 26 kişi şehit oldu, 4 kişi yaralandı.
4 Ekim 1993 - Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Deltepe köyüne PKK'lılar tarafından düzenlenen silahlı saldırıda 33 kişi şehit oldu, 10 kişi yaralandı.
5 Ekim 1993 - Hakkâri, Siirt ve Batman’daki çeşitli köy ve mezralara PKK'lılar tarafında düzenlenen silahlı saldırılar düzenlendi ve 22 ev ateşe verildi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 şehit oldu, 10 kişi yaralandı, 22 ev yakıldı.
21 Ekim 1993 – PKK’lı teröristler Derince köyünü bastı. Silahlı saldırıda 24 kişi şehit oldu, 7 kişi yaralandı.
25 Ekim 1993 - Erzurum'daki Çat ilçesine bağlı Yavi beldesine baskın yapıldı. PKK'lıların köy halkını bir kahvehaneye toplayarak PKK lehinde propaganda yaptıkları ardından otomatik silahlar ile taradıkları öğrenildi. Saldırıda 35 kişi şehit oldu,50 kadar kişi de yaralandı.
30 Ekim 1993 - Bir grup PKK'lı Erzurum’un Pasinler ilçesine bağlı Çiçekli köyüne baskın düzenledi. Saldırılarda 6 kişi şehit oldu, 5’i ağır 13 kişi yaralandı.
İşte o acı ve karanlık yıllar geride kaldı. Genç kuşaklar bunları hiç bilmedi, çünkü hafıza ve aktarım yapılamadı. Yine 90’ların bir yılında “Post Modern Darbe” gerçeğiyle karşılaştık.
Şaşkındık, ama o günlerde çabuk unutulmuş görünüyor.
Başbakan Necmettin Erbakan’ın post modern darbeciler vasıtasıyla sigaya çekilip, başörtülü öğrencilerin üniversitelerde yerlerde süründürüldüğü, başörtülerinin başlarından çekildiği, saçlarından sürüklendikleri günler.
Biliyorum şimdi ‘ne alaka’ diyen çok olacaktır.
Unutmayın, unutursanız yeniden yaşarsınız!